Wnorowski z RPP bardziej przychyla się do oceny, że cykl podwyżek stóp proc. się zakończył
Henryk Wnorowski z RPP bardziej przychyla się do oceny, że cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce zakończył się we wrześniu, choć nie wyklucza całkowicie podwyżki o 25 pb. w październiku - wynika z wypowiedzi Wnorowskiego dla agencji Reuters.
"Oczywiście nie wykluczam całkowicie pewnej delikatnej podwyżki w takiej samej skali jak we wrześniu, ale aktualnie bliżej mi do oceny, że wrześniowa podwyżka była ostatnią" - powiedział Wnorowski, cytowany przez Reutersa.
Według Wnorowskiego jest zbyt wcześnie, by powiedzieć, czy dojdzie do obniżki stóp proc. w 2023 r.
Dodał, że widzi oznaki spowolnienia w wielu obszarach gospodarki, a RPP nie może pozwolić na zbytnie schłodzenie gospodarki.
RPP podniosła we wrześniu stopy procentowe o 25 pb., najmniej w obecnym cyklu. Łącznie od października 2021 r. stopy procentowe wzrosły o 665 pb. do 6,75 proc. w przypadku stopy referencyjnej.
Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na wrześniowej konferencji prasowej, że w październiku możliwy jest albo brak zmian stóp procentowych albo ich wzrost o 25 pb. Dodał, że RPP nie zakończyła formalnie cyklu podwyżek, dalsze decyzje będą zależne od napływających danych, a w połowie lub w IV kw. 2023 r. możliwe są już obniżki stóp.
Za zakończeniem cyklu podwyżek stóp opowiedział się członek RPP Ireneusz Dąbrowski.
Z kolei według Cezarego Kochalskiego, przestrzeń do dalszych podwyżek stóp proc. znacząco zmalała, a po wrześniowej podwyżce wzrosło prawdopodobieństwo braku zmian stóp w październiku. (PAP Biznes)
tus/ asa/
