Pekao finansuje handel węglem, bo sytuacja jest nadzwyczajna - wiceprezes (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 paź 2022, 11:45

Pekao finansuje handel węglem, bo sytuacja jest nadzwyczajna - wiceprezes (wywiad)

Bank Pekao wykreślił ze swojej polityki kredytowej zakaz udzielania finansowania na zakupy węgla w odpowiedzi na oczekiwania klientów i wyzwania stojące przed gospodarką, ale nie oznacza to zmiany kierunków strategicznych. Bank chce brać udział w finansowaniu transformacji energetycznej - poinformował wiceprezes Pekao Paweł Strączyński.

"Ze względu na ogromne trudności z finansowaniem sprowadzania węgla, podjęliśmy decyzję, zatwierdzoną przez radą nadzorczą, o wykreśleniu z naszej polityki kredytowej zakazu finansowania zakupów węgla. To odpowiedź na oczekiwania naszych klientów, ale i polskiej gospodarki. Przed nami zima, nie wiemy jaka, musimy być przygotowani na scenariusze ekstremalne” – powiedział PAP Biznes wiceprezes Strączyński.

"Coraz więcej naszych klientów zgłaszało się do nas z prośbą podstawienia finansowania krótkoterminowego na zakupy węgla sprowadzanego z różnych kierunków. Jesteśmy drugim bankiem w Polsce, nie mogliśmy pozostać głusi na tego typu sygnały. Z jednej strony to są duże firmy (Veolia, PGE Paliwa, Węglokoks), ale to też małe, lokalne ciepłownie, które są naszymi klientami. Dla tych małych podmiotów brak finansowania oznaczałby zaprzestanie działalności” – dodał wiceprezes Pekao.

Jak wskazał, braki węgla w kraju mogłyby też odbić się na innych klientach korporacyjnych banku.

"Postrzegamy to nieco szerzej. Jeśli doszłoby w Polsce do sytuacji blackoutów związanych z brakiem węgla, zagrożony byłby portfel klientów korporacyjnych, niezwiązanych z branżą, dla których ważny jest dostęp do energii” – powiedział.

Bank Pekao ma w swojej polityce kredytowej zakaz finansowania nowych projektów węglowych, czyli nowych kopalń i elektrowni opalanych węglem. Jak wskazał wiceprezes, zmiana dotyczy jedynie finansowania handlu węglem.

Podkreślił, że wykreślenie zakazu finansowania zakupów węgla nie oznacza zmiany strategicznych kierunków.

"Zakaz finansowania handlu węglem został wykreślony z polityki kredytowej, ale absolutnie nie znaczy to, że dla Banku Pekao transformacja energetyczna przestaje być ważna i wracamy do węgla. Sytuacja jest nadzwyczajna i jako taka wymaga nadzwyczajnych rozwiązań” – powiedział Strączyński.

Jak dodał, wykreślenie zakazu finansowania handlu węglem traktować należy jako tymczasowe.

"Nie wiemy, jak długo będzie to obowiązywało: czy jedną zimę, czy dwie. Niezależnie od tego realizujemy naszą strategię ESG, czyli m.in. finansowanie zielonej transformacji i budowy odnawialnych źródeł energii” – powiedział.

"W strategii zapisaliśmy, że do 2024 roku weźmiemy udział w finansowaniu transformacji energetycznej na kwotę co najmniej 30 mld zł. Widzimy dziś, że to cel absolutnie minimum” – dodał Strączyński.

Poinformował, że nie ma zastoju w udzielaniu finansowania dla projektów OZE. Jak wskazał, bank ma bardzo stabilną pozycję, wysoką płynność, wysokie współczynniki kapitałowe.

"Udzieliliśmy już finansowania na transformację energetyczną na kilka mld zł, licząc razem z zero- i niskoemisyjnym transportem i zielonymi obligacjami” – powiedział wiceprezes Pekao.

(PAP Biznes), #PEO

Anna Pełka

(PAP Biznes), #PEO

pel/ osz/

Zobacz także: Bank Pekao SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości