TotalEnergies chce z KGHM zrealizować w tej dekadzie projekt offshore o mocy 2 GW (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 wrz 2022, 12:23

TotalEnergies chce z KGHM zrealizować w tej dekadzie projekt offshore o mocy 2 GW (wywiad)

TotalEnergies, francuski koncern multienergetyczny, chce wspólnie z KGHM zrealizować w tej dekadzie na Morzu Bałtyckim jeden duży projekt morskiej farmy wiatrowej o mocy ok. 2 GW lub dwa mniejsze - poinformował PAP Biznes Kamil Kobyliński, dyrektor TotalEnergies ds. morskiej energetyki wiatrowej.

"Chcemy, aby Polska stanowiła dla TotalEnergies jeden z obszarów rozwoju offshore. Naszym partnerem strategicznym przy realizacji projektów offshore w Polsce jest KGHM. Wspólnie z KGHM złożyliśmy 7 wniosków o koncesje offshore. Szacujemy, że potencjał energetyczny obszarów, na które aplikujemy wynosi ok. 10 GW. Jako TotalEnergies jesteśmy w stanie sfinansować wszystkie siedem projektów" - powiedział PAP Biznes Kamil Kobyliński.

"Naszą ambicją jest, aby w tej dekadzie zrealizować wspólnie jeden duży (ok. 2 GW) lub dwa mniejsze projekty offshore" - dodał dyrektor.

Jak poinformował, obecnie 2 z 7 wniosków są na etapie procedury rozstrzygającej. Grupa liczy, że proces przydzielania koncesji zostanie wkrótce zakończony.

Kobyliński wskazał, że KGHM jest dla koncernu doskonałym parterem ze względu na bardzo solidną pozycję finansową, a także potencjał tzw. offtake’u energii ze wspólnych farm wiatrowych (KGHM jest drugi w Polsce pod względem ilości zużywanej energii).

"Taki układ wzmacnia pozycję bankowalności projektu (koszt szacunkowy projektu 1 GW to rząd wielkości 12–15 mld złotych) już na wstępnym jego etapie, a także zwiększa przewidywalność realizacyjną zgodnie z założeniami. Wspólna realizacja projektu w sposób bezpośredni przyczyni się także do transformacji energetycznej Polski oraz realizacji celów klimatycznych naszych spółek" - powiedział dyrektor TotalEnergies.

Ocenił, że Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem pod kątem możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Jej potencjał szacuje się na ok. 20 GW w perspektywie do roku 2040, a najbliższa dekada może zabezpieczyć nawet 11 GW mocy.

"TotalEnergies realizuje obecnie projekty morskiej energetyki wiatrowej o mocy ok. 12 GW. Nasze doświadczenie przy tego typu projektach będą wartością dodaną przy wspólnej ich realizacji z KGHM" - powiedział Kobyliński.

TotalEnergies jest firmą multienergetyczną, której ambicją strategiczną jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w perspektywie najpóźniej 2050 roku.

"Realizacja tego celu wymaga intensywnej transformacji naszej działalności, w ramach której nowym miksem energetycznym naszego portfela będą: energia elektryczna wytwarzana z odnawialnych źródeł energii (min. 50 proc.), nowe zeroemisyjne nośniki energii (tzw. molekuły) – zielony wodór, biogaz oraz gaz LNG, a także instalacje wychwytu i magazynowania CO2" - powiedział dyrektor.

Jak poinformował, podstawą transformacji koncernu będzie wytwarzanie zielonej energii elektrycznej z własnych źródeł energii. Grupa szacuje, że dominującą technologią wytwarzania będzie morska energetyka wiatrowa.

"Naszą ambicją jest, aby w perspektywie tej dekady (tj. do końca 2030 roku) posiadać co najmniej 100 GW mocy w aktywach odnawialnych, gdzie morska energetyka wiatrowa będzie pełnić wiodącą rolę" - powiedział Kamil Kobyliński.

"Realizacja zaplanowanej przez nas transformacji energetycznej będzie wymagać intensywnego planu inwestycyjnego. W najbliższych latach zamierzamy na nią przeznaczać ok. 15 mld USD rocznie, z czego istotna część będzie przypadać na budowę floty projektów offshore" - dodał.

Celem strategicznym TotalEnergies jest osiągnąć pozycję 1 z 5 największych producentów energii elektrycznej z OZE na świecie w tej dekadzie.

Anna Pełka

(PAP Biznes), #KGH

pel/ asa/

Zobacz także: KGHM Polska Miedź SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost