Skrót wiadomości - wtorek, 16 sierpnia, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 sie 2022, 18:35

Skrót wiadomości - wtorek, 16 sierpnia, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa w lipcu wyniosła 9,3 proc. wobec 9,1 proc. miesiąc wcześniej - podał Narodowy Bank Polski.

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po czerwcu 2022 r. wyniósł 11,6 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w lipcu spadł w Polsce o 15,9 pkt. do 373,9 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Przedsiębiorcy coraz silniej odczuwają narastające ograniczenia działalności gospodarczej, polska gospodarka znajduje się w fazie spowolnienia - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Wartość barometru IRG SGH, BARIRG w III kw. 2022 r. wynosi –16,2 pkt., o 10,9 pkt. mniej niż w II kw. br. W porównaniu do III kw. 2021 r. wartość barometru zmalała o 14,3 pkt.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w sierpniu okazało się słabsze niż się spodziewano - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec wyniósł -55,3 pkt. wobec -53,8 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -52,7 pkt.

Deficyt w handlu strefy euro w czerwcu wyniósł 24,6 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec deficytu 26,3 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w okresie IV-VI wyniosła 3,8 proc., wobec 3,8 proc. w III-V - podało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się, że w tym czasie stopa bezrobocia wyniesie 3,8 proc.

Produkcja przemysłowa w USA w lipcu wyniosła 0,6 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna USA. Oczekiwano 0,3 proc. mdm, wobec -0,2 proc. miesiąc wcześniej.

BUDŻET, DŁUG

Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec lipca 2022 r. wyniósł łącznie 7.619,1 mln euro wobec 5.898,5 mln euro na koniec poprzedniego miesiąca - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

GIEŁDA

Pomimo wyraźnych wzrostów na początku wtorkowej sesji i wybicia górą z trendu bocznego, WIG20 nie zdołał utrzymać tego wybicia i wrócił w okolice piątkowego zamknięcia - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk DM BPS, Artur Wizner. Uważa on jednak, że jeśli piątkowe dane makro z Polski i USA nie będą rozczarowujące, to kolejna próba opuszczenia górą trendu bocznego na WIG20 może być skuteczna.

WIG20 zakończył wtorkowe notowania na poziomie 1.735 pkt., czyli w okolicach piątkowego zamknięcia. WIG zyskał natomiast 0,26 proc. do 56.217,76 pkt., a sWIG80 zamknął się na 0,05-proc. plusie na poziomie 18.093,04 pkt. Najmocniejszy był mWIG40, który poszedł w górę o 1,19 proc. do 4.279,46 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG zawarło umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego do kwoty 4,8 mld zł na okres 24 miesięcy od daty podpisania umowy kredytowej - podało PGNiG w komunikacie. Jak dodano, spółka skorzystała z gwarancji Skarbu Państwa.

W 2022 roku Jastrzębska Spółka Węglowa wyprodukuje ponad 2,7 mln ton węgla do celów energetycznych, o 400 tysięcy ton więcej niż planowano - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa Votum w lipcu obserwowała zauważalny wzrost zainteresowania frankowiczów pozwaniem banków i w segmencie dochodzenia roszczeń z tytułu umów bankowych podpisała 841 nowych umów, co było najwyższym poziomem od marca - poinformowała spółka w komunikacie.

Budimex zawarł dwie umowy ze Stołecznym Zarządem Infrastruktury na budowę infrastruktury zabezpieczającej funkcjonowanie kompleksu w Sochaczewie - podała spółka w komunikacie. Łączna wartość umów to 126,5 mln zł netto.

Zysk netto Creepy Jar w I połowie 2022 roku wyniósł 18,5 mln zł, czyli wzrósł o 54 proc. rdr - poinformowała spółka we wstępnych danych. Według wyliczeń PAP Biznes w samym II kwartale zysk netto wyniósł 12 mln zł, czyli był na poziomie oczekiwanym przez rynek.

Sanok Rubber Company zaprasza do składania ofert sprzedaży nie więcej niż 806.457 akcji spółki po 13,86 zł/szt - podał Sanok w komunikacie.

Polski Standard Płatności, operator systemu płatności mobilnych Blik, liczy, że pierwsze pilotażowe transakcje płatności odroczonych zrealizuje jeszcze w III kwartale. W najbliższych tygodniach PSP ogłosi konkretne działania dotyczące ekspansji zagranicznej - poinformował prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz.

Skonsolidowany zysk netto Alumetalu w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 66,2 mln zł wobec 38,5 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie półrocznym. Wynik jest zgodny z opublikowanymi w lipcu szacunkami.

Efecte wzywa do sprzedaży 451.686 akcji InteliWise po cenie 3,99 zł za sztukę - poinformował pośredniczący w wezwaniu Trigon DM.

Drago Entertainment liczy, że w ciągu najbliższych kilku tygodni złoży do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z zamiarem przejścia z NewConnect na główny rynek GPW - poinformowała spółka w komunikacie.

Rottneros AB, spółka zależna Arctic Paper, kosztem 27 mln zł zakończy produkcję jednego z gatunku celulozy mechanicznej. W wyniku tego około 40 osób zostanie zwolnionych - podał Arctic w komunikacie. Powodem decyzji jest brak perspektyw na długoterminową i trwałą rentowność.

Notowana na NewConnect spółka Netwise rozpoczyna skup do 101.813 akcji własnych, po cenie maksymalnie 35 zł za papier - podała spółka w komunikacie.

Polska Grupa Górnicza ujednoliciła od 16 sierpnia ceny sprzedaży poszczególnych sortymentów węgla opałowego we wszystkich kopalniach. Po zmianie średnia cena węgla opałowego wyniesie ok. 1,2 tys. zł za tonę wobec ok. 1 tys. zł/t dotychczas - podała spółka w komunikacie prasowym.

WALUTY

Na pierwszych sesjach bieżącego tygodnia złoty wyraźnie się osłabia, na co z jednej strony wpływa wzrost obaw o spowolnienie gospodarcze, z drugiej zaś towarzyszące im umocnienie amerykańskiego dolara - powiedział PAP Biznes kierownik departamentu analiz DM TMS Brokers, Łukasz Zembik. We wtorek rentowności krajowego długu rosną, powielając ruch rynków bazowych, jednak w średnim horyzoncie popyt na obligacje będzie rósł, a rentowności będą się obniżać – dodał.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0131 USD i 136,11 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy w USA spadają już 3 sesję i są poniżej 90 USD za baryłkę. W globalnej gospodarce postępuje spowolnienie i zbiega się to ze spodziewanym wzrostem podaży ropy z krajów OPEC - informują maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w trakcie wtorkowej sesji. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany wyżej o 0,5 proc. wobec 7.980,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Ceny gazu w Europie rosną we wtorek, powiększając wzrosty z poprzedniej sesji. Upalne lato w krajach regionu wywołuje wyższy niż normalnie popyt na gaz, zaostrzając tym samym kryzys energetyczny. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są wyceniane wyżej o 2,5 proc. - po 225,50 euro za MWh, po zwyżce wcześniej o 6,5 proc. i wzroście notowań w poniedziałek o 6,8 proc.- podają maklerzy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Rząd przyjął założenia projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, która ma ograniczyć wzrost cen ciepła i ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej przez wprowadzenie średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. Z kolei ogrzewający swoje domy paliwami innymi niż węgiel otrzymają jednorazowe dodatki.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska - podała KPRM w komunikacie. Nowe rozwiązania mają pozwolić na skrócenie czasu realizacji inwestycji.

Firmy pożyczkowe udzieliły w lipcu finansowania na kwotę 793 mln zł, czyli o 18,0 proc. więcej rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

UOKiK postawił zarzuty Jeronimo Martins Polska, właścicielowi sieci sklepów Biedronka. Według urzędu przekazy reklamowe dotyczące akcji promocyjnej „Tarcza Biedronki Antyinflacyjna” mogły wprowadzać konsumentów w błąd w zakresie zasad skorzystania z promocji - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych wzrosła w lipcu o 3,2 mld zł do 265,5 mld zł. To pierwszy wzrost od września ubiegłego roku - podano w raporcie Analiz .pl. Od początku roku wartość aktywów krajowych funduszy spadła o niemal 36,5 mld zł.

WYDARZENIA Z KRAJU

Kolejne przejście graniczne między Polską a Ukrainą zostanie otwarte w 2023 r. przed wakacjami w Niżankowicach-Malhowicach - poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że zwiększy to możliwości wymiany towarowej i osobowej między Polską a Ukrainą.

W żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w badaniach przyczyn masowego śnięcia ryb brane są pod uwagę trzy hipotezy.

Sanepid przebadał próbki z 20 ujęć wody pitnej w pobliżu Odry; nie stwierdzono nieprawidłowości - przekazało PAP we wtorek biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego. Bezpieczne pod tym względem są także kąpieliska w nadmorskich gminach.

Strażacy odłowili około stu ton śniętych ryb z Odry oraz z Neru - poinformowała we wtorek st. str. Monika Nowakowska-Brynda z Państwowej Straży Pożarnej. W zwalczanie skutków katastrofy ekologicznej zaangażowanych jest ponad pół tysiąca strażaków. Służby prowadzą działania wzdłuż Odry, gdzie od końca lipca obserwowany był pomór ryb, oraz wzdłuż Neru, w której śnięte ryby znaleziono pod koniec minionego tygodnia.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bezpieczeństwie gazowym - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta. Ustawa m.in. wydłuża do końca 2027 r. obowiązek zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na gaz dla niektórych odbiorców.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta. Ustawa zakłada m.in., że za nielegalne składowanie odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, może grozić do 10 lat więzienia.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Rosyjska Flota Czarnomorska po doznanych stratach przyjmuje obecnie skrajnie defensywną postawę i choć wspiera ofensywy lądowe pociskami dalekiego zasięgu, nie sprawuje skutecznej kontroli nad Morzem Czarnym - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Prezes koncernu farmaceutycznego Pfizer Albert Bourla otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, o czym poinformował w poniedziałek na Twitterze.

Pierwsze wyniki badań laboratoryjnych wody z Odry, w której zginęła duża liczba ryb, nie wykazują niepokojących wartości dla metali takich jak rtęć - poinformował we wtorek rzecznik brandenburskiego ministerstwa środowiska Sebastian Arnold. Stwierdził, że nie można zidentyfikować pojedynczej przyczyny katastrofy ekologicznej.

Pożar w masywie górskim Serra da Estrela, we wschodniej Portugalii, wyemitował 25 razy więcej energii, niż eksplozja bomby atomowej w Hiroszimie w 1945 roku - powiadomiły służby obrony cywilnej tego kraju (ANEPC).(PAP Biznes)

ana/ gor/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości