DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street mocno w dół, wrzesień najgorszym miesiącem od 2020 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 wrz 2022, 22:32

DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street mocno w dół, wrzesień najgorszym miesiącem od 2020 r.

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację mocnych spadków głównych indeksów. Wrzesień był dla amerykańskich giełd najgorszym miesiącem od marca 2020 roku.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,71 proc. i wyniósł 28.725,51 pkt. Indeks spadł poniżej poziomu 29 tys. punktów po raz pierwszy od listopada 2020 roku.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,51 proc. i wyniósł 3.585,62 pkt. Indeks jest na najniższym poziomie od początku 2022 roku i zanotował najgorszy miesiąc od marca 2020 roku.

Nasdaq Composite spadł o 1,51 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.575,62 pkt.

W skali tygodnia S&P 500 stracił 2,9 proc.,, podobnie jak Dow. Nasdaq jest 2,7 proc. niżej niż tydzień wcześniej.

We wrześniu S&P 500 spadł 9,3 proc., a Dow zniżkował 8,8 proc. Nasdaq stracił we wrześniu 10,5 proc.

W trzecim kwartale S&P 500 i Nasdaq zanotowały po raz pierwszy serię strat w trzech kwartałach z rzędu od 2009 roku, tracąc odpowiednio 4 proc. i 2,7 proc. Dow spadł o 5,4 proc. w trzecim kwartale i po raz pierwszy od 2015 r. odnotować trzeci z rzędu kwartał na minusie.

Analitycy wskazują, że nadeszły bardzo trudne czasy zarówno dla akcji, jak i dla rynków długu.

"To było trudne otoczenie dla akcji i rynków długu, coś czego się spodziewaliśmy biorąc pod uwagę naszą opinię, że Fed będzie podnosił stopy procentowe wyżej i dłużej. Teraz rynki zaczynają też przekonywać się do tego poglądu" - powiedział Zachary Hill, szef zarządzania portfelami w Horizon Investments.

"W krótkim terminie prawdopodobnie będziemy mieli w dalszym ciągu do czynienia ze zmiennością na rynku i z tendencją spadkową aż do rozpoczęcia się sezonu publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał" - dodał.

W opinii strategów UBS Global Wealth Management nie istnieją jeszcze warunki do trwałej zmiany nastrojów rynkowych.

"Taka poprawa będzie wymagała przekonujących dowodów na to, że zagrożenie inflacją ustępuje, co pozwoliłoby na gołębi zwrot ze strony banków centralnych” – wskazywali w raporcie stratedzy UBS Global Wealth Management kierowani przez Marka Haefele.

„Żyjemy w okresie podwyższonego ryzyka. Nie wydaje mi się, by rynki działały obecnie w sposób zaburzony. Ale wiemy, że kiedy mamy ekstremalną zmienność, wtedy takie sytuacje są bardziej prawdopodobne”- powiedział były sekretarz skarbu USA Lawrence Summers.

Deflator PCE w USA w sierpniu wyniósł 6,2 proc. rdr, wobec 6,4 proc. rdr miesiąc wcześniej (po korekcie z 6,3 proc.), i wobec konsensusu na poziomie 6 proc. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 4,9 proc. rdr vs 4,7 proc. miesiąc wcześniej (po rewizji z 4,6 proc.) i oczekiwań na poziomie 4,7 proc. rdr. W ujęciu mdm deflator PCE wyniósł +0,3 proc., wobec +0,1 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano +0,1 proc. Bez cen żywności i energii, deflator PCE wyniósł 0,6 proc. mdm wobec +0,1 proc. mdm miesiąc wcześniej. Oczekiwano +0,5 proc.

Deflator PCE (personal consumption expenditure deflator) jest miarą zmian cen dóbr i usług nabywanych przez konsumentów. W ujęciu bazowym nie bierze pod uwagę cen żywności i energii. Deflator PCE jest preferowaną przez Fed miarą wzrostu cen. Uśredniony cel inflacyjny Rezerwy Federalnej to 2,0 proc.

Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, we wrześniu wzrósł do 58,6 pkt. z 58,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu.

Wstępnie szacowano 59,5 pkt.

Wydatki amerykańskich konsumentów w sierpniu wzrosły o 0,4 proc. mdm, po spadku o 0,2 proc. miesiąc temu (po rewizji z +0,1 proc.). Oczekiwano wzrostu o 0,2 proc. mdm. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,3 proc. wobec +0,3 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,2 proc. Tu rynek oczekiwał +0,3 proc. mdm.

Akcje Nike spadły o ponad 12 proc., notując najgorszą swoją sesję giełdową od 2001 roku. Gigant odzieży sportowej został zmuszony do przeforsowania obniżających marżę rabatów, które szkodzą rentowności. Wyższe koszty transportu towarów i negatywne efekty wymiany walut zaważyły na rentowności w pierwszym kwartale fiskalnym zakończonym 31 sierpnia, a marża brutto na poziomie 44,3 proc. była niższa od oczekiwań Wall Street.

Micron rósł o 1,5 proc. Największy amerykański producent chipów pamięci odnotował lepszy od oczekiwań zysk na akcję. Spółka odnotowała jednak gorsze od oczekiwań przychody kwartalne i prognozuje kwartalną sprzedaż, która jest o prawie 2 mld USD niższa od szacunków Wall Street.

Amylyx rósł o 9 proc. po tym, jak Agencja ds. Leków USA (FDA) zatwierdziła nowy lek na ALS.

Rentowność 10-letnich UST spadła o 6 pb. do 3,73 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spadła o 2 pb. do 3,71 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -42 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 41 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 81,12 USD za baryłkę, po spadku o 0,15 proc., a listopadowe futures na Brent zniżkują o 0,24 proc. do 88,30 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości