Skrót wiadomości - piątek, 7 października, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 paź 2022, 18:37

Skrót wiadomości - piątek, 7 października, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Część RPP uważała w wrześniu, że CPI przynajmniej do połowy '23 będzie silnie podwyższona - wynika z opisu przebiegu wrześniowego posiedzenia RPP. Również część Rady wskazywała na osłabiające działanie polityki pieniężnej ze strony powszechnych wakacji kredytowych.

Członkowie Rady oceniali we wrześniu, że w kolejnych kwartałach należy oczekiwać dalszego obniżania się rocznej dynamiki PKB, przy znacznej niepewności dla prognoz - wynika z opisu przebiegu wrześniowego posiedzenia RPP. Na posiedzeniu zwracano uwagę na nadal mocny rynek pracy.

Oficjalne aktywa rezerwowe we wrześniu 2022 r. spadły do 154.202,8 mln euro ze 155.103 mln euro miesiąc wcześniej - podał Narodowy Bank Polski.

W Niemczech produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 0,8 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu pozostała bez zmian, po korekcie z -0,3 proc. - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 0,5 proc.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w sierpniu spadła o 1,3 proc. mdm - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się mdm spadku wskaźnika o 1,2 proc. wobec +0,7 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +1,9 proc.

Indeks cen żywności na świecie we wrześniu spadł do 136,3 pkt. ze 137,9 pkt. w sierpniu - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

FAO obniżyło prognozę produkcji zbóż w 2022 o 5,9 mln ton z powodu niesprzyjającej pogody - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła we wrześniu o 263 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 255 tys. i wzrostu o 315 tys. miesiąc wcześniej - podał amerykański Departament Pracy.

BUDŻET, DŁUG

Projekt budżetu na 2023 r. został skierowany do sejmowej komisji finansów. Większości nie uzyskał wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Zgodnie z planem finansowym na przyszły rok, dochody państwa wyniosą 604,7 mld zł, wydatki 672,7 mld zł, a deficyt nie przekroczy 68 mld zł.

Sejm poparł w piątek część poprawek do nowelizacji ustawy o CIT, która zawiesza na dwa lata przepisy o podatku minimalnym i wydłuża tarczę antyinflacyjną do końca 2022 r. W ustawie pozostały zapisy utrzymujące podwyższone stawki VAT 8 i 23 proc. - ich wykreślenia chcieli senatorowie.

BGK we wrześniu wypłacił ok. 4,36 mld zł z perspektywy 2014-20, a sumaryczna kwota z tej perspektywy wzrosła do 293,94 mld zł - podał BGK w komunikacie.

GIEŁDA

Pomimo spadkowej drugiej części tygodnia polski rynek akcji na tle otocznia wydawał się mocny, co może być podstawą do kontynuacji zapoczątkowanego w poniedziałek odreagowania - ocenił w rozmowie z PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BPS, Tomasz Czarnecki. W opinii analityka, odbicie takie zapewne nie będzie końcem bessy, ale może potrać nawet kilka tygodni.

WIG20 zakończył piątkową sesję spadkiem o 0,89 proc. do 1.405,21 pkt., a WIG spadł o 0,82 proc. do 46.911,05 pkt. Zniżkowały również indeksy małych i średnich spółek: sWIG80 o 0,14 proc. do 16.147,28 pkt., a mWIG40 o 0,9 proc. do 3.633,99 pkt. Obroty na szerokim rynku wyniosły 0,726 mld zł, z tego 0,625 mld przypadło na spółki z WIG20.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 1,0 pkt. proc. i wyniósł 32,2 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł z kolei o 6,2 pkt. proc. do 43,8 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

Giełda Papierów Wartościowych planuje uruchomić rynek akcji spółek zagranicznych GlobalConnect 4 listopada – podała GPW w komunikacie prasowym.

SPÓŁKI

Bank Millennium zawiąże w III kwartale 447 mln zł rezerw na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi udzielonymi przez bank. Dodatkowo grupa rozpoznała z góry w ciężar wyników tego okresu koszt wakacji kredytowych w wysokości 1.423 mln zł - podał bank w komunikacie.

Nowym terminem zakończenia inwestycji rozbudowy zdolności produkcyjnych nawozów w Anwil jest koniec czerwca 2023 roku, a oddanie jej do użytkowania planowane jest na koniec lipca 2023 roku - poinformował PKN Orlen w komunikacie. Budżet inwestycji szacowany jest obecnie na ok. 1,7 mld zł.

Okres wyłączności dla Norsk Hydro na kupno 100 proc. akcji Alumetalu został wydłużony do 31 stycznia 2023 roku, ponieważ wniosek inwestora o przejęcie kontroli nad polską spółką został skierowany przez Komisję Europejską do drugiego etapu postępowania - poinformował Alumetal w komunikacie.

Alumetal planuje 29 grudnia wypłatę 3,2-3,3 zł zaliczki na poczet dywidendy za 2022 rok, jeśli nie dojdzie skutku wezwanie Hydro Aluminium AS - podała spółka w komunikacie.

Aktualny portfel zamówień Newagu na najbliższe lata wynosi od ponad 1 mld zł dla zamówień podstawowych, do 2 mld zł, uwzględniając maksymalne prawa opcji - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Zbigniew Konieczek.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN odwołało z funkcji prezesa spółki Igora Wasilewskiego i jednocześnie powołało na to stanowisko Pawła Stańczyka, który ostatnio był prezesem zarządu spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Stanowisko prezesa PERN Stańczyk objął 7 października.

Robyg w okresie trzech kwartałów 2022 r. podpisał 1.644 umowy deweloperskie i przedwstępne oraz 1.464 umowy rezerwacyjne - podał Robyg w komunikacie prasowym. Spółka rozpoznała w przychodach 1.171 lokali.

Grupa kapitałowa Kogeneracja planuje poprawić efektywność operacyjną i zakłada, że do 2030 r. udział źródeł niskoemisyjnych w portfelu wytwórczym wyniesie 100 proc. - poinformowała spółka w strategii na lata 2022-2026. W obszarze dezinwestycji znajdzie się działalność wykorzystująca do produkcji paliwo węglowe.

ZM Ropczyce zdecydowały o rozpoczęciu realizacji nowego projektu inwestycyjnego w zakresie zwiększenia zdolności produkcyjnych - poinformowała spółka w komunikacie.

ZPUE rozpoczęło przegląd możliwych opcji dotyczących przyszłości spółki - poinformowała spółka w komunikacie.

Benefit Systems przeanalizuje różne scenariusze działania względem inwestycji w Calypso Fitness oraz posiadanych przez Calypso Fitness aktywów - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Wydarzenia kończącego się tygodnia oraz nadchodzące dane makro powinny podtrzymywać awersję do ryzyka i w takim otoczeniu PLN pozostanie słaby, a kurs EUR/PLN utrzyma się ponad 4,80 - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki. Na długi koniec krzywej krajowego długu oddziaływają głównie trendy globalne, co może skutkować wzrostem rentowności polskich 10-latek powyżej 7,40 proc. - dodał.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 0,9797 USD i 141,92 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy naftowej na rynkach paliw wzrosły w tym tygodniu najmocniej od początku marca po środowej decyzji OPEC+ o zmniejszenia dostaw surowca, co zacieśni już i tak napiętą sytuację na globalnych rynkach paliw przed zbliżającą się zimą - podają maklerzy.

Ceny gazu w Europie spadają o ponad 5 proc. po wcześniejszym spadku. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) zniżkują o 5,5 proc do 166 euro za MWh. - informują maklerzy.

Ceny miedzi spadają na giełdzie metali LME w Londynie przed popołudniową kluczową dla inwestorów publikacją danych z rynku pracy w USA. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie jest wyceniany niżej o 0,8 proc. - po 7.547,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Na wielu stacjach benzynowych we Francji ustawiają się od kilku dni kilometrowe kolejki samochodów. Około 15 proc. stacji w kraju nie ma paliwa, głównie z powodu strajków na tle płacowym w koncernach naftowych.

W Polsce wzrosty cen paliw w hurcie przełożą się w najbliższych dniach na podwyżki na stacjach benzynowych - wynika z raportu analityków e-petrol.

Na części stacji benzynowych w Polsce prawdopodobne podwyżki cen paliw - wynika z raportu BM Reflex.

ENERGETYKA

Rząd pracuje nad rozwiązaniem, które zapewni stabilne i uczciwe wynagrodzenie dla górników, a z drugiej strony rozsądną i niewygórowaną cenę węgla dla producentów energii - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Charakterystyki energetyczne przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone - przewiduje jedna z przyjętych przez Sejm poprawek Senatu do noweli ustawy ws. świadectw energetycznych.

Rząd Mołdawii ogłosił w czwartek, że spodziewa się wstrzymania dostaw gazu ziemnego przez rosyjski Gazprom. Kiszyniów zapewnił, że w magazynach zgromadził już rezerwy gazu, które wystarczą co najmniej do połowy listopada.

W ciągu pięciu dni miały miejsce dwa wycieki w elektrowni jądrowej Loviisa w południowo wschodniej Finlandii. Według przedsiębiorstwa Fortum incydenty nie spowodowały zagrożenia dla środowiska.

Podczas corocznego przeglądu zespołu pierwszego reaktora elektrowni jądrowej w Loviisa nad Zatoką Fińską zaobserwowano wyciek, w związku z czym prace konserwacyjne w tej liczącej ponad 40 lat elektrowni zostaną przedłużone do następnej niedzieli.

OPINIE, PROGNOZY

Rosnące koszty finansowania inwestycji i problemy ze sprzedażą mogą przełożyć się na silne wyhamowanie nowych inwestycji deweloperskich, a - jeśli sytuacja na rynku się nie poprawi - liczba rozpoczętych budów mieszkań może w Polsce spaść do poziomu ok. 60 tys. lub mniej w 2023 r. - oceniają eksperci firmy doradczej JLL.

Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie nie zakończyła jeszcze cyklu podwyżek stóp - miałyby one raczej charakter dostrajający, choć są ryzyka po stronie mocnego wznowienia cyklu - oceniają ekonomiści. Niektóre ośrodki analityczne sądzą, że Rada bez względu na wyniki listopadowej projekcji inflacji nie zwiększy już kosztu pieniądza.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Zapotrzebowanie na zboża w sezonie 2022/23 wzrośnie o ok. 1,5 proc. do 25,5 mln ton - ocenia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Czeski rząd zaproponował pozyskanie 149 mld koron (6 mld USD) w ciągu najbliższych 3 lat poprzez nałożenie podatku od zysków nadzwyczajnych (windfall tax) na największe firmy z wybranych branż w ceku sfinansowania projektów energetycznych.

WYDARZENIA Z KRAJU

Gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę, to wygrałby je PiS, zdobywając 33,9 proc. głosów; na Koalicję Obywatelską głos oddałoby 29,1 proc. wyborców, a na Polskę 2050 Szymona Hołowni 10,7 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.

Inwestycje na Odrze mają sprawić, by nie wypłycała się i nie pogłębiała, nie zmieniła koryta, a woda miała swobodny przepływ; poprawi to bezpieczeństwo przeciwpowodziowe - mówi PAP wiceszef Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Rzeka nie będzie pogłębiana ani betonowana - dodaje.

O godz. 14 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zakończył się protest samorządowców pod hasłem "Tylko ciemność". Manifestanci sprzeciwiają się podwyżkom cen za energię elektryczną. Wcześniej przed Sejmem złożyli petycję w tej sprawie na ręce marszałków Sejmu i Senatu.

Objęcie przez Marka Kuchcińskiego funkcji szefa KPRM to kwestia, myślę, kilku dni - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. W czwartek poinformowano, że premier Mateusz Morawiecki zaproponował wiceprzewodniczącego klubu PiS Marka Kuchcińskiego na stanowisko szefa KPRM.

Złoty traci na wartości po każdym zdaniu wypowiedzianym przez prezesa NBP Adama Glapińskiego - można to prześledzić. Po jego słowach na czwartkowej konferencji, że ludzie mają za dużo pieniędzy, jest chyba czas, żeby władza skłoniła go do rezygnacji - powiedział lider PO, był premier Donald Tusk.

Mówi się, że samorządy mają dystrybuować węgiel, tylko rząd nie zrobił niczego, żeby węgiel był dostępny; węgla nie ma, a kiedy się pojawia, to jest w cenach nie do zaakceptowania - mówił w piątek Lider PO Donald Tusk. Dodał, że rząd obwiniania wszystkich odpowiedzialnością za kłopoty, których jest sprawcą.

Sąd w Szczecinie zdecydował o sześciu miesiącach ograniczenia wolności dla patoyoutubera "Kamerzysty" za pobicie starszego mężczyzny. Łukasz W. każdego miesiąca będzie musiał wykonać 30 godzin prac społecznych - poinformował PAP w piątek rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA oraz Miasto i Gmina Serock podpisały 7 października 2022 r. umowę na opracowanie dokumentacji projektowej budowy nowej linii kolejowej łączącej Przasnysz, Pułtusk i Serock z Warszawą. To druga podpisana umowa w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 r.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Wykorzystywanie przez Rosję energii jako broni wymaga od Unii Europejskiej działania na wielu polach - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w piątek na konferencji prasowej podsumowującej nieformalny szczyt przywódców UE w Pradze.

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali szef białoruskiego Centrum praw człowieka Wiasna Aleś Bialacki, rosyjska organizacja badająca zbrodnie stalinowskie Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich - ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski.

Sąd w stanie Delaware w USA wstrzymał w czwartek proces z pozwu platformy społecznościowej Twitter Inc przeciwko Elonowi Muskowi, który dzień wcześniej oświadczył, że jest gotów kupić Twittera za pierwotnie uzgodnioną z serwisem cenę 44 mld dolarów.

Administracja USA ogłosiła w czwartek nałożenie sankcji na szefa irańskiego MSW Ahmada Vahidiego oraz sześciu innych przedstawicieli irańskiego reżimu odpowiedzialnych za tłumienie obecnych protestów. Według Amnesty International, podczas trwających od tygodni demonstracji zginęły co najmniej 82 osoby.

Amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) dodało 31 chińskich firm technologicznych do listy podmiotów, objętych kontrolą eksportu. Celem jest ograniczenie produkcji i kupna zaawansowanych chipów komputerowych dla chińskiego wojska.

Premier Aleksander De Croo zapowiedział obniżenie pensji ministrów swojego gabinetu o 8 proc. od 2023 r. - informuje dziennik „De Standaard”. Zdaniem szefa rządu przyniesie to rocznie pół miliona euro oszczędności.

Stany Zjednoczone oskarżyły w czwartek rosyjskich najemników wojskowych o eksploatację zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i innych afrykańskich krajach w celu sfinansowania wojny Moskwy na Ukrainie.

Prezydent USA Joe Biden ostrzegł w czwartek, że ryzyko nuklearnego Armagedonu jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 roku. "Putin to człowiek, którego znam dobrze, on nie żartuje" - powiedział Biden.

Amerykańskie wojsko poinformowało, że w czwartek przeprowadziło nalot w północnej Syrii, w którym zginęło dwóch członków Państwa Islamskiego (IS), w tym jeden z przywódców tej organizacji.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w czwartek ułaskawienie wszystkich osób skazanych przez sądy federalne za "zwykłe" posiadanie marihuany i zapowiedział liberalizację federalnych przepisów dotyczących tego narkotyku. Decyzja ma dotyczyć kilku tysięcy osób.

Federalni śledczy zebrali wystarczająco dużo dowodów, by postawić zarzuty synowi prezydenta USA Joe Bidena, Hunterowi w sprawie przestępstw podatkowych oraz kłamania ws. nabycia broni palnej - podał w czwartek "Washington Post". Decyzja o postawieniu zarzutów nie została dotąd podjęta.

Tajemnicze, wyrzeźbione w kamieniu posągi z Wyspy Wielkanocnej zostały uszkodzone w pożarze. Niektóre zostały nieodwracalnie zwęglone - poinformowały władze Chile, cytowane w piątek przez BBC. (PAP Biznes)

asa/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości