Alumetal zadowolony ze sprzedaży i rentowności w III kw.; w II półr. chce poprawić wyniki rdr (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 wrz 2022, 11:08

Alumetal zadowolony ze sprzedaży i rentowności w III kw.; w II półr. chce poprawić wyniki rdr (wywiad)

Alumetal jest zadowolony ze sprzedaży i rentowności w trzecim kwartale, a w drugim półroczu chce poprawić wyniki w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku - poinformowała PAP Biznes prezes Agnieszka Drzyżdżyk. Ambicją Alumetalu jest przebicie zakładanego w strategii wolumenu sprzedaży 250 tys. ton w bieżącym roku. Pod kątem planowanych ilości sprzedaży zarząd z optymizmem patrzy również na początek 2023 r.

"Jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży i rentowności w trzecim kwartale, bardzo dobrze rysują się również perspektywy kolejnych miesięcy. Chcemy poprawić nasze wyniki w drugim półroczu 2022 r. w stosunku do tego, co było w tym samym okresie poprzedniego roku" - poinformowała prezes.

"Alumetal od początku patrzył na ten rok z umiarkowanym optymizmem. Umacniamy swoją pozycję i zwiększamy udział w europejskim rynku. Patrząc na sam trzeci kwartał, widzimy, że nie jest on w oderwaniu od naszych wcześniejszych założeń, choć pierwsze tygodnie lipca tego nie zapowiadały. Zamówienia naszych klientów ciągle nie zawsze pokrywają się w harmonogramach z oryginalnymi planami, jednak od wybuchu pandemii to zjawisko ciągle nam towarzyszy i nauczyliśmy się właściwie tym zarządzać" - dodała.

Zarząd podawał wcześniej w strategii na lata 2018-2022, że celem jest roczny wolumen sprzedaży na poziomie co najmniej 250 tys. ton. Ambicją zarządu jest przebicie tego poziomu w bieżącym roku.

"W pierwszym półroczu sprzedaliśmy 132,5 tys. ton wyrobów, a w okresie ostatnich czterech kwartałów było to 242 tys. ton. Tak więc osiągnięcie komunikowanego od 2018 roku celu jest w zasięgu ręki. Naszą ambicją pozostaje przebicie w bieżącym roku zakładanego w strategii Grupy Alumetal na lata 2018-2022 poziomu 250 tys. ton rocznej sprzedaży" - poinformowała prezes.

Zarząd z umiarkowanym optymizmem patrzy również na początek 2023 r. pod kątem planowanych ilości sprzedaży.

"W połowie września mamy już dobre rozeznanie jak może wyglądać czwarty kwartał, gdyż zdecydowana większość sprzedaży została już zakontraktowana. Część mocy produkcyjnych tradycyjnie pozostawiamy do sprzedaży w trakcie trwania czwartego kwartału, co może zoptymalizować realizowane marże. Obecnie mamy dużo zapytań od klientów, a poprawa sentymentu zakupowego w przemyśle motoryzacyjnym pozwala nam patrzeć z umiarkowanym optymizmem również na początek 2023 roku pod kątem planowanych ilości sprzedaży. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi klientami w zakresie ich planów na czwarty kwartał tego roku i cały przyszły rok" - poinformowała prezes.

Jej zdaniem, warto zwrócić uwagę, że przemysł motoryzacyjny w Europie jest w otoczeniu recesyjnym już od ponad dwóch lat i pogorszenie się otoczenia makroekonomicznego w Europie może nie oznaczać gorszej koniunktury w automotive. Jednocześnie - jak wskazała - na znaczeniu zyskuje wtórne aluminium.

"Z powodu niskiej bazy spodziewamy się odbicia rejestracji pojazdów samochodowych w drugim półroczu 2022 oraz w 2023 roku. Oczywiście naszym celem jest dalsza dywersyfikacja liczby klientów oraz zwiększenie sprzedaży do klientów spoza motoryzacji. W przemyśle motoryzacyjnym wykorzystanie aluminiowych stopów odlewniczych z udziałem surowców wtórnych również się zwiększa np. do produkcji felg, części układu kierowniczego czy obudowy baterii. Aluminium wtórne jest coraz bardziej pożądanym surowcem odlewniczym, gdyż wpisuje się w oczekiwania klientów zmniejszania śladu węglowego kupowanych przez nich produktów. Do produkcji aluminium wtórnego zużywa się wielokrotnie mniej energii niż do produkcji aluminium pierwotnego w procesie elektrolizy" - poinformowała Drzyżdżyk.

"Dodatkowo warto wspomnieć, że z powodu wysokich cen energii elektrycznej w Europie zamknięto w tym roku ponad 1,2 mln ton mocy produkcyjnych pierwotnego aluminium, co stanowi ok. 30 proc. wszystkich mocy produkcyjnych w Europie. Wtórne aluminium zyskuje na znaczeniu, jest często jedynym możliwym rozwiązaniem obecnych problemów" - dodała.

Zdaniem Drzyżdżyk, Alumetal pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji tym, że jest pod wieloma względami zdywersyfikowany i nie jest uzależniony zarówno od pojedynczych klientów, jak również od dostawców surowców złomowych.

Jak oceniła, rosnące ceny energii elektrycznej i gazu są wyzwaniem dla wszystkich producentów stopów wtórnych w Europie, ale Grupa Alumetal radzi sobie z tym wyzwaniem relatywnie dobrze i efektywnie zabezpiecza ceny nośników energii.

"W 2022 roku mamy zakontraktowane w atrakcyjnych cenach gaz i energię elektryczną. Obecnie mamy również zawarte umowy na zakup większości gazu na 2023 rok w dobrych cenach. Ok. 80 proc. naszej sprzedaży jest realizowane w kontraktach nie dłuższych niż kwartał, a więc wzrost kosztów operacyjnych staramy się odzwierciedlać w cenach naszych produktów" - poinformowała Drzyżdżyk.

"Gaz jest dla nas kluczowym nośnikiem energii. Tak jak powiedziałam wcześniej, mamy już zagwarantowaną cenę na dużą część naszej konsumpcji gazu w 2023 roku. Lokalizacje naszych zakładów też dają nam pewną przewagę w dostawach gazu. Zakład w Nowej Soli jest odbiorcą gazu wydobywanego lokalnie, który nie może być wprowadzony do polskiego systemu gazowego, a Węgry, gdzie mamy zlokalizowany jeden z zakładów, pewnie później niż inne kraje Europy doświadczą ograniczenia dostaw gazu z Rosji. Wierzymy, że przejdziemy przez kryzys energetyczny w Europie stosunkowo łagodnie, a może nawet się umocnimy, gdyż sytuacja większości naszych konkurentów może być zdecydowanie gorsza. Dochodzą do nas sygnały o zmniejszaniu produkcji przez naszych konkurentów. My chcemy pracować na pełnych obrotach i w przyszłym roku chcielibyśmy zwiększyć ilość sprzedanych produktów" - dodała.

Prezes poinformowała, że prowadzone obecnie przez grupę projekty inwestycyjne są realizowane zgodnie z harmonogramami i założonymi wydatkami inwestycyjnymi.

"Pierwszy to wydział automatycznego przygotowania surowców złomowych w Nowej Soli, gdzie zakończone są już prace budowlane i montażowe, obecnie rozpoczynamy rozruchy urządzeń. Zamierzamy uruchomić produkcję z tej inwestycji na początku czwartego kwartału bieżącego roku, a celem jest pełna kontrybucja tego projektu do wyników finansowych do początku 2023 roku" - dodała.

Alumetal rozbudowuje także moce wytwórcze stopów wstępnych w Gorzycach, gdzie - jak poinformowała Drzyżdżyk - zostały zamówione kluczowe maszyny i urządzenia. Inwestycja ma być sfinalizowana w przyszłym roku.

Portfolio produktów Alumetalu obejmuje m.in. aluminiowe stopy odlewnicze oraz stopy wstępne.

Dominika Antoniak

(PAP Biznes), #AML

doa/ ana/

Zobacz także: Alumetal SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości