Skrót wiadomości - piątek, 12 sierpnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 sie 2022, 06:02

Skrót wiadomości - piątek, 12 sierpnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że CPI wyniósł w lipcu 15,5 proc. rdr i 0,4 proc. mdm.

Wzrost cen w zakresie mieszkań w lipcu o 1,1 proc. podbił wskaźnik inflacji o 0,29 pkt. proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w czerwcu o 10,5 proc. rdr, po wzroście o 12,4 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Zapewnienie średniookresowej stabilności cen w Polsce – w świetle obecnych danych i prognoz – nie będzie wymagało dalszego, silnego zacieśniania polityki pieniężnej - napisał w artykule dla "Super Expressu" prezes NBP Adam Glapiński.

Jest jeszcze za wcześnie, by przesądzać z całą pewnością, że RPP będzie dalej podnosić stopy procentowe - ważne będą w tym kontekście sierpniowe dane o inflacji oraz sygnały o skali spowolnienia w gospodarce - powiedział w Telewizji Trwam członek RPP Henryk Wnorowski.

Deficyt w obrotach bieżących w czerwcu 2022 r. wyniósł 1.468 mln euro wobec konsensusu 2.597,0 mln euro deficytu - podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł o 25,8 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 22,3 proc., a import zwiększył się o 31,5 proc. wobec mediany prognoz wskazującej na wzrost o 30,7 proc.

Negatywny wpływ na eksport miał spadek sprzedaży towarów konsumpcyjnych trwałego użytku, AGD i mebli - podał NBP.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w sierpniu spadł w Polsce o 0,7 pkt. do 100,6 5 pkt, po raz pierwszy od dwóch lat - wynika z badań Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W pierwszej dekadzie sierpnia zarejestrowano w Polsce o 4,0 proc. więcej rdr nowych samochodów osobowych i dostawczych - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w czerwcu wzrosła o 0,7 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,1 proc., po korekcie z +0,8 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,2 proc.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w czerwcu o 10,5 proc. rdr, po wzroście o 12,4 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii spadł w czerwcu o 0,6 proc. mdm - podano w wyliczeniu urzędu statystycznego. Analitycy szacowali, że PKB spadł o 1,2 proc., po zwyżce miesiąc wcześniej o 0,4 proc., po korekcie z +0,5 proc.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii spadł w II kw. 2022 r. o 0,1 proc. kdk - podano w I wyliczeniu Krajowego Biura Statystycznego. Na rynku szacowano, że PKB w I kw. spadł o 0,2 proc. po wzroście w I kw. o 0,8 proc.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła o 0,9 proc. mdm w czerwcu, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,3 proc., po korekcie z +0,9 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się mdm -1,4 proc.

Inflacja we Francji wzrosła w lipcu do 6,1 proc. w ujęciu rocznym, natomiast stopa bezrobocia w II kw. utrzymała się na stabilnym poziomie 7,4 proc. - podał w piątek francuski Narodowy Instytut Statystyczny (Insee).

Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w sierpniu wzrósł do 55,1 pkt. z 51,5 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 52,5 pkt

BUDŻET, DŁUG

Sprzedaż obligacji detalicznych w lipcu 2022 r. wyniosła 10,333 mld zł wobec 14,072 mld zł w czerwcu - podał resort finansów w komunikacie.

Zadłużenie w obligacjach po aukcji zamiany, według stanu na 16 sierpnia, będzie wynosiło 774.816,562 mln zł - podał resort finansów na stronie internetowej.

Projekt ustawy o wsparciu odbiorców innych źródeł ciepła niż węgiel wkrótce zostanie skierowany do prac w rządzie - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

GIEŁDA

Przebicie w przyszłym tygodniu poziomu 1.740 pkt. przez WIG20 byłoby bardzo pozytywnym sygnałem i mogłoby otworzyć drogę do kontynuacji wzrostów w okolice 1.860 pkt. - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Lukas Cinikas, analityk BM BNP Paribas. Jego zdaniem, podczas piątkowej sesji szczególną uwagę zwracały JSW, Grupa Kęty i Pepco.

WIG20 zamknął piątkową sesję wzrostem o 0,58 proc. na poziomie 1.735 pkt. mWIG40 wzrósł o 0,21 proc., a sWIG80 poszedł w górę o 1,1 proc. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,53 proc.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 2 pkt. proc. i wyniósł 33,7 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zniżkował o 1,4 pkt. proc. do 44,9 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Giełda Papierów Wartościowych będzie chciała w kolejnych kwartałach utrzymać wskaźnik kosztów operacyjnych do przychodów (C/I) na poziomie nie wyższym niż 63 proc. Wydatki kapitałowe grupy w 2022 roku wynieść mają 50-55 mln zł - poinformował dyrektor finansowy GPW Piotr Kajczuk.

Medicalgorithmics zakłada, że marżowość działalności w USA będzie w 2022 r. dużo wyższa od marżowości realizowanej przez sprzedaną w lipcu spółkę Medi-Lynx - poinformował PAP Biznes zarząd spółki. Grupa chce w 2023 r. rozpocząć sprzedaż urządzenia QPatch i złożyć do FDA wniosek o certyfikację nowej platformy systemu NextGen. Zarząd rozmawia ws. wejścia na nowe rynki, chce opracować strategię rozwoju.

Mennica Polska obserwuje odbicie w segmencie Karty Miejskiej i spodziewa się w drugim półroczu 2022 wysokiego wyniku operacyjnego, jeśli nie będzie obostrzeń związanych z kolejną falą koronawirusa - poinformowała PAP Biznes w wywiadzie nowa prezes spółki Katarzyna Budnicka. Dodała, że grupa skupia się obecnie na rozwoju istniejących segmentów, ale jest otwarta na nowe inwestycje.

Strata netto Agory w II kw. 2022 roku wyniosła 16 mln zł wobec 9,2 mln zł straty rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali straty netto w przedziale 12,4-12,5 mln zł.

Agora nie obserwuje obecnie na rynku reklamowym spadku popytu związanego ze spowolnieniem gospodarczym - poinformowali przedstawiciele zarządu. Grupa spodziewa się, że w drugiej połowie roku frekwencja kinowa pozostanie zbliżona do poziomu sprzed pandemii.

Kruk przydzielił 60 mln zł obligacji serii AM4. Łączna wartość zapisów złożonych przez inwestorów wyniosła 77,9 mln zł, co przełożyło się na redukcję zapisów na poziomie 22,94 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

Kurs akcji producenta gier spółki SimFabric wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku głównym GPW o 6,4 proc. do 15,85 zł. Spółka była dotychczas notowana na NewConnect.

Dotychczasowa prezeska zarządu firmy, Ewa Szmidt-Belcarz, przejmuje kontrolny pakiet akcji w Grupie Empik. Sprzedającym 51 proc. akcji jest Penta Investments, obecna w Empiku od 2012 roku - poinformowała Grupa Empik w komunikacie prasowym. Nie podano wartości transakcji.

Carsmile uruchomił internetowego brokera kredytów samochodowych i liczy, że w ciągu 3 lat osiągnie on 3 proc. rynku finansowania używanych aut i w tym czasie wartość sprzedaży kredytów i leasingu na zakup takich aut sięgnie pół miliarda złotych. Spółka planuje, że w ofercie brokera znajdą się docelowo produkty 15-20 banków - poinformował PAP Biznes prezes Carsmile Łukasz Domański.

PGNiG Upstream Norway wraz z Aker BP odkryło nowe zasoby ropy i gazu ziemnego na Morzu Norweskim - poinformowało PGNiG w komunikacie prasowym. Spółka ocenia, że w pobliżu mogą znajdować się kolejne złoża i planuje przeprowadzić wkrótce następne wiercenia.

Artur Michałowski i Jerzy Topolski zostali odwołani przez radę nadzorczą Tauronu z funkcji wiceprezesów spółki - poinformował Tauron w komunikacie.

Maksymilian Świniarski zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa spółki Biomed Lublin - podała spółka w komunikacie.

PLL LOT odnotowały w 2021 r. stratę netto z działalności podstawowej w wysokości 1,327 mld zł - poinformowała w piątek PAP spółka. LOT ocenia, że to ostatni tak trudny rok dla przewoźnika; w tym roku linia lotnicza planuje przewieźć ok. 8 mln pasażerów.

Columbus Energy złożył w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zatwierdzenie prospektu sporządzonego w związku z ubieganiem się o dopuszczenie i wprowadzenie wszystkich akcji spółki do obrotu na rynku regulowanym GPW - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Dobre zachowanie złotego to efekt globalnej poprawy sentymentu. Jeśli sentyment ten się pogorszy, to czynniki krajowe raczej nie ochronią złotego przed deprecjacją - poinformował PAP Biznes Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego XTB. Jego zdaniem, na rynku długu możliwa jest korekta wzrostowa rentowności.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0285 USD i 137,47 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy w USA spadają wprawdzie w trakcie handlu w piątek, ale notowania zmierzają do zaliczenia najmocniejszej zwyżki od kwietnia w ujęciu tygodniowym. W Zatoce Meksykańskiej zamknięto sześć pół naftowych, a na rynkach rosną spekulacje, że popyt na paliwa się poprawi - informują maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie nieznacznie spadają w trakcie sesji w piątek, ale metal zaliczy 3. tydzień ze zwyżką notowań w ciągu ostatnich 4 tygodni. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany na razie niżej o 0,3 proc. - po 8.149,00 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

GUS zrewidował lekko w górę odczyt lipcowej inflacji - wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu wyniósł 15,6 proc. rdr wobec 15,5 proc. rdr szacowanych wcześniej. W ocenie ekonomistów, sierpień może przynieść ponowny wzrost CPI, i choć w IV kw. wskaźnik cen powinien hamować, to dwucyfrowa inflacja będzie utrzymywać się przez resztę roku.

W przyszłym tygodniu prawdopodobne są obniżki cen paliw na stacjach - wynika z raportu analityków e-petrol.

Średnie ceny paliw na stacjach w następnym tygodniu mogą jeszcze spadać, ale powrót podwyżek na rynek hurtowy będzie jednocześnie ograniczał miejsce na ewentualne większe spadki - prognozują analitycy BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym spadła w Polsce w lipcu 2022 r. do 47,88 proc. całej produkcji z 54,34 proc. w lipcu 2021 roku - wynika z danych PSE.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce w lipcu wyniosło 13.931 GWh, co oznacza spadek o 3,56 proc. rdr - wynika z danych PSE.

Projekt ustawy o dodatkach do źródeł ciepła znalazł się w wykazie prac rządu, określono w nim taryfy dla przedsiębiorstw ciepłowniczych - podano na stronie KPRM.

Wskaźnik ROE sektora bankowego na koniec czerwca wyniósł 5,81 proc. wobec 6,7 proc. w maju i 1,3 proc. w czerwcu 2021 roku - podała KNF w opracowaniu.

WYDARZENIA Z KRAJU

Podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że "sprawę zatrucia Odry traktuje z najwyższym priorytetem".

Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwie zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim - poinformował na piątkowej konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

W rozmowie z Federalną Minister Środowiska o sytuacji na Odrze ustaliłyśmy dalsze działania i stałą wymianę informacji - poinformowała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że resort robi wszystko, by wyjaśnić przyczynę i ukarać sprawcę.

GIOŚ zwrócił się, poprzez ministerstwo, do strony niemieckiej o potwierdzenie odkrycia rtęci w próbkach wody z Odry - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.

Z przebadanych dotychczas próbek wody z Odry nie stwierdzono matali ciężkich - zapewnili na piątkowej konferencji przedstawiciele resortów klimatu oraz spraw wewnętrznych. W trzech województwach wprowadzono zakaz wstępu do Odry.

Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom - napisał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.

W tym momencie nie wiemy, kto zatruł Odrę; odpowiednie służby działają na miejscu; warto poczekać na wyniki tego dochodzenia - powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.

W wodach rzeki Odry na terenie woj. lubuskiego nie ma podwyższonego poziomu rtęci - powiedział na piątkowym briefingu prasowym w Gorzowie Wlkp. wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Informacje o znacząco przekroczonym poziomie tego płynnego i niebezpiecznego dla zdrowia metalu w Odrze podały niedawno niemieckie media, a za nimi polskie.

W związku z katastrofą ekologiczną w Odrze, w piątek Zarząd Województwa Lubuskiego skieruje do rządu RP oraz wojewody lubuskiego wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej – poinformował w piątek rzecznik prasowy Zarządu Woj. Lubuskiego Paweł Kozłowski.

Prawdopodobnie do Odry zrzucono ogromne ilości odpadów chemicznych i zrobiono to z pełną świadomością ryzyka i konsekwencji; nie odpuścimy tej sprawy, nie spoczniemy, dopóki winni nie zostaną surowo ukarani - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szkody zostaną z nami na lata - dodał.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało smsowy alert do części mieszkańców województwa zachodniopomorskiego o zanieczyszczonej wodzie w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa.

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu wszczęła śledztwo ws. masowego śnięcia ryb i zanieczyszczenia Odry. Wrocławskiej jednostce zostało również przekazane postępowanie prowadzone w tej sprawie przez Prokuraturę Rejonową w Oławie.

Politycy PO: Jan Grabiec i Andrzej Halicki pytali czy rząd zdąży do końca roku przedstawić w Brukseli zakontraktowane umowy ws. wydatkowania 70 proc. pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zwrócili ponadto uwagę, że wciąż nie powstał Komitet Monitorujący - jeden z kamieni milowych zapisanych w KPO.

Od 17 sierpnia będzie możliwość szczepienia czwartą dawką personelu medycznego: pracowników podmiotów medycznych, studentów kierunków medycznych i farmaceutów. W nocy z 16 na 17 sierpnia wystawionych zostanie ok. 400 tys. e-skierowań - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym - poinformowała PAP w czwartek wieczorem Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje dwa stopnie awansu zawodowego: nauczyciela minowanego oraz nauczyciela dyplomowanego oraz wprowadza zmiany w wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.

Prezydent RP Andrzej Duda 10 sierpnia podpisał ustawę o rezerwach strategicznych - poinformowała kancelaria prezydenta RP w piątek. Ustawa ma uelastycznić mechanizm tworzenia rezerw poza Rządowym Programem Rezerw Strategicznych i określa przesłanki likwidacji rezerw.

60 proc. Polaków tnie wydatki na bieżące zakupy; to o 20 p.p. więcej rdr – wynika z przekazanego PAP badania "Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?". Ponad 27 proc. respondentów deklaruje redukcję wydatków o 10-15 proc. Oszczędzamy głównie na odzieży, słodyczach i alkoholu.

W najnowszej prognozie resort zdrowia zakłada szczyt hospitalizacji na Covid-19 na poziomie 4 tys., o 1 tys. mniej poniżej progu, kiedy miano podejmować decyzje o obostrzeniach - poinformował na briefingu szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Minionej doby badania potwierdziły 4226 zakażeń koronawirusem, w tym 690 ponownych. Zmarło 14 osób z COVID-19 – poinformowano w piątek na stronach rządowych. Wykonano 12 067 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Do Polski od 24 lutego przyjechało 5,443 mln osób z Ukrainy, wyjechało na Ukrainę 3,571 mln osób - podała Straż Graniczna.

Na sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie tegoroczne maksimum roju meteorów Perseidy, czyli "noc spadających gwiazd". W różnych miejscach Polski organizowane są wówczas pikniki astronomiczne. Perseidy w mniejszym natężeniu można obserwować już wcześniej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Niemcy badają co mogło doprowadzić do masowej śmierci ryb w Odrze. "Pierwsze wyniki są dostępne od wczorajszego wieczora. Nie mamy ich jeszcze oficjalnie, ale rzeczywiście wskazują na masowe skażenie rtęcią jako czynnik" - oświadczył piątek szef administracji ochrony środowiska w powiecie Maerkisch-Oderland, Gregor Beyer.

Zanosi się na katastrofę ekologiczną - powiedziała w piątek minister środowiska Niemiec Steffi Lemke portalowi Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), komentując masowe śnięcie ryb w Odrze w związku ze skażeniem wody w rzece.

Analiza prawdopodobnie skażonej wody z Odry przyniosła pierwszy wynik - portal rbb24 podał, że pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody wysokie stężenie rtęci. We wtorek próbki pobrała agencja ochrony środowiska Brandenburgii; dokładne wyniki mają być znane w piątek. Regionalny nadawca radiowo-telewizyjny rbb podał jednak, że w wodzie znaleziono rtęć; wartości były tak wysokie, że nie można było wyświetlić wyniku testu i trzeba było powtórzyć badanie.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa na Białołęce. W czwartek w nocy w jednym z mieszkań na Białołęce znaleziono zwłoki 75-letniego mężczyzny, który miał - jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP - odcięte nogi. Zatrzymano 48-letniego właściciela mieszkania.

Tysiące martwych ryb zostały wyrzucone na brzegi Odry; śmierdzi rozkładem, a władze "pilnie” ostrzegają mieszkańców przed kontaktem z wodą rzeki - zauważa w piątek "Bild. "W Odrze pływa tylko śmierć" - konstatuje dziennik. W rzece widziano również martwe bobry i ptaki.

Zgodnie z obietnicą Wielka Brytania dostarczyła już Ukrainie dodatkowe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet M270 MLRS – ogłosił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, dziękując Brytyjczykom za tę kolejną partię pomocy wojskowej.

W wyniku niedawnych eksplozji na rosyjskim lotnisku wojskowym na Krymie zniszczonych lub poważnie uszkodzonych zostało co najmniej pięć samolotów Su-24 i trzy Su-30; to znacznie osłabiło lotnictwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – ocenił w piątek brytyjski resort obrony.

Mieszkańcy obwodu chersońskiego na południu Ukrainy bardziej boją się warkotu silników ciężarówek Ural i wulgaryzmów z rosyjskim akcentem na własnym podwórku, niż ostrzałów wroga; okupanci przeprowadzają rewizje i zatrzymania w stylu lat 30. w ZSRR - ocenił w piątek lojalny wobec Kijowa wiceprzewodniczący rady regionu Jurij Sobolewski.

Rosyjscy żołnierze trzymają nas na muszce i wykorzystują Zaporoską Elektrownię Atomową jako bazę wojskową – przekazali BBC ukraińscy pracownicy tej okupowanej przez siły rosyjskie placówki, której sytuacja wywołuje obawy, że może tam dojść do katastrofy jądrowej.

W najbliższych dniach USA otworzą nowe, ambitne negocjacje handlowe z Tajwanem i dostosują swoją obecność wojskową na zachodnim Pacyfiku do prowokacyjnych działań Chin - powiedział w piątek dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Indo-Pacyfiku Kurt Campbell. Zapowiedział też dalsze operacje morskie w Cieśninie Tajwańskiej.

Jeśli ChRL rozpocznie inwazje na Tajwan, Berlin nie zdecyduje się na twarde sankcje wobec Pekinu - pisze w opublikowanej w piątek analizie brukselski portal Politico. "Gospodarka niemiecka jest jeszcze bardziej uzależniona od Chin niż od Rosji" - wyjaśnia.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) złagodziły w czwartek restrykcje dotyczące Covid-19. Nie wymagają kwarantanny i kładą mniejszy nacisk na zachowanie dystansu społecznego, rutynowe badania kontrolne oraz monitorowanie kontaktów zakażonych osób.

Wśród dokumentów, których szukali agenci FBI podczas rewizji w posiadłości Donalda Trumpa, były te związane z bronią jądrową - podał w czwartek "Washington Post", powołując się na źródła wtajemniczone w śledztwo. Gazeta nie podała, czy agenci znaleźli poszukiwane dokumenty.

W Agrentynie każdą sobotę i poniedziałek setka kobiet rozkłada na placyku zamienionym w niewielkie targowisko na ubogich peryferiach Buenos Aires używane obuwie, odzież, zabawki dziecięce i utensylia kuchenne, aby wymieniać je na żywność dla siebie i swych dzieci. To ich sposób na przetrwanie szalejącej w kraju drożyzny.

Helsińska stocznia wystąpiła o zgodę na dostawę lodołamacza dla koncernu wydobywczego Norylski Nikiel, pomimo sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję. Byłby to największy lodołamacz, jaki powstał w Finlandii. O sprawie zdecyduje fińskie MSZ – podało w piątek radio Yle.

Były sierżant policji, Thomas Robertson, uczestniczący w szturmie na waszyngtoński Kapitol 6 stycznia 2021 roku, został skazany w czwartek na siedem lat i trzy miesiące więzienia. Zarzucono mu m.in. wykorzystanie szkolenia dla blokowania interweniujących funkcjonariuszy.

Polityczną burzę we Włoszech wywołał były premier Silvio Berlusconi, który stwierdził, że jeśli blok centroprawicy wygra wrześniowe wybory parlamentarne i zrealizuje wyborczą obietnicę wprowadzenia bezpośrednich wyborów prezydenta, obecny szef państwa Sergio Mattarella będzie musiał ustąpić. 85-letni Berlusconi zasugerował, że chce ubiegać się o ten urząd.

Osiem godzin trwała w Rzymie, niedaleko Watykanu, operacja wyciągania z podziemnego tunelu mężczyzny, który wykopywał go ze wspólnikami, by - jak podejrzewają karabinierzy - włamać się do pobliskiego banku. Gdy na złodziei runął fragment asfaltu, jeden z nich został pod nim uwięziony. Zaczął wzywać pomocy.

Były kanclerz Gerhard Schroeder (SPD), pozostający nadal w zażyłych relacjach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, pozywa niemiecki Bundestag. Schroeder domaga się przywrócenia swoich specjalnych uprawnień, odebranych w maju – opłacanego z budżetu państwa biura w Berlinie wraz z kilkuosobowym personelem – pisze w piątek portal dziennika „Bild”. (PAP Biznes)

asa/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości