Luneos widzi znaczący wzrost zainteresowania przedsiębiorstw transformacją energetyczną (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 paź 2022, 11:35

Luneos widzi znaczący wzrost zainteresowania przedsiębiorstw transformacją energetyczną (wywiad)

Luneos widzi znaczący wzrost zainteresowania transformacją energetyczną ze strony przedsiębiorstw, głównie produkcyjnych - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele firmy. W perspektywie 5 lat spółka zamierza zrealizować projekty OZE dla firm w formule as a service na ok. 700 MW.

"Kryzys energetyczny przyspiesza transformację energetyczną przedsiębiorstw, to się dzieje na naszych oczach. Widzimy znaczące ożywienie wśród potencjalnych klientów, zainteresowanych stosowaniem proponowanych przez nas rozwiązań. Zwracają się do nas przede wszystkim firmy produkcyjne, bo tam udział energii w kosztach jest spory oraz firmy logistyczne" - powiedział PAP Biznes Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.

"Przemysły najbardziej zainteresowane zielonymi rozwiązaniami to automotive, spożywczy, opakowaniowy, meblarski, drzewny. Dla tego typu biznesów robimy większe instalacje, bo mają co najmniej kilka GWh zużycia energii rocznie, ale robimy też projekty dla małych przedsiębiorstw" - dodał prezes.

Firmy od wielu już miesięcy odczuwają negatywne skutki rosnących cen energii. Rachunki wzrosły często wielokrotnie, co przekłada się na koszty produkcji i marże.

"Ceny energii będą nadal wysokie, na pewno nie wrócimy do poziomów sprzed 2022 roku. Pewnie długo nie zobaczymy cen na poziomie 300-400 zł/MWh, spodziewałbym się raczej w przyszłym roku poziomów 800-900 zł/MWh" - ocenił prezes Prokopowicz.

Luneos dostarcza rozwiązania transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, pozwalające na osiągnięcie oszczędności w kosztach energii oraz zmniejszenia śladu węglowego. Firma oferuje odnawialną energię elektryczną oraz produkty w modelu as a service obejmujące usługę przygotowania, finansowania, realizacji oraz obsługi serwisowej inwestycji w obszarze instalacji fotowoltaicznych, magazynowania energii, oświetlenia LED, instalacji kogeneracyjnych oraz pomp ciepła.

"Po pierwsze, oferujemy np. oświetlenie ledowe, by ograniczyć zużycie. Po drugie, proponujemy zastąpienie drogiej energii kupowanej z zewnątrz własną energią. Robimy dla klienta instalację OZE i oddajemy mu ją w użytkowanie na okres do 15 lat w formule +as a service+, w systemie abonamentowym. Po tym okresie instalacja przechodzi na własność klienta i może służyć kolejne 10-15 lat. Możemy zastosować różne technologie: fotowoltaikę, magazynowanie energii wraz z fotowoltaiką, kogenerację, pompy ciepła" - powiedział Prokopowicz.

"Nasze rozwiązania są bardzo dobre na czas kryzysu, bo obniżają na stałe koszty energii i pozwalają chronić gotówkę. Nie oczekujemy od klientów żadnego finansowania, inwestycje są realizowane z naszych środków" - dodał.

Jak poinformował, spółka do tej pory zrealizowała ok. 700 projektów.

"Większość to projekty małe do 50 kW, ale w ciągu tego roku pozyskaliśmy bardzo dużo projektów o większej mocy - kilkuset kW lub powyżej 1 MW na łącznie prawie 30 MW. Łącznie zaangażowaliśmy 50 mln euro kapitału w realizację projektów. Łącznie mamy ok. 50 MW mocy zainstalowanych lub w trakcie instalacji. Docelowo, w ciągu 5 lat chcemy zainstalować 700 MW" - powiedział prezes.

Jak poinformował, Luneos chce też oferować zieloną energię elektryczną, która pochodzić będzie z własnych źródeł wytwórczych albo ze źródeł obcych, kupowaną przez należącą do grupy spółkę obrotu, a następnie sprzedawaną w ramach produktu klientom.

"Jesteśmy w trakcie prowadzenia negocjacji z klientami. Kontraktowanie zazwyczaj odbywa się w październiku, listopadzie" - powiedział prezes.

Pod koniec ubiegłego roku, we współpracy ze strategicznym partnerem w zakresie finansowania, czyli Susi Partners powstała spółka Luneos Green Energy, która jest platformą inwestycji w wielkoskalowe projekty energetyki odnawialnej: fotowoltaiczne i wiatrowe.

"Na chwilę obecną jesteśmy w trakcie przygotowania do budowy portfela projektów o planowanej mocy ok. 200 MW. W większości są to projekty fotowoltaiczne, ale zaczęliśmy już budowę mniejszego projektu wiatrowego o mocy 10 MW. Pierwsza część tego portfela zostanie oddana do użytkowania około połowy przyszłego roku" - powiedział Michał Kozłowski, wiceprezes Luneos i prezes Luneos Green Energy.

"Kupujemy projekty gotowe do budowy lub na zaawansowanym etapie rozwoju i nasz pierwszy portfel pochodzi z tego obszaru aktywności. Posiadamy umowy ramowe dot. strategicznego partnerstwa z deweloperami projektów i jako element uzupełniający budujemy swój własny portfel developmentu, na dalsze lata" - dodał.

Strategia spółki zakłada zbudowanie aktywów OZE o mocy ponad 1 GW w ciągu najbliższych 4 lat, do końca 2026 roku.

"Dla pierwszych 200 MW i kolejnych 1000 MW mocy finansowanie kapitałów własnych mamy zabezpieczone w oparciu o współpracę z funduszem infrastrukturalnym Susi Partners, a dodatkowo będziemy pozyskiwać finansowanie dłużne, także na rynku europejskim. Liczymy, że do końca roku proces pozyskania finansowania dłużnego dla pierwszych 200 MW zostanie zakończony" - powiedział prezes Zbigniew Prokopowicz.

"Nasze instalacje OZE nie będą wiązane długoterminowymi umowami PPA. Energia wytworzona będzie sprzedawana w różny sposób: na rynku spot, w kontrakcie rocznym, czy kilkuletnim. Będziemy zarządzać ryzykiem" - powiedział Prokopowicz.

Firma wierzy, że odblokowana zostanie możliwość budowy nowych farm wiatrowych na lądzie.

"Branża czeka na powrót możliwości budowania farm wiatrowych z nowymi, sprawniejszymi turbinami wiatrowymi. Niestety, po zaakceptowaniu projektu liberalizacji ustawy odległościowej przez rząd, po skierowaniu do sejmu sprawie nie został nadany bieg i pojawiają się sygnały, że prace nad ustawą mogą być zamrożone. Cały sektor energetyki odnawialnej głęboko jednak wierzy, że tak się nie stanie. To fundamentalnie ważna ustawa z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i kosztów energii" - powiedział Michał Kozłowski.

"Nie ma sensu blokowanie najtańszego źródła energii, jakie istnieje w polskich warunkach. Wierzymy, że prędzej czy później będzie możliwość budowy nowych mocy wiatrowych na lądzie, nie można zatrzymać postępu technicznego" - dodał Zbigniew Prokopowicz.

Prezes Luneosa poinformował, że w przyszłości niewykluczona jest ekspansja zagraniczna firmy na rynki europejskie.

"Gdy będziemy mieć solidny model biznesowy, pomyślimy o ekspansji zagranicznej w Europie. To perspektywa 2-3 lat" - powiedział prezes.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości