Wskaźnik nastrojów w handlu tradycyjnym w VIII spadł w Polsce o 23,1 pkt. mdm - M/platform | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 paź 2022, 13:14

Wskaźnik nastrojów w handlu tradycyjnym w VIII spadł w Polsce o 23,1 pkt. mdm - M/platform

W handlu tradycyjnym duży spadek nastrojów we wrześniu, przewidywania na październik wskazują kontynuację spadków - wynika z ostatniego badania przeprowadzonego przez M/platform.

Badania ankietowe przeprowadzone przez M/platform w końcu września wykazały drastyczny spadek nastroju wśród prowadzących małe i średnie punktu handlu spożywczego. Wrześniowy wskaźnik NHT był niższy od sierpniowego aż 23,1 pkt, co jest największym miesięcznym spadkiem w historii badania i wyniósł tylko 18,0 pkt. i był 5,1 pkt. niższy od wartości prognozowanej na wrzesień w poprzednim badaniu. Ponad 67 proc. ankietowanych stwierdziło, że wrzesień był gorszy od sierpnia.

Tym razem mniejszy spadek zanotował wskaźnik NHT+1 będący oceną przyszłego okresu. W stosunku do badania sierpniowego spadł on aż o 17,3 pkt. i wyniósł 4,7 pkt. i wyniósł 21,1 pkt. Aż 65 procent ankietowanych spodziewa się pogorszenia sytuacji w październiku w stosunku do września.

Obecnie największym zagrożeniem dla małych sklepów jest inflacja, która zmierza w kierunku wartości 20 proc. rocznie i póki co nie widać żadnej tendencji jej spowolnienia. W dalszym ciągu nad małym handlem wisi niepewność co do dalszego prowadzenia biznesu ze względu na rosnące drastycznie ceny energii.

 sierpieńwrzesieńzmiana
NHT41,118-23,1
NHT+125,821,1-4,7

Badanie przeprowadzono w ostatnich dniach września.

Wskaźniki NHT i NHT+1 osiągają wartości w przedziale od 0 do 100 pkt.

(PAP Biznes)

zdz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości