Asseco patrzy ostrożnie na '23, skupi się na posiadanych produktach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 lis 2022, 14:48

Asseco patrzy ostrożnie na '23, skupi się na posiadanych produktach

Asseco Poland patrzy ostrożnie na 2023 rok i planuje skupić się na posiadanych produktach. W przyszłym roku ważny będzie powtarzalny biznes i stałe umowy, w których największy udział mają systemy klasy ERP - poinformował na spotkaniu prasowym wiceprezes spółki Artur Wiza.

"Przyszły rok będzie opierał się na powtarzalnym biznesie i stałych umowach - szczególnie w segmencie systemów ERP (oprogramowanie do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem - przyp. PAP). W innych częściach również mamy duży udział biznesu powtarzalnego, ale słuchamy też klientów. To nie jest tak, że klienci mówią nam, że jest źle i nie będą się cyfryzować, ale ze względu na wzrost kosztów energii i kosztów ogółem mogą odwlekać inwestycje" - powiedział wiceprezes Asseco Poland Artur Wiza.

"Trudno jest określić dzisiaj (jak będzie wyglądał przyszły rok - przyp. PAP). Ważymy ryzyko i jesteśmy ostrożni. Nie podchodzimy huraoptymistycznie np. do nowych inwestycji, nie mówimy o zakupie firm (...), ani nawet o rozwoju czy też nowym produkcie. Rozwijamy to co dotychczas i zastanawiamy się nad każdą decyzją" - dodał.

Wiza poinformował również, iż przyszły rok jest niewiadomą pod względem wyników, tłumacząc, że jeżeli np. obniżenie presji płacowej będzie znacznie wyższe, to może być to czynnik obniżający koszty.

"Pandemia też byłą zatrzymaniem biznesu, ale dla informatyki była rozwojem. Wiele firm działało z wyprzedzeniem, żeby ograniczać koszty" - powiedział Wiza.

Zysk netto grupy Asseco Poland w trzecim kwartale wzrósł o 6,1 proc. rok do roku, do 127,5 mln zł - wynik jest zbliżony do szacunków spółki z końcówki października, które wskazywały na 127 mln zł zysku.

Zysk operacyjny grupy w trzecim kwartale wzrósł rok do roku o 13,3 proc. do 422,2 mln zł, a EBITDA wyniosła 658,4 mln zł i była o 17 proc. wyższa rok do roku. Przychody wyniosły blisko 4,5 mld zł i były o 28,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Konsensus zakładał 4.490,7 mln zł przychodów.

Narastająco, po dziewięciu miesiącach 2022 r., Asseco Poland miało 12,8 mld zł przychodów ze sprzedaży (+24 proc. rdr), 1,4 mld zł zysku operacyjnego (+29 proc. rdr) i 376 mln zł zysku netto j.d. (+4 proc. rdr).

(PAP Biznes), #ACP

mcb/ osz/

Zobacz także: Asseco Poland SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości