DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie wzrosty indeksów; banki centralne w centrum uwagi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 lis 2022, 18:14

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie wzrosty indeksów; banki centralne w centrum uwagi

Indeksy na zachodnioeuropejskich giełdach wzrosły na koniec czwartkowej sesji. Obroty były jednak niższe ze względu na Święto Dziękczynienia w USA. Inwestorzy analizują najnowsze decyzje banków centralnych oraz protokół z ostatniego posiedzenia EBC.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,38 proc., niemiecki DAX wzrósł o 0,78 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,42 proc., a brytyjski FTSE zyskał 0,02 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,51 proc.

Rynki czekają na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, która będzie miała miejsce w środę o 20.00 czasu polskiego.

„Istnieje oczekiwanie, że Fed jest prawdopodobnie bliżej końca cyklu podwyżek stóp procentowych niż początku, z pewnością biorąc pod uwagę skalę podwyżek, większość jest już za nimi. Zainteresowanie handlem na giełdach przed zbliżającym się długim weekendem z okazji Święta Dziękczynienia jest bardzo małe, w związku z czym rynki dryfują w górę dzięki sile bezwładności” – powiedział Mike Hewson, główny analityk rynkowy w CMC Markets.

„Inwestorzy mogą szukać w protokole wskazówek, że ich reakcja po posiedzeniu była przedwczesna lub że w rzeczywistości istnieje większe poparcie dla spowolnienia tempa zacieśnienia monetarnego, a mniejsze dla wyższej stawki końcowej, niż wcześniej sądzili” – powiedział Craig Erlam, starszy analityk rynku w Oanda Europe.

Dr Martens spadł o 28,5 proc. po tym, jak producent obuwia ostrzegł przed słabszym popytem przed okresem świątecznym.

Immofinanz wzrósł o 6,5 proc. po tym, jak austriacka firma zajmująca się nieruchomościami odnotowała dobre wyniki za ostatnie dziewięć miesięcy. Spółka podwyższyła też swoje prognozy roczne FFO.

Elior zyskał 10 proc. Francuska spółka cateringowa prowadzi rozmowy o potencjalnym połączeniu z Derichebourg SA - wynika z informacji podanych przez agencję Bloomberg.

Kingfisher spadł o 2 proc. Detalista podał dane o sprzedaży w III kw. zgodne z prognozami analityków, ale obniżył swoją roczną prognozę zysku przed opodatkowaniem.

RYNKI AKCJI

W czwartek giełdy w USA są zamknięte ze względu na Święto Dziękczynienia, a w piątek handel na amerykańskich rynkach będzie skrócony.

W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 0,95 proc., a w Chinach Shanghai Composite Index stracił 0,25 proc.

RYNKI OBLIGACJI

Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 8 pb. do 1,84 proc.

WALUTY

Dolar osłabia się o 0,22 proc. wobec koszyka walut do 105,85 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,11 proc. do 1,0406.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,83 proc. do 138,44.

Kurs funta zwyżkuje o 0,6 proc. wobec dolara do 1,2121.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 77,90 USD za baryłkę, po spadku o 0,02 proc., a styczniowe futures na Brent zniżkują o 0,28 proc. do 85,17 USD/b.

Srebro zwyżkuje o 0,77 proc. do 21,53 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,64 proc. do 1.756,8 USD za uncję.

Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) są wyceniane niżej o 7 proc. - po 121 euro za MWh. (PAP Biznes)

kkr/gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości