Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga spadków na europejskich giełdach na początku tygodnia

Notowania w Europie były głównie na minusach na koniec sesji w poniedziałek. Inwestorzy obawiają się, że amerykańska Rezerwa Federalna utrzyma swój jastrzębi kurs w zacieśnianiu polityki monetarnej.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,42 proc., niemiecki DAX pozostał bez zmian, francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,45 proc., a brytyjski FTSE spadł 0,27 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 spadł o 0,25 proc.

Inwestorzy oczekują na nowe dane z USA i minutes Fedu. W środę amerykańska Rezerwa Federalna opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia. W czwartek w USA zostanie opublikowana informacja o inflacji we wrześniu. Analitycy prognozują rdr 8,1 proc. wobec 8,3 proc. w sierpniu.

Na rynkach wzrosły zakłady, że amerykańska Rezerwa Federalna w przyszłym miesiącu po raz czwarty z rzędu podwyższy stopy procentowe 75 pb. po tym, jak w ub. tygodniu podano mocne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Inwestorzy analizują komentarze prezesa Fed z Nowego Jorku Johna Williamsa, który powiedział, że stopa procentowa Fed musi wzrosnąć do ok. 4,5 proc. z biegiem czasu, ale tempo i ostateczny szczyt kampanii zacieśniania polityki pieniężnej w USA będzie zależeć od tego, jak będzie sobie radzić amerykańska gospodarka.

"Na rynkach akcji prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z tendencją spadkową, ponieważ albo gospodarka i zyski przedsiębiorstw znacznie zwolnią, albo Fed będzie musiał podnieść stopy jeszcze wyżej i utrzymać je na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Biorąc pod uwagę warunki, w jakich działamy, uważamy, że rozsądne jest rozpoczęcie przygotowań do recesji. Rozmowa o płytkiej recesji, która jest obowiązującą teraz narracją, wydaje nam się jednak niesamowicie podobna do narracji o przejściowości inflacji jest z zeszłego roku” – powiedział Chris Zaccarelli, dyrektor ds. inwestycji w Independent Advisor Alliance.

Spadły akcje spółek technologicznych, w tym producentów półprzewodników, po ograniczeniu przez USA dostępu chińskich firm do amerykańskiej technologii.

ASML zniżkował o 3 proc., Infineon o 2,5 proc., STMicro o 2 proc., asm-OSRAM o 2,5 proc.

Akcje koncernu Renault zwyżkowały o 2,5 proc. po doniesieniach prasowych, że francuski producent samochodów i japoński partner Nissan prowadzą rozmowy mające na celu przekształcenie wieloletniego sojuszu firm.

DS Smith zyskał 12 proc. po aktualizacji danych dotyczących tradingu i mocnym wzroście przychodów.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 spada o 0,42 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,69 proc., a Nasdaq Comp. traci 1,1 proc.

Akcje Merck rosną o 3 proc., Forda tracą 7 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 33,69 pkt.

W Japonii Nikkei 225 spadł o 0,71 proc., a w Chinach Shanghai Composite Index stracił 1,66 proc.

RYNKI OBLIGACJI

W poniedziałek w USA jest świętowany Dzień Kolumba i nie ma obrotu na rynku obligacji.

Rentowność 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 13 pb. do 2,33 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,43 proc. wobec koszyka walut do 113,30 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,52 proc. do 0,9691.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,33 proc. do 145,74.

Kurs funta zniżkuje o 0,42 proc. wobec dolara do 1,1038.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 92,02 USD za baryłkę, po spadku o 0,6 proc., na grudzień futures na Brent zniżkują o 0,88 proc. do 97,15 USD/b.

Srebro zniżkuje o 3,13 proc. do 19,61 USD za uncję, a złoto spada o 2 proc. do 1.675 USD za uncję.

Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) są wyceniane niżej o 2 proc. - po 153 euro za MWh. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

udostępnij: