W USA duże spadki cen ropy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 sie 2022, 10:10

W USA duże spadki cen ropy

Ceny ropy w USA mocno spadają. Inwestorzy niepokoją się o popyt w Chinach i oceniają perspektywy większej padaży ropy z Iranu - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 90,32 USD, niżej 1,92 proc., ale po wzroście od początku tego roku o ok. 20 proc.

Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 96,36 USD za baryłkę, w dół o 1,83 proc.

Inwestorzy niepokoją się o kondycję chińskiej gospodarki i popyt na paliwa w tym kraju po tym, jak w poniedziałek bank centralny Chin niespodziewanie obniżył stopy procentowe, zwiększając wsparcie dla chińskiej gospodarki dotkniętej negatywnymi skutkami lockdownów wprowadzonych w czasie epidemii Covid-19.

Dane z Chin wskazują, Że popyt na ropę w lipcu spadł o 9,7 proc. do 12,16 mln baryłek dziennie w ujęciu rdr.

W okresie od stycznia do lipca popyt na ropę w Chinach zmniejszył się z kolei o 4,6 proc. rdr, do 12,74 mln baryłek dziennie.

"Lockdowny covidowe w Chinach wciąż ciążą popytowi na paliwa, wraz z utrzymującymi się obawami o recesję" - mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Tymczasem inwestorzy z uwagą śledzą trwający od kilkunastu miesięcy proces przywracania porozumienia nuklearnego z Iranem, który nieco przyspieszył.

Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wskazał, że istnieją podstawy do podpisania porozumienia nuklearnego w "bardzo bliskiej przyszłości". Dodał też, że podczas ostatniej rundy rozmów na temat ożywienia umowy nuklearnej poczyniono "znaczne postępy".

Tydzień temu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że po 11 miesiącach rozmów w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku wypracowany "finalny tekst" porozumienia został przekazany Teheranowi.

Umowa z 2015 roku zawierała ograniczenia w działalności nuklearnej Iranu w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych, nałożonych wcześniej na ten kraj.

W 2018 roku USA wycofały się z umowy, a irańskie władze odpowiedziały na ten krok złamaniem narzuconych przez układ restrykcji nuklearnych.

Rozmowy Iranu z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją oraz pośrednio z USA na temat ożywienia umowy nuklearnej, które rozpoczęły się w Wiedniu w 2021 roku, toczyły się z przerwami od 11 miesięcy.

"Perspektywa powrotu na rynek większej ilości ropy z Iranu wzmacnia +niedźwiedzie+ nastroje na globalnych rynkach paliw" - ocenia Hari. (PAP Biznes)

aj/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości