Poziom stóp proc. nie powinien się ścigać ze wskaźnikiem inflacji - Borys, PFR | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 paź 2022, 13:50

Poziom stóp proc. nie powinien się ścigać ze wskaźnikiem inflacji - Borys, PFR

Polityka pieniężna ma teraz ograniczony wpływ na wysokość inflacji i poziom stóp procentowych nie powinien się ścigać ze wskaźnikiem inflacji - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

"Polityka pieniężna ma teraz, w mojej ocenie, ograniczony wpływ na wysokość inflacji i na pewno poziom stóp proc. nie powinien się ścigać ze wskaźnikiem inflacji - nie dzieje się to w żadnym kraju" - powiedział PAP Biznes Borys.

"Zbyt mocne zacieśnienie polityki pieniężnej mogłoby powodować ryzyko recesji, natomiast jednym z kluczowych elementów, którym powinna się kierować RPP, to jest zachowanie stabilnego złotego. Byłoby ryzyko, że złoty gorzej zareaguje na podwyżki stóp proc., ponieważ inwestorzy mogliby przestraszyć się recesji i problemów gospodarczych bardziej niż decyzją o pozostawieniu stóp bez zmian, ponieważ idziemy w pewne spowolnienie gospodarcze w 2023 roku, i pomimo złych danych dotyczących inflacji, jednak wszyscy zakładają, że od II kwartału przyszłego roku nastąpi już szybki spadek inflacji poniżej 10 proc." - dodał prezes PFR.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała w środę wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, tymczasem rynek oczekiwał podwyżki o 25 pb. W komentarzach po decyzji Rady ekonomiści oceniają jednak, że cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce jeszcze się nie skończył - listopadowa projekcja może wskazać na utrwalenie się inflacji na wysokim poziomie przez dłuży czas, co skłoni RPP do podwyżek. (PAP Biznes)

mcb/ pel/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości