DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street kończy lekkimi spadkami po dwóch dniach wzrostów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 paź 2022, 22:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street kończy lekkimi spadkami po dwóch dniach wzrostów

Środa na Wall Street przyniosła przerwę po dwóch dniach mocnych wzrostów i zakończyła się lekkimi spadkami, chociaż jeszcze w końcówce indeksy znajdowały się na plusach. Członkowie Fed podtrzymują, że walka z inflacją będzie wymagała czasu, ale inwestorzy nie rezygnują z odrabiania wrześniowych strat.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,14 proc. i wyniósł 30.273,87 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,20 proc. i wyniósł 3.783,28 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,25 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.148,64 pkt.

Indeksy rosły w trakcie poprzednich sesji na fali optymizmu, że słabsze dane makro z amerykańskiej gospodarki skłonią rezerwę federalną do złagodzenia jastrzębiej postawy w zacieśnianiu kosztu polityki monetarnej.

Tymczasem bankierzy centralni z Fed nadal podtrzymują stanowisko, że walka Fed z wysoką inflacją będzie wymagała więcej czasu. Philip Jefferson i Mary Daly z Fedu, wskazują na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez bank centralny USA. Raphael Bostic, prezes Fed z Atlanty, ocenia, że walka z inflacją ciągle jest jeszcze na samym początku.

„Dla nas, zwłaszcza gdy myślimy o działaniach banku centralnego, jest za wcześnie, aby wzywać Fed do natychmiastowej pauzy. Potrzebujemy oznak wyraźnego trendu spadkowego inflacji w USA i dalszych oznak schładzania rynku pracy” – powiedział Maximilian Kunkel, dyrektor ds. inwestycji na Niemcy w UBS.

„Fed nie zmieni kierunku w najbliższym czasie. Żadne dane gospodarcze nie powstrzymają Fedu od podniesienia stóp o kolejne 75 pb. na następnym posiedzeniu” – powiedział Rupert Thompson, dyrektor ds. inwestycji w Kingswood Holdings.

HSBC zrewidował w dół swój poziom docelowy dla indeksu S&P 500 na koniec roku dla do 3.500 pkt. z 4.450 pkt., co oznacza spadek o prawie 5 proc. w porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem. Bank wskazywał, że perspektywa wyższych kosztów finansowania zewnętrznego wpłynie na wycenę amerykańskich akcji.

Stratedzy ilościowi z Citigroup Inc. ocenili, że amerykańskie akcje mogą znowu spadać, ponieważ dopiero zaczynają wyceniać możliwość wystąpienia recesji. Strateg Barclays Plc Emmanuel Cau ostrzegł również przed ryzykiem obniżenia szacunków zysków, ponieważ zarówno szacunki zysku, jak i marży na 2023 r. są za wysokie.

„Nie sądzę, abyśmy musieli martwić się recesją do drugiej połowy 2023 roku. Dlatego jest miejsce na rajd na początku przyszłego roku” – powiedział Barry Bannister, główny strateg ds. akcji w Stifel.

„Gołębi zwrot Fedu wymagałby większej ilości dowodów na słabszy wzrost PKB i zdecydowany spadek inflacji” – napisał w raporcie Emmanuel Cau, szef europejskiej strategii akcyjnej w Barclays.

Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA we wrześniu spadł do 56,7 pkt., wobec 56,9 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 56 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł we wrześniu 49,5 pkt. wobec 44,6 pkt. w poprzednim miesiącu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 49,3 pkt.

Ze spółek podczas środowej sesji rosły koncerny paliwowe, w tym Exxon Mobil i Halliburton, które zyskały po ponad 4 proc.

Producenci półprzewodników również zyskiwali na wartości. Qualcomm zyskał 1,5 proc.

Nike zyskał na koniec dnia 2 proc. i pociągnął w górę notowania spółek konsumenckich.

Twitter spadł prawie 2 proc. Agencja Reutera podała, że CEO Tesli Elon Musk po raz kolejny zmienił zdanie i oświadczył, że jest gotów kupić Twittera za pierwotnie uzgodnioną z serwisem cenę 44 mld USD.

Akcje Goldman Sachs zniżkowały ponad 5 proc. Atlantic Equities obniżył rekomendacje dla akcji banku do "niedoważaj" z "neutralnie".

Morgan Stanley spadł o 0,70 proc. Atlantic Equities obniżył rekomendacje dla akcji banku do "neutralnie" z "przeważaj".

Ford zwyżkował 2 proc. Morgan Stanley podniósł rekomendację dla akcji spółki do "przeważaj" z "neutralnie".

Akcje Emerson rosły o 2 proc. Media podały, że firma zajmująca się technologiami przemysłowymi prowadzi rozmowy z Blackstone w sprawie sprzedaży niektórych aktywów w zakresie rozwiązań komercyjnych i mieszkaniowych.

Rentowność 10-letnich UST rosła o14 pb. do 3,77 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rosła o 7 pb. do 3,76 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -40 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 37 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 88,11 USD za baryłkę, po wzroście o 1,8 proc., na grudzień futures na Brent zwyżkują o 2,1 proc. do 93,73 USD/b.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział, że administracja Joe Bidena udostępni rynkowi kolejne 10 milionów baryłek ropy z rezerwy strategicznej. Według Sullivana, prezydent Biden jest "zawiedziony" decyzją OPEC+ o ograniczeniu produkcji ropy naftowej, co ma przełożyć się na wzrost cen.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 1,36 mln baryłek, czyli o 0,31 proc. do 429,2 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 4,73 mln baryłek, czyli o 2,23 proc. do 207,46 mln baryłek. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości