Grupa Mangata Holding z 43 proc. wzrostem przychodów ze sprzedaży i ponad 60 proc. wzrostem zysku netto w I półroczu 2022 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 wrz 2022, 17:59

Grupa Mangata Holding z 43 proc. wzrostem przychodów ze sprzedaży i ponad 60 proc. wzrostem zysku netto w I półroczu 2022 roku

Mangata Holding, polska grupa przemysłowa, działająca w segmentach produkcji: podzespołów dla motoryzacji i komponentów, armatury i automatyki przemysłowej oraz elementów złącznych, w I półroczu 2022 roku wypracowała 534 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co stanowi 42,9% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. Segment podzespołów dla motoryzacji i komponentów odnotował największy wzrost przychodów osiągając poziom 302,6 mln zł, czyli o blisko 35,7% rdr. Segment ten odpowiada za prawie 57% całkowitych przychodów Grupy. Wysoki poziom sprzedaży przełożył się  na osiągnięcie 88,8 mln zł EBITDA (wzrost 43,8% rdr.) oraz skonsolidowany zysk netto w wysokości 53 mln zł (wzrost o 61,1%), co stanowi kolejny rekordowy poziom w historii Holdingu.

Pierwsze półrocze br. charakteryzowało się niestabilnymi warunkami rynkowymi, które wynikały z wybuchu wojny w Ukrainie, wysokich cen surowców oraz energii. W tym wymagającym okresie Grupa Mangata Holding osiągnęła rentowność brutto ze sprzedaży na poziomie 24,2%. Z kolei marża EBITDA w pierwszym półroczu br. utrzymała się na wysokim poziomie i wyniosła 16,6% (wobec 16,5% w analogicznym okresie 2021 roku).

- Pomimo nadal trwającego konfliktu na Ukrainie oraz niestabilnej sytuacji na globalnych rynkach, w tym nadchodzącemu zarówno w Europie jak i na świecie spowolnieniu gospodarczemu, Grupa wypracowała kolejne rekordowe wyniki. Zarówno kwartalnie jak i w skali półrocza mieliśmy najwyższe przychody ze sprzedaży w naszej historii. W pierwszym półroczu br. nasze przychody przekroczyły 534 mln zł, co stanowiło wzrost o blisko 43%. Również na poziomie zysku netto oraz EBITDA odnotowaliśmy wzrosty, odpowiednio 61% oraz 44%. Przy obecnej sytuacji rynkowej wypracowane wyniki oceniam bardzo dobrze i liczę na ich utrzymanie w przyszłych okresach. - powiedział Leszek Jurasz, prezes zarządu Mangata Holding SA.

Grupa Mangata wypracowała wzrost przychodów we wszystkich trzech kluczowych segmentach. Segment podzespołów dla motoryzacji i komponentów odnotował wzrost przychodów ze sprzedaży na poziomie 35,7% (z 223 mln zł do wartości 303 mln zł obecnie). W segmencie elementów złącznych przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 123 mln zł, co stanowiło wzrost o 73% rdr. Natomiast segment armatury i automatyki przemysłowej odnotował przychody ze sprzedaży na poziomie 107 mln zł, co stanowi wzrost o ok. 36%. Wysoki poziom przychodów ze sprzedaży to przede wszystkim efekt zwiększonego popytu rynkowego we wszystkich obsługiwanych branżach.

Był on szczególnie widoczny w segmencie szeroko rozumianego rynku automotive, przy czym należy zwrócić uwagę, iż przyrost ten dotyczy zarówno pojazdów dostawczych i ciężarowych, jak i samochodów osobowych. Wzrost w branży automotive jest jednak nadal narażony na wahania wynikające z ograniczonej dostępności komponentów elektronicznych. W przypadku segmentu Elementów Złącznych wsparciem do znacznego wzrostu przychodów ze sprzedaży były zarówno wzrosty cen materiałów (indeksacje cenowe), jak również ograniczenie importu do Europy wyrobów z Chin (cła antydumpingowe).

W pierwszym półroczu 2022 roku odnotowano także wzrost zapotrzebowania na wyroby do branży górniczej (w stosunku do pierwszego półrocza 2021) ze względu na ożywienie w górnictwie (wzrost zapotrzebowania na surowiec krajowy – bezpieczeństwo energetyczne).

Pomimo ograniczenia sprzedaży na rynki Rosji, Białorusi i Ukrainy wzrost organiczny w okresie styczeń-czerwiec 2022 roku w stosunku do analogicznego okresu w 2021 roku zrealizowany został również w segmencie armatury i automatyki przemysłowej. Zwiększone zapotrzebowanie rynkowe wpłynęło zarówno na wzrost tonażowy sprzedaży armatury jak i odlewów.

Poza Polską, głównymi kierunkami sprzedaży wśród krajów Unii Europejskiej są Niemcy, Finlandia oraz Czechy. Natomiast w gronie kluczowych rynków pozostają również klienci z USA oraz Szwajcarii. Łącznie produkty z Grupy Mangata trafiają do 75 rynków na całym świecie.

O spółce Mangata Holding:

Mangata Holding jest podmiotem notowanym na GPW w Warszawie. Tworzy Holding kapitałowy skupiający podmioty branży metalowej działające w segmentach operacyjnych: podzespołów dla motoryzacji i komponentów (spółki: Kuźnia, MCS oraz Masterform), armatury i automatyki przemysłowej (Zetkama, Zetkama R&D), elementów złącznych (Śrubena) oraz działalności pozaprodukcyjnej (Zetkama Nieruchomości).

W najbliższych latach Spółka planuje dalszą integrację podmiotów tworzących Grupę, rozszerzenie portfela produktowego, wzrost organiczny oraz przemyślane akwizycje. Pozwoli to na dywersyfikację oferowanych produktów oraz pozyskanie nowych kontrahentów, co znajdzie bezpośrednie przełożenie na wzrost wartości Mangata Holding.

Źródło: Spółka, #MGT

Zobacz także: Mangata Holding SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości