Pure Biologics rozpoczyna badania w modelu zwierzęcym w projekcie PB003 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 wrz 2022, 09:28

Pure Biologics rozpoczyna badania w modelu zwierzęcym w projekcie PB003

Pure Biologics [WSE: PUR], innowacyjna firma biotechnologiczna dysponująca własnymi platformami do wyszukiwania nowych leków biologicznych oraz tworząca terapie pozaustrojowe oparte o przeciwciała i aptamery, wykonała kolejny ważny krok w rozwoju swojego portfolio projektów, rozpoczynając badania in vivo w ramach projektu rozwoju leku PB003.

  • Wraz z Jackson Laboratories (Bar Harbour, MN, USA), rozpoczęło się pierwsze badanie w modelu zwierzęcym, mające na celu zbadanie unikalnej onkologicznej koncepcji terapeutycznej rozwijanej w PB003.
  • Celem rozpoczynającego się badania na zwierzętach jest zbadanie modelowej cząsteczki terapeutycznej PB003 pod kątem farmakokinetyki (PK) oraz tolerancji w organizmie żywym.
  • Badanie pozwoli ocenić okres półtrwania modelowej cząsteczki PB003 we krwi, jak również aspekty związane z bezpieczeństwem przy podaniu w dwóch różnych dawkach. Wyniki badania dostarczą ważnych informacji pozwalających oszacować stabilność i profil bezpieczeństwa wysoce innowacyjnego formatu PB003 u pacjentów z nowotworami.
  • PB003 jest czwartym z pięciu projektów Pure Biologics, które według wcześniejszych zapowiedzi Spółki miały wejść w fazę badań w modelu zwierzęcym w 2022 r.

PB003 jest jednym z kluczowych projektów Spółki i ma na celu opracowanie przeciwciała terapeutycznego o podwójnym działaniu, które jednocześnie eliminuje immunosupresyjne regulatorowe limfocyty T (Treg) w mikrośrodowisku guza oraz stymuluje cytotoksyczne limfocyty NK i T do bezpośredniego zwalczania komórek nowotworowych.

Proponowane w ramach projektu PB003 podejście terapeutyczne posiada wyraźne przewagi w stosunku do kandydatów na leki z obiecującymi wynikami we wczesnych etapach rozwoju klinicznego. PB003 to obiecująca koncepcja leku o bardzo silnej przewadze konkurencyjnej w kontekście komercjalizacji na rynku terapii nowotworów.

- Okres półtrwania przeciwciał, w tym przeciwciał terapeutycznych, w ludzkim krwiobiegu jest determinowany przez noworodkowy receptor Fc (FcRn) obecny na komórkach naczyń krwionośnych. Farmakokinetyka modelowej cząsteczki będzie badana na genetycznie modyfikowanych myszach z ludzkim FcRn, co pozwoli nam oszacować okres półtrwania konstruktu, nad którym pracujemy w organizmie ludzkim, a tym samym lepiej przygotować się do dalszych etapów projektu – badania klinicznego – tłumaczy dr Monika Litwin, Kierownik Projektu PB003.

- To wydarzenie przenosi PB003 do fazy in vivo, ważnego kroku w procesie rozwoju leków. Wyniki badań dostarczą zespołowi rozwijającemu projekt ważnych wskazówek jak zaprojektować optymalny schemat dawkowania, zapewniający maksymalną aktywność antynowotworową: dawki, które są terapeutycznie skuteczne u pacjentów nowotworowych, przy czym pozostają bezpieczne – dodaje dr Pieter Spee, Dyrektor Naukowy w Pure Biologics.

- Konsekwentnie rozwijamy nasze portfolio projektów i wchodzimy w coraz bardziej zaawansowane fazy badań. PB003 jest czwartym projektem, który wszedł w przedkliniczną fazę badań na zwierzętach. Jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć badania in vivo w jeszcze jednym projekcie. Badania w projekcie PB003 będziemy realizować przy współpracy z renomowanym, amerykańskim wykonawcą – Jackson Laboratories – z którym współpracujemy już przy badaniach na zwierzętach w projekcie PB004 i który ma duże doświadczenie w projektach immunoonkologicznych – komentuje dr Filip Jeleń, współzałożyciel, znaczący akcjonariusz i Prezes Zarządu Pure Biologics.

O spółce Pure Biologics:

Pure Biologics jest biofarmaceutyczną firmą koncentrującą się na odkrywaniu i rozwijaniu leków biologicznych oraz opracowywaniu terapii pozaustrojowych. Działa w obszarze immunoonkologii, autoimmunologii oraz neurologicznych chorób rzadkich, prowadząc badania z wykorzystaniem własnych, opatentowanych platform technologicznych do selekcji cząstek aktywnych – przeciwciał i aptamerów. Spółka realizuje już pierwsze badania na zwierzętach w projektach PB001, PB002, PB003, PB004. W 2022 r. w przedklinicznych badaniach koncepcyjnych na zwierzętach znaleźć ma się większość z jej projektów.

Pure Biologics zadebiutowała na rynku NewConnect pod koniec 2018 r. W grudniu 2020 r. Spółka przeniosła notowania na rynek regulowany GPW.

Źródło: Spółka, #PUR

Zobacz także: Pure Biologics SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości