Skrót wiadomości - wtorek, 4 października, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 paź 2022, 18:33

Skrót wiadomości - wtorek, 4 października, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Bank Światowy (BŚ) obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2023 r. do 1,6 proc. z 3,6 proc. szacowanych wcześniej - wynika z raportu banku.

Sprzedaż ilościowa w handlu tradycyjnym spadła we IX o 7,4 proc. rdr. Obroty w sklepach były o 9,7 proc. większe rdr przy jednoczesnym spadku liczby wizyt o 4,8 proc. – wynika z badania M/platform. Średnia wartość paragonu w sklepach tradycyjnych wyniosła 24,46 zł, co oznacza wzrost o 15,1 proc. rdr przy minimalnie mniejszej liczbie produktów.

Popyt na kredyty mieszkaniowe we wrześniu spadł o 68,7 proc. rdr - podał BIK w komunikacie. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy we wrześniu spadła o 67,6 proc. rdr, jednak w porównaniu do sierpnia liczba wnioskujących wzrosła o 9,6 proc.

Otwarte Fundusze Emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 495,4 mln zł w ramach tzw. suwaka - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe ZUS.

Agenda ONZ ds. handlu i rozwoju UNCTAD obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego na świecie w 2022 do 2,5 proc. z 2,6 proc., a w 2023 spodziewa się spowolnienia tempa wzrostu do 2,2 proc.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 5,0 proc. w sierpniu, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 43,3 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat. Analitycy szacowali: mdm +5,0 proc., a rdr +43,2 proc.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w sierpniu pozostały bez zmian mdm - poinformował Departament Handlu USA. Analitycy szacowali, że zamówienia pozostaną bez zmian mdm.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w sierpniu spadły o 0,2 wobec spadku miesiąc wcześniej o 0,1 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano -0,2 proc. mdm.

Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w sierpniu wyniosła 10,053 mln wobec 11,170 mln odnotowanych miesiąc wcześniej po rewizji z 11,239 mln - podało Biuro ds. Statystyki amerykańskiego Departamentu Pracy.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje o wartości 148,461 mln zł przeznaczone dla Funduszu Reprywatyzacji - podał resort w komunikacie.

GIEŁDA

Wtorkowa sesja przyniosła silne krótkoterminowe odbicie na GPW, jednak w średnim terminie WIG20 cały czas jest w trendzie spadkowym. Dopiero trwałe pokonanie poziomu 1.450-1.455 pkt. pozwoli mówić o ewentualnej kontynuacji ruchu w górę - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Lukas Cinikas, analityk BM BNP Paribas.

WIG20 zakończył wtorkową sesję wzrostem o 4,53 proc. do 1.449,81 pkt. Indeks mWIG40 wzrósł na zamknięciu o 3,14 proc., a sWIG80 poszedł w górę o 0,51 proc. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał tym samym 3,79 proc.

SPÓŁKI

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-sierpień 2022 roku wyniósł 8,25 mld zł, co oznacza spadek rok do roku o 8,9 proc. - poinformował Narodowy Bank Polski. W samym sierpniu zysk wyniósł 3,39 mld zł.

Aktualizacja strategii CD Projekt zakłada, że spółka będzie pracować nad dwiema grami klasy AAA równolegle - poinformowała spółka w komunikacie. Spółka prowadzi prace koncepcyjne nad projektem o kryptonimie Hadar, zamierza wydać szereg produkcji w ramach franczyz wiedźmińskiej i cyberpunkowej.

Zarząd CD Projekt rozpoczyna skup akcji własnych o wartości do 100 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Skup będzie trwał od 5 do 28 października.

Marcin Iwiński złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa CD Projekt ds. międzynarodowych z dniem na koniec 31 grudnia 2022 roku - poinformował CD Projekt w komunikacie. Zapowiedział, że pozostanie dużym akcjonariuszem spółki i będzie ją nadal aktywnie wspierał.

Wielton, w związku z możliwymi dużymi turbulencjami m.in. na rynku nośników energii jesienią i zimą, nie zdecydował jeszcze o terminie publikacji strategii grupy do 2025 roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie pierwszy wiceprezes spółki Mariusz Golec. Dodał, że Wielton planuje zainwestować w budowę i wyposażenie nowego zakładu do produkcji chłodni ok. 60 mln zł.

Z perspektywy aktualnego portfela zamówień, który wynosi blisko 9,9 tys. sztuk, III kw. zapowiada się dla grupy Wielton na dobrym poziomie - poinformował PAP Biznes w wywiadzie pierwszy wiceprezes spółki Mariusz Golec.

Enter Air spodziewa się historycznie rekordowego III kwartału, a w całym 2022 roku przychody mogą po raz pierwszy przebić 2 mld zł dzięki m.in. zwiększeniu liczby lotów - poinformował PAP Biznes w wywiadzie dyrektor generalny spółki Grzegorz Polaniecki.

PKN Orlen nie osiąga w 2022 roku nadwymiarowych zysków w stosunku do przychodów, w związku z tym nie powinien obejmować go zapowiedziany przez rząd nowy podatek - uważa prezes Orlenu Daniel Obajtek. W 2023 roku Orlen chce przeznaczyć na inwestycje 23 mld zł.

Komitet Stabilności Finansowej pozytywnie zaopiniował wniosek Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie podniesienia dla Banku Pekao bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym do 1 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Leszek Czarnecki, za pośrednictwem Getin Noble Bank, zmniejszył zaangażowanie w Getin Holding do 44,98 proc. głosów i kapitału z 54,97 proc. - podał Getin Holding w komunikacie.

Tauron na wniosek wspólnot, spółdzielni i zarządców budynków uruchomił dostawy ciepła do kolejnych budynków w miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Ma zawarte kontrakty na cały sezon grzewczy - podała spółka w komunikacie.

W trzecim kwartale PGNiG odebrał w Świnoujściu ok. 1,4 mld m sześc. gazu ziemnego (wolumen po regazyfikacji). Spółka zamierza utrzymać wysokie tempo odbioru LNG również w IV kwartale – poinformował PGNiG w komunikacie prasowym.

Dekpol obniżył cele sprzedażowe na 2022 rok i obecnie zakłada, że na podstawie umów rezerwacyjnych, deweloperskich i przedwstępnych sprzeda w 2022 roku 320 lokali, a nie 460, jak zakładał wcześniej. Grupa planuje, że w segmencie deweloperskim jej przychody wyniosą w tym roku 190 mln zł, a nie zakładane wcześniej 250 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Bloober Team podpisał umowę z Platige Image w zakresie przygotowania, rozwoju oraz koprodukcji serialu opartego na grze krakowskiego studia, „The Medium” - podała spółka w komunikacie. Prace zespołu prowadzone będą pod nadzorem kreatywnym Tomasza Bagińskiego i Piotra Babieno.

Kurs akcji Red Carpet Media Group spadł we wtorkowym debiucie na rynku NewConnect o 43,3 proc. do 51 zł.

Należąca do grupy JSW koksownia „Przyjaźń” przywraca produkcję - poinformowała JSW w komunikacie prasowym.

Rada nadzorcza Milkpolu ustaliła cenę emisyjną akcji serii D na poziomie 1,23 zł - podała spółka w komunikacie.

Zarząd PKP Cargo wyraził zgodę na zawarcie umowy ramowej o współpracy ze spółkami z Grupy Azoty - podało w komunikacie PKP Cargo. Przewidywana szacunkowa wartość umowy wyniesie łącznie 208,50 mln zł netto (256,50 mln zł brutto).

Zarząd Unfold.vc ASI wraz z innymi inwestorami podpisał umowę inwestycyjną ze spółką portfelową Intelliseq - podała spółka w komunikacie. Umowa zakłada inwestycję w Intelliseq w kwocie łącznej 7,5 mln zł w zamian za objęcie 1.154.378 akcji nowych emisji.

Art Games Studio wyznaczyło datę premiery gry WW2: Bunker Simulator na platformie Steam na 10 października, później gra zadebiutuje na konsolach - poinformowała spółka w komunikacie.

LiveChat Software po zmianie cenników dla nowych klientów pod koniec sierpnia, obecnie pracuje nad zmianą cen dla obecnej bazy klientów i będzie to realizować w trakcie tego kwartału - poinformowali przedstawiciele spółki podczas konferencji. Ocenili, że w przyszłości zmiany cen mogą następować częściej niż dotychczas.

Equinor zakończył budowę pierwszej w Polsce farmy fotowoltaicznej - podała spółka w komunikacie prasowym. Inwestycja o mocy 58 MW powstała w warmińskiej miejscowości Stępień, będzie zarządzana przez należącą do Equinora spółkę Wento.

Dom Development w III kw. 2022 roku sprzedał łącznie 703 lokale netto oraz przekazał klientom 420 mieszkań - poinformował spółka w komunikacie

Marvipol Development sprzedał w trzecim kwartale 2022 roku 44 lokale o łącznej wartości 36 mln zł. Liczba wydanych lokali wyniosła w tym czasie 73, a ich wartość to 73 mln zł - podał deweloper w komunikacie.

WALUTY

We wtorek widać kontynuację poprawy nastrojów na globalnych rynkach i odwrót kapitału od dolara, co przekłada się na aprecjację złotego. Za silniejszym złotym może stać też powrót oczekiwań rynkowych co do wydłużenia cyklu podwyżek stóp procentowych przez RPP - powiedział PAP Biznes Łukasz Zembik, kierownik departamentu analiz DM TMS Brokers. Rentowności krajowych obligacji idą we wtorek lekko w dół.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 0,9881 USD i 143,30 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy (OPEC+) rozważają zmniejszenie wydobycia ropy o 2 mln baryłek dziennie na listopad – poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na źródła.

Na rynkach ropy we wtorek panuje względny spokój, a ceny surowca notują małe zmiany. Środowa decyzja krajów sojuszu OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy może jednak mocno namieszać w notowaniach, jeśli producenci zdecydują o dużym obniżeniu dostaw ropy - podają maklerzy.

Ceny gazu w Europie spadają we wtorek, a paliwo jest wyceniane poniżej 160 euro za MWh. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) spadają o 6,4 proc. do 159,00 euro za MWh - informują maklerzy.

Ceny miedzi zachowują stabilny poziom na LME w trakcie sesji we wtorek. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany blisko 7.508,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Średnia cena benzyny Eurosuper 95 w okresie styczeń-wrzesień wyniosła 6,65 zł/l wobec 5,44 zł/l w całym 2021 r. - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Marża na sprzedaży benzyny Eurosuper 95 w okresie styczeń-wrzesień spadła w Polsce o 36,9 proc. wobec średniej marży z 2021 roku i wyniosła 0,09 zł na litrze - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Konsumpcja gazu skroplonego w I półroczu wzrosła o 8,5 proc. do 1.220,8 tys. ton - wynika z raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

Sprzedaż węgla w Polsce w sierpniu wyniosła 4,0 mln ton wobec 4,25 mln ton w lipcu i 4,7 mln ton w sierpniu 2021 roku - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla.

ENERGETYKA

Państwowa grupa energetyczna MVM odpowiedzialna za produkcję, przesyłanie i handel energią elektryczną na Węgrzech podpisała w poniedziałek porozumienie z rosyjskim Gazpromem o odroczeniu płatności za dostawy gazu za okres zimowy. Krok ten ma zwiększyć pole manewru finansowego spółki – cytuje oświadczenie MVM agencja MTI.

OPINIE, PROGNOZY

Modele wczesnego ostrzegania sugerują spadek ryzyka wystąpienia kryzysu w średnim okresie - napisano w analizie przygotowanej na posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej.

Tempo wzrostu PKB w 2023 roku wyniesie 1,7 proc., dołek spowolnienia przypadnie w I kwartale - oceniają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego w comiesięcznym raporcie.

Quercus TFI pozostaje nadal ostrożny w ocenie perspektyw rynków akcji w kolejnych miesiącach, ale zaczyna obserwować pierwsze pozytywne sygnały. Prezes Quercusa Sebastian Buczek rozpoczyna odliczanie do końca bessy na GPW.

Łączne korzyści dla gospodarki Polski z odbudowy Ukrainy mogą wynieść 3,6-3,8 proc. PKB i będą rozłożone na przynajmniej dekadę - szacują ekonomiści Banku Pekao.

Z punktu widzenia stabilności złotego i inflacji z zakończeniem cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce warto poczekać do momentu, gdy na podobny krok zdecyduje się Europejski Bank Centralny i Fed - oceniają ekonomiści Citi Handlowego.

Poprawa popytu na kredyty mieszkaniowe we wrześniu raczej nie wskazuje na ożywienie na rynku - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Wojciech Matysiak, kierownik zespołu analiz nieruchomości PKO BP. W ujęciu bezwzględnym poprawy statystyk ekspert spodziewa się w drugiej połowie przyszłego roku, także ze względu na prawdopodobnie lepszą dostępność cenową mieszkań.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Czynności windykacyjne nie mogą obejmować należności, które uległy przedawnieniu - napisano w projekcie ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora, którą resort sprawiedliwości skierował do konsultacji.

W przyszłym roku kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wyprodukują ok. 23,5 mln ton węgla; milion ton więcej niż zakładano w podpisanej niespełna półtora roku temu umowie społecznej dla górnictwa – zapowiedział we wtorek prezes największej górniczej spółki Tomasz Rogala.

Do Polski od 24 lutego przyjechało 6,768 mln osób z Ukrainy, wyjechało do Ukrainy 4,988 mln osób - podała Straż Graniczna.

We wrześniu w Polsce zarejestrowano 40.802 nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, tj. o 5,76 proc. więcej rdr oraz o 6,07 proc. więcej niż w sierpniu - podał instytut Samar.

Samar podtrzymał prognozę rejestracji nowych aut osobowych w Polsce w '22 na poziomie 430 tys. sztuk - podał instytut Samar.

W III kw. ceny transakcyjne mieszkań w największych miastach wyhamowały wzrost, ale nie spadły - wynika z raportu AMRON-SARFiN.

Zasoby polskiego rynku najmu instytucjonalnego wynoszą obecnie około 7,4 tys. lokali, a w budowie jest kolejnych 12 tys. – wynika z raportu “Przegląd rynku PRS w Polsce - I połowie 2022 r.”, opracowanego przez PwC Polska. Jak szacuje PwC, do 2028 r. na rynku będzie ponad 63 tys. mieszkań w sektorze rynku najmu instytucjonalnego w Polsce.

Na prywatne ubezpieczenia zdrowotne na koniec drugiego kwartału 2022 r. Polacy wydali blisko 550 mln zł - podała w komunikacie Polska Izba Ubezpieczeń. Liczba posiadaczy polis wzrosła rdr o 11,6 proc. do blisko 4 mln ubezpieczonych.

81 proc. banków nie spodziewa się zmiany planów w obszarze zrównoważonego rozwoju i strategii ESG, również 81 proc. instytucji wprowadziło elementy zrównoważonego rozwoju, przy czym wszystkie zadeklarowały elementy zrównoważonego finansowania w swojej ofercie - wynika z raportu PwC "Zielone Finanse po polsku".

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury - podała KPRM w komunikacie prasowym. Przepisy umożliwią m.in. budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych przez administrację morską.

WYDARZENIA Z KRAJU

Kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą; dobrą wiadomością jest to, że mamy wspólną przyszłość z naszą UE - oświadczyła we wtorek szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. Szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się z niemiecką minister spraw zagranicznych, z którą omówił m.in. kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym pseudo-referendów przeprowadzonych przez Rosję na okupowanych terenach Ukrainy, oraz sprawę reperacji od Niemiec, o które wystąpiła Polska.

Zmiany w rządzie nie są niczym nadzwyczajnym, można przypuszczać, że to nie będzie ostatnia zmiana, ale w tej chwili nie ma mowy o głębszej rekonstrukcji, a tym bardziej o zmianie premiera - powiedział we wtorek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, pytany o nowego szefa KPRM.

Podczas części merytorycznej ostatniego posiedzenia klubu premier Morawiecki otrzymał bardzo daleko idące, można powiedzieć entuzjastyczne poparcie - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

70 proc. badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski, według 84 proc. ankietowanych wojna będzie trwać jeszcze co najmniej kilka miesięcy; 60 proc. uważa, że należy kontynuować walkę i nie iść na żadne ustępstwa wobec Rosji - wynika z sondażu CBOS.

Nie należy lekceważyć rosyjskich gróźb użycia broni atomowej na Ukrainie - podkreślili we wtorek szefowie MSZ Polski i Niemiec Zbigniew Rau i Annalena Baerbock. Ich zdaniem jednak, groźby te to próba szantażu i wywołania przełomu psychologicznego w UE i NATO.

Rozrywka i kultura, wyjścia do restauracji czy wyjazdy wypoczynkowe – z tego w pierwszej kolejności Polacy zrezygnują szukając oszczędności. Takie wyniki pokazuje najnowszy sondaż United Surveys dla "DGP" i RMF FM, którego wyniki opublikowano we wtorek.

Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 r. Do tej pory z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowano ok. 3,7 mln. Jego największym beneficjentem są parki rozrywki w Małopolsce oraz sieci hoteli – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Polacy nie chcą, by były prezes TVP otrzymał posadę w rządzie – wynika z najnowszego badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Minionej doby badania potwierdziły 4619 zakażeń koronawirusem, w tym 1010 ponownych. Zanotowano 33 przypadków śmierci osób z COVID-19 – poinformowano we wtorek na stronach rządowych. Wykonano 16 112 testów w kierunku SARS-CoV-2.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock nie widzi obecnie szans na negocjacje w sprawie zakończenia rosyjskiej wojny w Ukrainie. Na wszelkie próby dyplomatycznego rozwiązania "jedyną odpowiedzią prezydenta Rosji są kolejne okrucieństwa" - powiedziała gazecie "Neue Osnabrucker Zeitung".

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszej analizie, że Kreml może w dalszym ciągu starać się odsunąć od siebie odpowiedzialność za niepowodzenia armii na wschodzie Ukrainy, dokonując rotacji na stanowiskach dowódców wojskowych.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski i jego doradca Mychajło Podolak starli się na Twitterze z Elonem Muskiem, gdy amerykański miliarder zaproponował nowe referendum, pod nadzorem ONZ, w sprawie ukraińskich terytoriów, pozostawienie Rosji Krymu i "status neutralny" dla Ukrainy.

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, nie wykluczył, że wojskowi rosyjscy na Białorusi będą próbowali pozbawić Alaksandra Łukaszenkę dowodzenia armią. W ten sposób skomentował kierowanie na Białoruś nowych poborowych z Rosji.

Brytyjska marynarka wojenna w poniedziałek wieczorem wysłała fregatę na Morze Północne w związku z potencjalnym ryzykiem celowego uszkodzenia gazociągów - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

Nie ma żadnych oznak nietypowej aktywności wokół arsenału nuklearnego będącego w dyspozycji Moskwy po ostatnich groźbach nuklearnych Władimira Putina - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Do końca 2024 r. wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w UE będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. Od wiosny 2026 obowiązek obejmie laptopy - zdecydował PE. W efekcie konsumenci będą potrzebować tylko jednej ładowarki.

Aby stworzyć wolne od toksyn środowisko i prawdziwą gospodarkę o obiegu zamkniętym, deputowani Parlamentu Europejskiego uzgodnili we wtorek, że nałożą surowsze limity na trwałe zanieczyszczenia organiczne.

Węgierski parlament przyjął we wtorek kolejne akty prawne, które mają pomóc w osiągnięciu porozumienia z Komisją Europejską i odblokowaniu miliardów euro z unijnych funduszy.

Aż tysiąckrotnie - z 250 tys. do 250 mln funtów - wzrośnie maksymalna kara dla firm wodociągowych, które w nieuzasadnionych sytuacjach zrzucają nieoczyszczone ścieki do rzek lub morza - ogłosił w poniedziałek nowy brytyjski minister środowiska Ranil Jayawardena.

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman ogłosi we wtorek projekt ustawy zakazującej ubiegania się o azyl dla migrantów, którzy przekraczają kanał La Manche, podał "The Times".

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział nałożenie kolejnych sankcji przeciwko irańskiemu reżimowi w związku z represjami przeciwko demonstrującym kobietom i studentom w Iranie. Zapewnił też o poparciu USA dla protestujących.

Rząd Hiszpanii premiera Pedro Sancheza ogłosił we wtorek, że w 2023 roku obowiązywać będą w kraju darmowe przejazdy koleją na średnich dystansach oraz trasach podmiejskich.

Premier Rumunii Nicolae Ciuca zadeklarował, że jego rząd jest gotowy uruchomić przesył gazu ziemnego dla Mołdawii w sytuacji wstrzymania dostaw tego surowca przez rosyjski koncern Gazprom.

Minister sprawiedliwości Francji Eric Dupond-Moretti stanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Republiki (CJR) z powodu oskarżeń o wykorzystywanie wpływów i konflikt interesów - poinformował rzecznik Trybunału. Skargi na ministra złożyły stowarzyszenia sędziowskie i organizacja antykorupcyjna Anticor, twierdzące, że Dupond-Moretti "wyrównywał rachunki" z sędziami, z którymi wcześniej pozostawał w konflikcie jako adwokat.

Połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej (JCS) i japońska straż przybrzeżna zaalarmowali we wtorek swoje rządy o wystrzeleniu przez Koreę Północną pocisku balistycznego skierowanego najprawdopodobniej w przestrzeń powietrzną Japonii.

Sieć pięciu hoteli w Apulii na południu Włoch została zamknięta po otrzymaniu rachunków za prąd w wysokości pół miliona euro. Branża apeluje o natychmiastowe wsparcie i ostrzega, że w przeciwnym razie liczba zamykanych hoteli wzrośnie, a sezon narciarski będzie zagrożony.

Samoloty myśliwskie Stanów Zjednoczonych i Japonii przeprowadziły we wtorek wspólne ćwiczenia nad Morzem Japońskim w związku z próbą rakietową Korei Północnej - poinformowało we wtorek dowództwo wojsk USA strefy Indo-Pacyfiku z siedzibą na Hawajach.

Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Ian, który w zeszłym tygodniu uderzył we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, wzrosła do co najmniej 103, z czego większość osób zginęła na Florydzie, a kilka w Karolinie Północnej - podała agencja Reutera. Trwają poszukiwania ocalałych.

Włoska Gwardia Finansowa zamroziła wille rosyjskiego oligarchy Edwarda Kudajnatowa w Portofino na Riwierze w Ligurii oraz w Rzymie, a także udziały w spółce - podała w poniedziałek agencja Ansa. Łączna wartość zamrożonego majątku magnata, działającego w sektorze energetycznym, to 57 mln euro. (PAP Biznes)

asa/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości