Skrót wiadomości - czwartek, 22 września, 18.10 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 wrz 2022, 18:13

Skrót wiadomości - czwartek, 22 września, 18.10

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

We wrześniu wskaźniki koniunktury są na poziomie zbliżonym lub niższym do sierpniowego - podał Główny Urząd Statystyczny.

Żadne analizy nie wskazują, że inflacja wróci do celu przed 2024 r. - powiedziała w radiu TOK FM członkini RPP, Joanna Tyrowicz.

Podaż pieniądza (M3) w sierpniu 2022 r. wzrosła o 7,4 proc. rdr, do 2.044.023,1 mln zł - podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 1,6 proc.

Inflacja i wysokie koszty są główną przyczyną ograniczania inwestycji przez firmy - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu 2022 r. spadła w Polsce o 69,3 proc. rdr, a w ujęciu liczbowym spadła o 68,8 proc. rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Spadek wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych w '22 może być głębszy niż 40 proc. rdr - ocenia główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej (BIK) Waldemar Rogowski.

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych ogółem w sierpniu wzrosła mdm o 17,3 mln zł i wyniosła 202.872,0 mln zł - wynika z danych NBP.

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) podniósł stopy procentowe o 0,75 pkt. proc. do +0,5 proc. - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

Bank centralny Norwegii - Norges Bank - podwyższył stopy procentowe o 50 pb do 2,25 proc. - podał bank w czwartkowym komunikacie.

Bank Japonii (BoJ) utrzymał ujemne stopy procentowe - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Bank centralny Turcji obniżył benchmarkową, jednotygodniową stopę repo do 12 proc. - poinformował bank w komunikacie. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. zostaną bez zmian.

Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 50 pb do 2,25 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 213 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 217 tys. wobec 208 tys. poprzednio, po korekcie z 213 tys.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w sierpniu spadł o 0,3 proc. - podała Conference Board. Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie o 0,1 proc.

GIEŁDA

Czwartkowa sesja na GPW zakończyła się niewielkimi wzrostami głównych indeksów, pomimo niesprzyjającego otoczenia i spadków na zachodnich rynkach. Zdaniem Tomasza Czarneckiego, dyrektora departamentu analiz DM BPS, niepoparte dużymi obrotami odbicie na naszym rynku nie będzie raczej trwałe. Pozytywnym bodźcem dla GPW mogłaby być np. poprawa nastrojów na rynku amerykańskim.

WIG20 zakończył czwartkową sesję wzrostem o 0,59 proc. do 1.518,19 pkt., a WIG zyskał 0,58 proc. i wyniósł 49.765,47 pkt. mWGI40 zwyżkował o 0,67 proc. do 3.777,52 pkt., a sWIG80 wzrósł 0,44 proc. do 16.745,82 pkt.

SPÓŁKI

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w sierpniu 2022 roku 58,9 tys. ton i była wyższa rdr o 5 proc. Produkcja miedzi płatnej KGHM wyniosła w tym czasie 60,3 tys. ton, co oznacza spadek rdr o 7 proc. - podała grupa w komunikacie, dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zaktualizował bankom przebieg ścieżki dojścia do docelowego minimalnego poziomu funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych wyrażonego jako odsetek łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko (MREL) - poinformował w czwartek BFG w komunikacie.

AMS chciałby, aby dynamika przychodów w 2022 roku była w górnej granicy prognozy dla rynku reklamy zewnętrznej w Polsce lub powyżej - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes AMS Marek Kuzaka. Dodał, że należąca do Grupy Agora spółka nie widzi obecnie, żeby reklamodawcy chcieli ograniczać budżety.

Grupa Azoty wstępnie szacuje, że jej zysk netto w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 800 mln zł, EBITDA sięgnęła 1,24 mld zł, zysk operacyjny 1,06 mld zł, a przychody 6,41 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie. Wyniki Grupy Azoty są lepsze od oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP Biznes.

Berling, Dao, Arkton oraz Berling Development zamierzają ogłosić wezwanie do sprzedaży 6.593.173 akcji spółki Berling, stanowiących 37,57 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZ, po 4,45 zł za akcję - podał Berling w komunikacie.

Pure Biologics, wraz z amerykańską firmą Jackson Laboratories, rozpoczyna badania w modelu zwierzęcym w projekcie PB003. Badanie pozwoli ocenić okres półtrwania modelowej cząsteczki PB003 we krwi, jak również aspekty związane z bezpieczeństwem przy podaniu w dwóch różnych dawkach - podała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa Orlen inwestuje w proekologiczne projekty, poprzez przejęcie włosko-czeskiej firmy Remaq – poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym. Spółka zakłada, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca marca 2023 roku.

Atal, ogólnopolski deweloper, wprowadził do oferty krakowską inwestycję Skwer Harmonia - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Bogdanka z grupy Enea podpisała z grupą CZH, której większościowym akcjonariuszem jest ARP, porozumienie o współpracy w zakresie wykorzystania potencjału hałd kopalnianych. Pilotażowa instalacja do odzysku węgla ma rozpocząć pracę w Bogdance na przełomie 2022/23 roku - podała Enea w komunikacie prasowym.

Synektik podpisał umowę z Copernicus Podmiot Leczniczy, na dostawę systemu chirurgii robotycznej da Vinci dla Szpitala w Gdańsku. Wartość umowy to 9,6 mln zł – poinformowała spółka w komunikacie.

Airway Medix podjął decyzję o zainicjowaniu procesu podwyższenia kapitału zakładowego spółki, o kwotę do 3,9 mln zł, poprzez emisję do 11,6 mln akcji – poinformowała spółka w komunikacie.

Oferta złożona przez Torpol otrzymała najwyższą liczbę punktów w postępowaniu przetargowym organizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe - podał Torpol w komunikacie. Wartość złożonej oferty wynosi 691 mln zł brutto, czyli ok. 571,78 mln zł netto.

Kredyt Inkaso ustanowił program emisji obligacji, w ramach którego będzie mógł emitować w jednej lub w wielu seriach obligacje o łącznej wartości do 100 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Światowy pokaz gry Codename Vitriol autorstwa 11 bit studios został przełożony - poinformowała spółka na Twitterze.

Komisja Nadzoru Finansowego chce obniżyć dla ING Bank Śląski bufor innej instytucji o znaczeniu systemowym do 0,5 z 0,75 proc. łącznej ekspozycji na ryzyko - poinformował bank w komunikacie.

W czwartek, o 17:00 na rynek trafiła gra Serial Cleaners, stworzona przez Draw Distance we współpracy z włoskim wydawcą 505 Games. Tytuł znalazł się na platformach Steam, GOG, Epic Games Store, Xbox One, Xbox Series X i S, PlayStation 4, PlayStation 5 i Nintendo Switch (poza Europą) - poinformowało krakowskie studio.

WALUTY

Jastrzębie nastawienie banków centralnych za granicą oraz wzrost eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego może osłabiać złotego w kierunku 4,80/EUR, a rentowności 10-letnich SPW mogą pozostać w okolicy nieco powyżej 6 proc. - ocenia główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.

Rząd japoński interweniował na rynku walutowym, aby wesprzeć jena – poinformował Masato Kanda, wiceminister finansów Japonii ds. międzynarodowych, najwyższy urzędnik walutowy w kraju. Po interwencji jen umacnia się o 1,2 proc. do 142,71 za jednego dolara.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 0,9884 USD i 139,18 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Inwestorzy analizują decyzję Fedu, który podniósł stopy proc. o 75 pb. Rynki obawiają się o spowolnienie gospodarcze na świecie.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie lekko zniżkują po decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany niżej o 0,05 proc. - po 7.685 USD za tonę.

Ceny gazu w Europie spadają w czwartek po rozpoczęciu handlu. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) zniżkują o 1,5 proc., a gaz kosztuje 187 euro za MWh.

Produkcja stali surowej w Unii Europejskiej w sierpniu wyniosła 9,7 mln ton, co oznacza spadek o 13,3 proc. rdr - wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association.

ENERGETYKA

Na stronach RCL opublikowano wstępną koncepcję programu pomocy dla sektorów energochłonnych.

Dla Polski kluczowe obszary w kwestii cen energii to m.in. nowy system wyznaczania taryf, czy zawieszenie ETS-u - powiedziała w czwartek Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

OPINIE, PROGNOZY

Wysokie ceny energii mogą się utrzymać co najmniej dwa lata i trzeba się przygotować na ograniczanie zużycia oraz szybszą transformację energetyczną. Zima będzie okresem próby - oceniła w rozmowie z PAP Biznes Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii. Wskazała, że wytwórcy energii notują rekordowo wysokie marże.

Głęboki spadek popytu kredytowego na mieszkania w efekcie serii podwyżek stóp procentowych NBP przy wolno dostosowującej się podaży powoduje spowolnienie wzrostu cen mieszkań. W perspektywie roku (III kw. 2022 - II kw. 2023) możliwe są spadki realnych cen - oceniają analitycy PKO BP.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Firmy pożyczkowe udzieliły w sierpniu finansowania na kwotę 865 mln zł, czyli o 29,3 proc. więcej rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

W dwóch dekadach września zarejestrowano w Polsce o 1,9 proc. więcej rdr nowych samochodów osobowych i dostawczych - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 173,67 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Zmiana mechanizmu składania ofert bilansujących na rynku energii elektrycznej będzie obowiązywała do 31 grudnia 2023 r. - podał resort w odpowiedzi na uwagi zamieszczone w konsultacjach projektu rozporządzenia.

WYDARZENIA Z KRAJU

Pracujemy nad rozwiązaniami, które będą chroniły gospodarkę, firmy a przede wszystkim polskich pracowników przed skutkami rosyjskiej agresji - powiedział w czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Grupa komisarzy, w tym ja uznała, że kamienie milowe zapisane w polskim KPO nie są wystarczająco jasne; ale większość kolegów zaakceptowała KPO i teraz kluczowe jest, by ocenić, czy kamienie milowe w nim zapisane zostały wykonane - podkreśliła w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wiceszefowa KE i komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Każdy, kto nie przyjmuje z Unii Europejskiej pieniędzy, dopuszcza się ekonomicznej zdrady stanu - ocenił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jak wskazał, inflacja i ceny mogłyby być dużo niższe, gdybyśmy dzisiaj w Polsce dysponowali pieniędzmi z UE.

Mamy prawo obawiać się fałszerstw wyborczych ze strony PiS, który panicznie boi się utraty władzy - stwierdził w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o Donaldzie Tusku, Grodzki uznał za "najbardziej brudną z możliwych gier wyborczych".

Przeniesienie środków finansowych w całości na 2023 r. zakłada zmiana uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022–2023", którą opublikowano w czwartek w Rządowym Centrum Legislacji.

Odpowiedzialność za wysokie ceny węgla w Polsce ponosi premier Mateusz Morawiecki, gdyby nie niezdarne działania rządu cena węgla na ten sezon mogłaby być tańsza co najmniej o 1 tys. zł za tonę - mówił w czwartek poseł KO Paweł Poncyliusz. Pytał też, gdzie jest węgiel, który miała zakupić RARS.

Pewnie najbliżej nam do Polski 2050, mimo że są między nami różnice; myślę, że połączenie doświadczenia i efektu świeżości byłoby ciekawe. Ale trzeba to brać czasem w nawias i zbliżyć się, na ile jest to możliwe - mówił w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Są kraje, w których poziom zaszczepienia jest bardzo niski, odradza się turystyka i czy chcemy czy nie, wirus zostanie tam zawieziony, dlatego nie spieszyłbym się z ogłaszaniem końca światowej pandemii koronawirusa - powiedział PAP prof. wirusolog Włodzimierz Gut.

Minionej doby badania potwierdziły 4945 zakażeń koronawirusem, w tym 979 ponownych. Zmarło 21 osób z COVID-19 – poinformowano w czwartek na stronach rządowych. Wykonano 16 452 testy w kierunku SARS-CoV-2.

Do Polski od 24 lutego przyjechało 6,460 mln osób z Ukrainy, wyjechało do Ukrainy 4,689 mln osób - podała Straż Graniczna.

Gdyby wybory odbyły się w zeszłą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica z poparciem 40,5 proc.- wynika z wyliczeń Europe Elects na podstawie sondażu Reaserch Partners. KO popiera 28,3 proc, Lewicę 9,1 proc, Polske 2050 8,7 proc, zaś Konfederację 6,3 proc.

Policjanci zatrzymali 40-latka z Chełmka, który podczas awantury pobił żonę i córkę. Mężczyzna także groził im pozbawieniem życia. Usłyszał już zarzuty. Grozi mu więzienie. Trafił pod dozór - podała w czwartek oświęcimska policja.

Ponad 2,5 promila alkoholu miał w organizmie dyżurny jednego z posterunków kolejowych w Tychach. Interweniowali tam policjanci po otrzymanym zgłoszeniu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Rosja, jej przywódcy polityczni i wszyscy zaangażowani w organizację „referendów” na okupowanych obszarach Ukrainy, a także w inne naruszenia prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego na Ukrainie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, a dodatkowe sankcje wobec Rosji zostaną przyjęte tak szybko, jak to będzie możliwe, we współpracy z naszymi partnerami – napisał w oświadczeniu szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zgodzili się podczas nieformalnego spotkania w Nowym Jorku na wprowadzenie nowych sankcji wymierzonych w Rosję - powiedział Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej.

Putin powinien wiedzieć, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nie wolno jej prowadzić. Wielokrotnie komunikowaliśmy to Moskwie. Każde użycie broni jądrowej miałoby bezprecedensowe konsekwencje - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w czwartek niemieckiej telewizji ARD.

Rosja ma agentów w strukturach obronnych Ukrainy, którzy przekazują informacje i pozwalają przewidywać ukraińskie ruchy na polu walki - powiedział w czwartek przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w parlamencie Fedir Wenisławski.

Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południu Ukrainy cały czas się pogarsza - ostrzegł dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi. Według władz w Kijowie w środę wojska rosyjskie ponownie ostrzelały teren elektrowni.

Wojska rosyjskie zaatakowały Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy dziewięcioma rakietami. Jedna z nich trafiła w budynek hotelu, pod gruzami znajdują się ludzie – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Ogłoszona w Rosji "częściowa mobilizacja" jest faktycznym przyznaniem, że wyczerpały się zapasy ochotników do walki na Ukrainie, ale stworzone w jej efekcie oddziały nie będą skuteczne w walce przez wiele miesięcy - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosjanie masowo otrzymują wezwania do wojska – podaje niezależny portal Meduza. Według OWD-Info, organizacji pozarządowej monitorującej protesty w Rosji, wezwania wręczano uczestnikom antywojennych protestów. Część potencjalnych „poborowych” próbuje wyjechać z kraju, zanim będzie za późno.

Utajniony punkt 7 dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina pozwala ministerstwu obrony na mobilizację miliona osób - pisze w czwartek niezależny portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na źródło w administracji prezydenta. Oficjalnie władze mówią o 300 tys. osób.

Sejm Łotwy w czwartek w drugim, ostatnim czytaniu opowiedział się za wprowadzeniem od 2028 roku zakazu hodowli zwierząt na futra. Wciąż dozwolony będzie handel futrem i pozyskiwanie go w wyniku polowań - pisze agencja LETA.

Rosnąca liczba Belgów przekracza granicę, aby robić cotygodniowe zakupy we Francji z powodu drożyzny u siebie - podał w czwartek portal informacyjny RTL Info. Oszczędności mogą być ogromne: jak twierdzą kupujący, pełny wózek towarów we Francji jest tańszy nawet o 150 euro niż w Belgii.

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss poinformowała w środę premiera Izraela Jaira Lapida, że rozważa przeniesienie ambasady swojego kraju z Tel Awiwu do Jerozolimy. Lapid w czwartek podziękował jej za to na Twitterze.

Brytyjski rząd zniósł w czwartek zakaz szczelinowania hydraulicznego w celu wydobywania gazu z łupków, który został wprowadzony w 2019 r. po serii wstrząsów sejsmicznych. Zakaz zniesiono, mimo że według raportu prognozowanie wstrząsów "pozostaje wyzwaniem naukowym".

Coraz więcej Rosjan próbuje przedostać się do Finlandii. Wzmożony ruch na przejściach granicznych rozpoczął się w nocy ze środy na czwartek; tworzą się ponad stumetrowe kolejki samochodów – przekazała w czwartek fińska straż graniczna. W środę prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w kraju częściową mobilizację.

Kancelaria czeskiego premiera chce ograniczyć zużycie energii poprzez obniżenie temperatury lub zminimalizowanie oświetlenia. Premier Petr Fiala zapowiedział w czwartek, że osobiście będzie naciskać, żeby instytucje państwowe dawały przykład w oszczędnościach.

Dziennikarz Radia Swaboda, białoruskiej redakcji Radia Wolna Europa, Ałeh Hruzdziłowicz został w środę przed terminem wypuszczony z więzienia. Reporter, skazany za „organizację protestów” na półtora roku pozbawienia wolności, spędził za kratami prawie dziewięć miesięcy.

Były minister sprawiedliwości Chin Fu Zhenghua, który był odpowiedzialny za kilka ważnych śledztw antykorupcyjnych, został skazany na śmierć za przyjmowanie łapówek - poinformowały w czwartek państwowe media.

Protestujący w sprawie śmierci kobiety zatrzymanej przez policję moralności podpalili w czwartek policyjne posterunki i radiowozy w Teheranie oraz innych miastach Iranu. W trwających od piątku demonstracjach zginęło już co najmniej 31 osób.

Muzułmańska Partia Niuans po raz pierwszy zdobyła dwa mandaty w wyborach do rad gmin, jeden w Botkyrka pod Sztokholmem oraz jeden w Landskronie w południowej Szwecji - podał w czwartek Urząd Wyborczy. Ugrupowanie domaga się m.in. zakazu rozpowszechniania karykatur Mahometa.

Działający pod egidą ONZ trybunał w Kambodży podtrzymał w czwartek wyrok sądu niższej instancji skazujący na dożywocie Khieu Samphana, jednego z przywódców zbrodniczego komunistycznego reżimu Czerwonych Khmerów, za ludobójstwo w latach 70. - poinformowała w czwartek agencja Kyodo.(PAP Biznes)

osz/ asa/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości