Grupa ML System publikuje wyniki za I półrocze 2022 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
31 sie 2022, 09:33

Grupa ML System publikuje wyniki za I półrocze 2022 r.

ML System w I półroczu 2022 r. wypracował 105,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rok do roku o 45 proc. W analizowanym okresie wynik EBITDA wyniósł 13,1 mln zł, czyli o 19,5 proc. więcej w ujęciu rok do roku. Obecna wartość portfela zamówień (backlog) spółki jest rekordowa i wynosi ponad 280 mln zł.

- Konsekwentnie, zgodnie ze strategią, zwiększamy skalę działania, dywersyfikując nasz biznes o nowe produkty, w tym przede wszystkim asortyment „nowej ery kwantowej”, jak również umacniamy pozycję na atrakcyjnych rynkach BIPV oraz energetyki zawodowej. Dzięki podpisanej w ostatnich dniach umowie ramowej weszliśmy także w obszar stolarki otworowej dedykowanej rynkowi rezydencjalnemu. Ponadto, rozszerzamy zasięg naszej działalności za granicą – w analizowanym okresie weszliśmy na nowe rynki eksportowe. Trwający kryzys energetyczny, a tym samym konieczność inwestowania w źródła odnawialne, będą sprzyjać rozwojowi branży i spółki w kolejnych okresach – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

- Zgodnie z planem zakończyliśmy projekt 2D Glass (pasywne szyby z powłoką kwantową). Ponadto, zakontraktowaliśmy zakup maszyn i sprzętu do linii produkcyjnej Active Glass (kwantowa, przeciwpożarowa szyba zespolona). Pozytywnie przeszliśmy badania odporności ogniowej. Nasze zespolenia spełniły wszystkie wymagania dla klasy EI30, czyli wykazały zdolność do powstrzymania ognia przed przedostaniem się przez przegrodę w czasie min. 30 minut. Należy także podkreślić, że w pierwszej połowie bieżącego roku sprzedaliśmy szkło powłokowe za kwotę ok. 9,5 mln – dodaje Dawid Cycoń.

W I półroczu 2022 r. grupa ML System podpisała umowy na realizację zawodowych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej wartości ponad 76,7 mln zł i 48,4 MW. Spółka podkreśla, że popyt w segmencie energetyki zawodowej, napędzany rosnącymi cenami energii ze źródeł konwencjonalnych, jest znaczący.

W II kwartale 2022 r. grupa osiągnęła 15,5 proc. marży EBITDA, co oznacza wzrost o 5,8 p.p. w porównaniu z I kwartałem bieżącego roku. Poprawa rentowności to m.in. efekt realizacji strategii „nowej ery kwantowej”.

W I półroczu 2022 r. grupa wykazała stratę netto w kwocie -3,8 mln zł wobec zysku netto 3,2 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jest to m.in. konsekwencja wyższych kosztów amortyzacji – o 7,2 mln zł w ujęciu rok do roku oraz kosztów wynikających z realizacji strategii, w tym wzrostu zatrudnienia. Na ostateczny wynik finansowy duży wpływ miały również wyższe koszty obsługi długu bankowego związanego z finansowaniem wysokich nakładów inwestycyjnych.

- Pozytywne efekty realizacji projektów „nowej ery kwantowej” widać już pół roku od uruchomienia pierwszej na świecie linii produkcyjnej szyb z powłokami kwantowymi. Konsekwentnie i planowo realizujemy kolejne jej założenia – podsumowuje Dawid Cycoń.

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie.

Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a 9 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – QGlass. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.

Źródło: Spółka, #MLS

Zobacz także: ML System SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości