DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; na rynkach trwa odbicie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 paź 2022, 14:08

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; na rynkach trwa odbicie

Kontrakty w USA rosną; podobnie jak indeksy na europejskich giełdach. Na rynkach sentyment uległ poprawie, a inwestorzy wykorzystują niskie wyceny aktywów jako okazje do zakupów. Dolar osłabia się, a obligacje umacniają się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 1,62 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 1,31 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 2,04 proc.

„Z sezonem wyników, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu, będzie bardzo interesujące zobaczyć, jak bardzo inflacja naprawdę wpływa na zyski. Jeśli zyski nie będą być może tak wysokie, jak oczekiwano, a połączy się to z utrzymującymi się wyższymi stopami procentowymi, a tym samym niższymi uzasadnionymi wycenami, nie jest to dobra mieszanka dla ożywienia na rynku” – powiedziała Melissa Brown, szefowa globalnych badań stosowanych w Qontigo, należącym do Deutsche Boerse.

Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management, powiedział, że inwestorzy mogą spodziewać się okresowych odbić na akcjach, ale zmienność będzie się utrzymywać.

„Po spadku o ponad 9 proc. we wrześniu i rozszerzeniu spadku od początku roku do prawie 25 proc. od piątkowego zamknięcia, uważamy, że indeks S&P 500 wygląda na wyprzedany. Przy bardzo słabym sentymencie dla akcji należy spodziewać się okresowych odbić. Ale rynki prawdopodobnie pozostaną niestabilne w najbliższym czasie, napędzane głównie oczekiwaniami dotyczącymi inflacji i stóp procentowych” – powiedział Haefele w raporcie.

Akcje spółek Big Tech, takie jak Apple, Microsoft, Alphabet i Nvidii zwyżkują przed sesją od 2 do 3 proc.

Rivian Automotive rośnie o 8,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak producent pojazdów elektrycznych poinformował, że wyprodukował 7.363 egzemplarze w trzecim kwartale, o 67 proc. więcej niż w poprzednim kwartale i utrzymał całoroczny cel wynoszący 25.000 sztuk.

Tesla zyskuje 3 proc. przed sesją od największej wyprzedaży od czterech miesięcy w poprzedniej sesji, która została wywołana rozczarowującymi kwartalnymi dostawami pojazdów.

W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 765 punktów, czyli 2,66 proc. i wyniósł 29.490,89 pkt. Pod koniec sesji indeks zyskiwał już nawet powyżej 900 punktów. S&P 500 na koniec dnia zyskał 2,59 proc. i wyniósł 3.678,43 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 2,27 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.815,44 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 29,19 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 3,37 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 2,9 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 3,47 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 1,92 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 2,42 proc.

Credit Suisse zwyżkuje o 4,5 proc. po poniedziałkowym załamaniu kursu akcji, gdy spółka traciła w czasie sesji nawet 12 proc., gdy wskaźnik ryzyka kredytowego szwajcarskiego kredytodawcy wzrósł w trakcie poprzedniej sesji do rekordowego poziomu, niwecząc nadzieje prezesa spółki na uspokojenie rynkowych nastrojów.

IAG, do którego należą British Airways, rośnie o 5 proc. Analitycy Goodbody podwyższyli rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj".

Ryanair zyskuje 4,4 proc. po zanotowaniu pozytywnych danych dot. przewozów we wrześniu. Współczynnik obłożenia za wrzesień wyniósł 94 proc. wobec 81 proc. we IX 2021.

Atos rośnie o ponad 5 proc. po raporcie BFM Business, że przewodniczący rady nadzorczej Bertrand Meunier ustąpi ze stanowiska po podziale spółki, który może zostać zakończony do czerwca 2023 r.

Dolar osłabia się o 0,44 proc. wobec koszyka walut do 111,23 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,65 proc. do 0,9884.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,19 proc. do 144,78.

Kurs funta zwyżkuje o 0,18 proc. wobec dolara do 1,1341.

Rentowność 10-letnich UST spada o 6 pb. do 3,58 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 3 pb. do 3,65 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -46 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 27 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 7 pb. do 1,87 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 84,88 USD za baryłkę, po wzroście o 1,44 proc., a grudzień futures na Brent zwyżkują o 1,71 proc. do 90,37 USD/b.

Inwestorzy analizują najnowsze wypowiedzi członków Fedu.

„Polityka pieniężna nie znajduje się jeszcze w miejscu restrykcyjnym dla wzrostu PKB. Moim zdaniem wciąż mamy wiele do zrobienia” – powiedział prezes Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku John Williams w poniedziałek w przemówieniu w Phoenix.

Rynki pieniężne sygnalizują, że Fed podniesie stopy procentowe o kolejne 125 punktów bazowych do marca w porównaniu z 165 pb. odnotowanymi po trzeciej podwyżce o 75 pb. w zeszłym miesiącu.

„Chociaż Rezerwa Federalna ma podwójny mandat, Fed faktycznie stał się bankiem centralnym z jedną misją, czyli sprowadzeniem inflacji z powrotem do celu na poziomie 2 proc. O ile nie zobaczymy kilku miesięcy ciągłej poprawy danych o inflacji, trudno jest wyobrazić sobie jakikolwiek zwrot w polityce pieniężnej, ponieważ kolejna podwyżka o 75 punktów bazowych pozostaje moim bazowym scenariuszem przy podejmowaniu decyzji w przyszłym miesiącu. Trudno jest ryzykować na rynku z tym na uwadze” - powiedział Michael Brown, główny strateg w CaxtonFX.

Agencja Bloomberga podała, powołując się na źródła, że minister skarbu W. Brytanii Kwasi Kwarteng ma przyśpieszyć ogłoszenie swojego średnioterminowego planu fiskalnego, ponieważ stara się uspokoić rynki finansowe co do swojej strategii gospodarczej. Kwarteng, który wcześniej miał opublikować propozycję wraz z zestawem prognoz gospodarczych 23 listopada, teraz ogłosi ją wcześniej, ale dokładna data publikacji nie została jeszcze potwierdzona.

Połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej (JCS) i japońska straż przybrzeżna zaalarmowali we wtorek swoje rządy o wystrzeleniu przez Koreę Północną pocisku balistycznego skierowanego najprawdopodobniej w przestrzeń powietrzną Japonii. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości