Deweloperzy sprzedali we wrześniu 2,6 tys. mieszkań, o 6 proc. więcej mdm - BIG DATA RynekPierwotny. pl | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 paź 2022, 13:48

Deweloperzy sprzedali we wrześniu 2,6 tys. mieszkań, o 6 proc. więcej mdm - BIG DATA RynekPierwotny. pl

We wrześniu, w siedmiu największych miastach Polski deweloperzy sprzedali 2,6 tys. mieszkań, czyli o 6 proc. więcej mdm. Cały trzeci kwartał 2022 r. był o 11 proc. gorszy kdk pod względem sprzedaży mieszkań - wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny. pl.

Jak podano, sytuacja popytowa różni się w zależności od miasta - w trzecim kwartale w Warszawie i Gdańsku zaobserwowano stabilizację sprzedaży, a w Poznaniu 24 proc. wzrost. W pozostałych miastach sprzedaż mieszkań wyraźnie się zmniejszyła, np. w Łodzi o 47 proc., a w Krakowie i Katowicach o odpowiednio: 24 proc. i 23 proc.

W okresie dziewięciu miesięcy 2022 roku deweloperzy sprzedali łącznie ok. 25,4 tys. mieszkań, czyli o 37 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Popyt skurczył się najbardziej we Wrocławiu (o 48 proc.), Gdańsku (o 38 proc.) i w Warszawie (o 37 proc.).

We wrześniu deweloperzy wprowadzili do sprzedaży w siedmiu miastach łącznie 2,3 tys. mieszkań, czyli o 9 proc. mniej niż w sierpniu. Wrzesień zakończył się 1 proc. spadkiem oferty w porównaniu z sierpniem - było w niej łącznie blisko 35,8 tys. mieszkań. Wrześniowa oferta była o 17 proc. większa od ubiegłorocznej.

Z danych BIG DATA RynekPierwotny .pl wynika, że wrzesień przyniósł w większości największych miast stabilizację lub spadek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich.

"W praktyce obniżki cen mogą być większe niż 1-2 proc. Coraz więcej firm deweloperskich proponuje bowiem kupującym rabaty i różnego rodzaju bonusy takie jak wyposażenie kuchni, miejsce parkingowe w cenie mieszkania" - napisano.

"Warto też zwrócić uwagę na zmiany w strukturze cen oferowanych mieszkań. Pokazuje ona, jak w największych miastach kurczy się oferta mieszkań w cenach przystępnych dla osób i rodzin o przeciętnych dochodach, czyli do 8 tys. zł za m kw. Rosnące koszty budowy spowodowały, że przez ostatni rok w największych miastach ubyło mieszkań z ceną poniżej tego pułapu" - dodano. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości