Inflacja we wrześniu mocno powyżej oczekiwań rynku, w przyszłym tygodniu możliwa mocniejsza podwyżka stóp (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 wrz 2022, 10:24

Inflacja we wrześniu mocno powyżej oczekiwań rynku, w przyszłym tygodniu możliwa mocniejsza podwyżka stóp (opinia)

Inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 proc. rdr wobec oczekiwań rynku na poziomie 16,6 proc. rdr - wynika z flash szacunku GUS. Presja cenowa rozlewa się na inflację bazową, która mogła wzrosnąć do rekordowych 10,7 proc. rdr - szacują ekonomiści. Ich zdaniem, na przyszłotygodniowym posiedzeniu RPP może zdecydować się na mocniejszą niż 25 pb. podwyżkę stóp procentowych.

GRZEGORZ MALISZEWSKI, BANK MILLENNIUM:

"Bardzo mocna niespodzianka, ta niespodzianka jest tym większa, jeśli spojrzy się na strukturę wzrostu inflacji. Zwyżka inflacji była napędzana nośnikami energii, ale bardzo mocno wzrosła też inflacji bazowa, do ok. 10,7 proc. rdr i 1,5 proc. mdm - to rekordowy wzrost. To jest najsmutniejsza informacja. To pokazuje, że inflacja nie jest stricte bezpośrednim efektem szoków podażowych, ale te szoki ciągle, z mocną siłą przekładają się na inflację bazową. Przedsiębiorstwa mają zdolność do tego, żeby przerzucać rosnące koszty produkcji na ceny konsumpcyjne. Popyt w gospodarce jest wciąż mocny, rynek pracy jest na tyle mocny, że daje przestrzeń firmom do przerzucania kosztów na ceny.

Utrzymanie tak wysokich wzrostów inflacji w skali miesiąc do miesiąca może być trudne, bo to historycznie wysoki poziom, ale widać, że presja inflacyjna jest wysoka, presja z gospodarki. Trudno ocenić na ile trwała jest ta skala wzrostu.

Dla RPP to duże wyznawanie - trochę 'spada' argument, że presja inflacja hamuje, ona we wrześniu mocno się nasiliła. Rada zapewne pozostanie w kursie zacieśniania, w październiku podniesie stopy. Do tej pory zakładaliśmy wzrost stóp o 25 pb., ale przy takim wysokim odczycie inflacji nie można wykluczyć mocniejszego ruchu".

MBANK (Twitter):

"Inflacja we wrześniu (flash) wyniosła 17,2 proc. Żywność wysoko, energia wysoko. Ale prawdziwym zaskoczeniem jest inflacja bazowa, która prawdopodobnie wzrosła do 10,7-10,8 proc. Skąd taki wyskok miar bazowych? Tradycyjnie we wrześniu mogła wystrzelić edukacja. Być może dołożyła też łączność (indeksacje umów już się zaczęły). Wygląda na to, że firmy max testują możliwości przerzucania cen na konsumentów".

***********

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. wzrosły rdr o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen we wrześniu o 16,6 proc. rdr i wzrostu o 1,0 proc. mdm.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za wrzesień i sierpień 2022 r.:

 wrzesieńwrzesieńsierpieńsierpień
 rdrmdmrdrmdm
     
INFLACJA OGÓŁEM17,21,616,10,8
     
Żywność i napoje bezalkoholowe19,31,717,51,6
Nośniki energii44,23,740,33,8
Paliwa do prywatnych środków transportu18,3-2,123,3-8,3

(PAP Biznes)

pat/ map/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości