Urteste osiągnęło kamień milowy w projekcie testu diagnostycznego na raka jajnika | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 wrz 2022, 09:58

Urteste osiągnęło kamień milowy w projekcie testu diagnostycznego na raka jajnika

Urteste, biotechnologiczna spółka specjalizująca się w tworzeniu innowacyjnej technologii umożliwiającej wykrywanie chorób nowotworowych z próbek moczu, w efekcie zakończonych prac badawczo-rozwojowych opracowała prototyp testu diagnostycznego na raka jajnika. Złożony został również wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie patentu na wynalazek. Urteste posiada już prototypy testów diagnostycznych dla ośmiu nowotworów odpowiadających łącznie za blisko połowę wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami na świecie.

Strategia patentowa Urteste zakłada złożenie w okresie kolejnych 12 miesięcy zgłoszenia patentowego w procedurze międzynarodowej PCT.

- Zgodnie z przyjętym harmonogramem poszerzamy portfolio Urteste o kolejne prototypy testów diagnostycznych dla najczęściej występujących nowotworów. Obecnie dysponujemy już ośmioma prototypami testów dla nowotworów: jajnika, trzonu macicy, nerki, jelita grubego, płuca, wątroby, trzustki i prostaty. Jesteśmy na dobrej drodze, aby w przyszłym roku posiadać prototypy testów diagnostycznych dla wszystkich zakładanych 15 najczęściej występujących nowotworów. Na świecie sukcesywnie rosną nakłady inwestycyjne w obszarze diagnostyki nowotworów. Wyraźnie dostrzegamy, że nasza technologia bardzo dobrze wpisuje się w ten globalny trend - mówi Grzegorz Stefański, prezes zarządu i współzałożyciel Urteste.

Według raportu „Global Cancer Statistics 2020” w 2020 r. na świecie odnotowano 314 tys. nowych przypadków chorych na nowotwory jajnika oraz 207 tys. zgonów spowodowanych tymi nowotworami.

Flagowym i najbardziej zaawansowanym projektem Urteste jest PANURI (test na raka trzustki).

W projekcie PANURI zakończony został eksperyment medyczny, który wykazał bardzo wysoką czułość i swoistość testów na poziomie odpowiednio: 95,6% i 95,5%. Eksperyment przeprowadzony został w grupie 322 uczestników przez niezależną firmę CRO oraz niezależne laboratorium diagnostyczne.

W projekcie PANURI w przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie badań klinicznych. Drugim projektem Urteste jest MULTI-CANCER, którego celem jest opracowanie testu do jednoczesnego wykrywania wielu rodzajów nowotworów.

Rozwijana przez Urteste innowacyjna technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Test Urteste powoduje zmianę intensywności barwy moczu, która świadczy o obecności nowotworu.

Na początku sierpnia Urteste złożyło do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zatwierdzenie prospektu w związku z planowanym przeniesieniem notowań akcji z rynku NewConnect na rynek regulowany GPW. Przeniesieniu będzie towarzyszyła oferta publiczna akcji serii E, w ramach której spółka planuje wyemitować do 395 286 nowych akcji.

O spółce Urteste:

Urteste specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnej technologii do wykrywania chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju. Motto działalności Urteste brzmi: Wczesna diagnostyka nowotworów ratuje życie – Early cancer detection saves lives. Przełomowa technologia firmy polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Urteste rozwija testy diagnostyczne dla kilkunastu najczęściej występujących nowotworów. Zespół spółki tworzą menedżerowie z dużym doświadczeniem w kierowaniu firmami z branży medycznej oraz naukowcy specjalizujący się w obszarze enzymów proteolitycznych i chemii peptydów.

Źródło: Spółka, #URT

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości