Grupa Azoty nadal ogranicza produkcję nawozów; wznowi ją, gdy poprawi się otoczenie rynkowe | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 wrz 2022, 13:11

Grupa Azoty nadal ogranicza produkcję nawozów; wznowi ją, gdy poprawi się otoczenie rynkowe

Grupa Azoty nadal ogranicza produkcję nawozów i ocenia, że aby została ona wznowiona, muszą poprawić się warunki w otoczeniu rynkowym - poinformował wiceprezes Marek Wadowski podczas czwartkowej wideokonferencji.

"Sytuacja nie uległa zmianie w stosunku do tego, co raportowaliśmy 22 i 23 sierpnia - nadal ograniczamy produkcję nawozów. Jest to związane przede wszystkim z sytuacją na rynku gazu ziemnego. Żeby produkcja mogła być wznowiona, muszą się poprawić warunki w otoczeniu rynkowym. W tej chwili dominującym elementem jest gaz ziemny, ale również otoczenie rynkowe musi być na tyle korzystne, aby grupa była w stanie pokryć przynajmniej koszty zmienne produkcji nawozów. Taka sytuacja dotyka nie tylko Grupę Azoty, ale również innych producentów europejskich" – powiedział wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski.

"W chwili obecnej monitorujemy sytuację rynkową. Jak tylko się ona poprawi wznowimy produkcję lub ją zwiększymy. (...) Na dzisiaj takie warunki jeszcze niestety nie występują" - dodał.

W sierpniu Grupa Azoty informowała, że czasowo zatrzymała pracę instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Zakłady w Puławach ograniczyły produkcję amoniaku do około 10 proc. mocy wytwórczych i wstrzymały część produkcji w segmentach tworzyw i agro.

Z kolei Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn, spółka zależna Grupy Azoty, podjęła decyzję o ograniczeniu z dniem 24 sierpnia pracy instalacji do minimum, tj. do 43 proc. dla Jednostki Produkcyjnej Nawozy.

Decyzje ta - jak podawano - zostały podjęte w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego.

Wiceprezes pytany był w czwartek o możliwość uzyskania przez spółkę preferencyjnych cen gazu od PGNiG. Przypomniał, że Grupa Azoty ma umowę z PGNiG, która zakłada rozliczenie cen gazu według cen notowanych na rynku.

"W związku z czym istotne dla nas jest to, jak te notowania na rynku się układają. Jeżeli w tym zakresie zapisy umowne się zmienią, to taką informację przedstawimy. Na dzisiaj rozliczamy się według notowań rynkowych i nic w tym zakresie się nie zmieniło" - powiedział Wadowski.

(PAP Biznes), #ATT

doa/ gor/

Zobacz także: Grupa Azoty SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości