genXone nawiązał współpracę z Metaceutic– innowacyjną duńską firmą z sektora biotechnologii | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 wrz 2022, 14:23

genXone nawiązał współpracę z Metaceutic– innowacyjną duńską firmą z sektora biotechnologii

Biotechnologiczna spółka genXone podpisała list intencyjny dotyczący współpracy z duńską Metaceutic Aps – firmą z branży health-tech. Spółki będą wspólnie działać w zakresie prac badawczych nad mikrobiotą jelitową.

Metaceutic ApS to duński startup założony w 2019 roku. Podstawową działalnością firmy jest rozwój suplementów diety poprawiających kondycję zdrowotną oraz rozwiązań w zakresie diagnostyki cyfrowej. Prowadzone badania koncentrują się na ocenie i zmianach określonych części mikrobioty jelitowej, a ich celem jest poprawa funkcji poznawczych w zakresie leczenia stresu psychicznego, poprawy snu, regulacji apetytu i ogólnej poprawy funkcji poznawczych. Ponadto firma Metaceutic Aps stworzyła oraz rozwija aplikację mobilną. Narzędzie służy do prezentacji raportu z analizy mikrobioty jelitowej oraz zaleceń dotyczących stylu życia. Aplikacja wspiera użytkowników w działaniach mających na celu poprawę kondycji jelit. Na początku tego roku firma weszła na rynek niemiecki, co znacznie rozszerzyło profil działalności oraz portfolio klientów.

Przedmiotem współpracy pomiędzy genXone i Metaceutic będą produkty i usługi z zakresu profilowania mikrobiomu u ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem mikrobiomu jelitowego. Pierwsza faza projektu będzie polegać na sprawdzeniu możliwości integracji rozwiązań stosowanych przez obie spółki. Celem tego etapu będzie wypracowanie rozwiązań, które pozwolą na rozwój działalności obu podmiotów. Spodziewane efekty współpracy to konsolidacja prac badawczo-rozwojowych nad nowymi produktami oraz wspólne tworzenie innowacji w branży biotechnologicznej. Kooperacja umożliwi dostęp do unikalnego „know how” obu spółkom oraz jednocześnie przyczyni się do redukcji kosztów działalności.

Cieszymy się z nawiązanej współpracy z Metaceutic Aps. Jest to nowoczesny startup, który w niesamowitym tempie rozszerza pole swojej działalności. Pracownicy firmy to uznani specjaliści z branży health-tech. Widzimy wiele aspektów, w których możemy sobie wzajemnie pomóc i wykorzystać mocne atuty obu stron. Zgodnie z naszą strategią rozwoju szukamy partnerów do kooperacji i realizacji wspólnych projektów poza granicami. Mając zarówno unikatową technologię sekwencjonowania nanoporowego jak i gotowe protokoły i algorytmy jesteśmy interesującym partnerem dla tych podmiotów, które chcą wprowadzić swojej projekty badawcze na wyższy poziom lub nadać im szerszy zasięg rynkowy – powiedział Michał Kaszuba, prezes genXone.

Metaceutics Aps to kolejna firma, która zauważyła potencjał technologii sekwencjonowania nanoporowego. Wykorzystywana przez genXone metoda NGS (next generation sequencing) stworzona przez Oxford Nanopore Technologies pozwala na szczegółowe badanie pobranego materiału genetycznego. Przewagą badania jest brak konieczności zwiększenia liczby kopii danego genu, czyli amplifikacji, dzięki czemu sekwencjonowane są natywne cząsteczki DNA. Zastosowanie długich odczytów pozwala na dokładną analizę.

Jesteśmy podekscytowani możliwością rozpoczęcia współpracy z genXone w zakresie diagnostyki opartej na mikrobiomie. W perspektywie kooperacja ta ukierunkowana jest na połączenie sił i know-how i ma ogromny potencjał do tworzenia wartościowych i innowacyjnych wyników obejmujących cyfrowe i precyzyjne narzędzia dla opieki zdrowotnej – powiedział Ali Kazemi Seresht, prezes Metaceutics Aps.

Podpisana umowa współpracy z Metaceutics to kolejny krok w zapowiedzianej ekspansji zagranicznej. W styczniu tego roku spółka genXone rozpoczęła współpracę z innym duńskim podmiotem - gMendel ApS. Kooperacja dotyczy prac w zakresie unowocześniania diagnostyki zaburzeń genetycznych.

O spółce genXone:

genXone to dynamicznie rozwijająca się spółka z branży biotechnologicznej, która tworzy nowe rozwiązania oraz produkty wykorzystujące najnowsze technologie sekwencjonowania kwasów nukleinowych. Specjalizuje się w sekwencjonowaniu NGS (ang. next generation sequencing) oraz diagnostyce medycznej. Jest pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych na świecie laboratoriów wykorzystujących technologię sekwencjonowania nanoporowego w obszarach nauki, biznesu i medycyny. Współpracuje, jako partner komercyjny z firmą Oxford Nanopore Technologies – światowym liderem innowacji biotechnologicznych (www.nanoporetech.com) i posiada jej pełne certyfikacje. Od 25 sierpnia 2020 roku akcje spółki notowane są na rynku NewConnect. Laboratorium genXone, jako pierwsze w Polsce wykryło obecność brytyjskiej odmiany koronawirusa.

Źródło: Spółka, #GX1

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości