KE zatwierdziła środki podjęte przy przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 paź 2022, 21:00

KE zatwierdziła środki podjęte przy przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank

Komisja Europejska zatwierdziła szereg środków wsparcia podjętych przy przymusowej restrukturyzacji i likwidacji Getin Noble Bank - poinformowała KE w komunikacie prasowym.

W opinii Komisji Europejskiej, proces restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, koordynowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a także powiązane środki wsparcia umożliwią uporządkowany proces sprzedaży lub likwidacji banku, przy jednoczesnym zachowaniu zarówno stabilności finansowej, jak i równych warunków działania na jednolitym rynku.

BFG podał w piątek, że rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, którego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Na proces ten przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia, z czego 6,87 mld pochodzi z funduszy własnych BFG, a 3,47 mld zł to zaangażowanie środków Ssystemu Ochrony Banków Komercyjnych.

Prezes BFG Piotr Tomaszewski podał, że koszty przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku nie powinny wpłynąć na wzrost składek sektora bankowego. BFG liczy, że znajdą się chętni na zakup banku pomostowego powołanego w procesie restrukturyzacji Getinu.

KE zwraca uwagę, że interwencja z funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji finansowanego ze składek sektora bankowego i zarządzanego przez BFG kwalifikuje się jako pomoc państwa zgodnie z przepisami UE. Z drugiej strony banki komercyjne w SOBK zdecydowały o dobrowolnym wsparciu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji Getin Noble Bank ze środków własnych, a zatem ich interwencja nie kwalifikuje się jako pomoc państwa.

Komisja oceniła środki pomocy, które zostały opracowane i wdrożone przez BFG, zgodnie z jego przepisami dotyczącymi pomocy państwa dla banków w kontekście kryzysu finansowego. Stwierdziła, że środki te są zgodne z celem, jakim jest utrzymanie stabilności finansowej.

Przepisy UE dotyczące wsparcia państwa na rzecz banków zachęcają do wycofywania się z podmiotów nierentownych, umożliwiając jednocześnie przeprowadzenie wyjścia w uporządkowany sposób, tak aby zachować stabilność finansową. Ponadto przepisy gwarantują, że pomoc jest ograniczona do niezbędnego minimum, a zakłócenia konkurencji spowodowane dotacjami, które dają bankom objętym pomocą przewagę nad ich konkurentami, są ograniczane. ‎

Getin Noble Bank jest jednym z dziesięciu największych polskich banków o łącznych aktywach około 9,2 mld euro (44 mld zł).‎

Docelowo bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Banku, będzie działał pod nazwą VeloBank. Placówki będą działać pod dotychczasowymi szyldami do czasu rebrandingu na VeloBank.

Administratorem GNB został wyznaczony przez BFG Paweł Małolepszy. Pracami zarządu nowego banku będzie kierował Adam Marciniak.

System SOBK tworzą ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millennium, Bank Polska Kasa Opieki, BNP Paribas Bank Polska, mBank, PKO BP oraz Santander Bank Polska.

(PAP Biznes), #GNB

pr/

Zobacz także: Getin Noble Bank SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości