DZIEŃ NA RYNKACH: Zwyżki indeksów w Europie; banki centralne w tle | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 lis 2022, 15:23

DZIEŃ NA RYNKACH: Zwyżki indeksów w Europie; banki centralne w tle

Notowania na europejskich giełdach są na plusach, a w USA rynki są zamknięte z powodu Święta Dziękczynienia. Inwestorzy analizują protokoły z ostatnich posiedzeń Fedu i EBC oraz analizują decyzje innych banków centralnych na świecie. Dolar osłabia się.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,26 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,63 proc., francuski CAC 40 idzie w górę 0,29 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,01 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,28 proc. Indeks jest na najwyższym poziomie od 17 sierpnia.

Dr Martens spada o 24 proc. po tym, jak producent obuwia ostrzegł przed słabszym popytem przed okresem świątecznym.

Immofinanz rośnie o 6 proc. po tym, jak austriacka firma zajmująca się nieruchomościami odnotowała dobre wyniki za ostatnie dziewięć miesięcy. Spółka podwyższyła też swoje prognozy roczne FFO.

Elior zyskuje 12 proc. Francuska spółka cateringowa prowadzi rozmowy o potencjalnym połączeniu z Derichebourg SA - wynika z informacji podanych przez agencję Bloomberg.

Kingfisher spada o 1,5 proc. Detalista podał dane o sprzedaży w III kw. zgodne z prognozami analityków, ale obniżył swoją roczną prognozę zysku przed opodatkowaniem.

W czwartek giełdy w USA są zamknięte ze względu na Święto Dziękczynienia, a w piątek handel na amerykańskich rynkach będzie skrócony.

W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,28 proc., do 34.194,06 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,59 proc. i wyniósł 4.027,26 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował 0,99 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.285,32 pkt.

Dolar osłabia się o 0,29 proc. wobec koszyka walut do 105,77 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,23 proc. do 1,0420.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,97 proc. do 138,21.

Kurs funta zwyżkuje o 0,56 proc. wobec dolara do 1,2121.

Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 8 pb. do 1,84 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 77,07 USD za baryłkę, po spadku o 1,12 proc., a styczniowe futures na Brent zniżkują o 1,5 proc. do 84,17 USD/b.

Z opublikowanego w środę protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu wynika, że większość członków Fedu popiera zwolnienie tempa podwyżek stóp wkrótce. W minutes dodano, że istnieje znaczna niepewność co do ostatecznego poziomu stóp procentowych w USA.

Na rynkach są oczekiwania, że w grudniu amerykański bank centralny może podwyższyć stopy procentowe o 50 pb., co zakończyłoby serię podwyżek kosztu pieniądza w USA o 75 pb.

„Myślę, że wniosek jest taki, że prawdopodobnie jesteśmy na początku bardziej gołębiej narracji ze strony Fedu, i że w przyszłości jest nadzieja, że ta narracja nabierze rozpędu” – powiedział Stuart Cole, główny ekonomista makroekonomiczny w Equiti Capital.

Z protokołu po październikowym posiedzeniu EBC wynika, że proces normalizacji polityki monetarnej ma być kontynuowany, aby sprowadzić inflację do 2-proc. celu. W ocenie członków Rady Prezesów EBC wysokość grudniowej podwyżki będzie zależała od napływających danych oraz najnowszych projekcji makro.

„Dla EBC różnica wobec Fedu polega na tym, że recesja, której spodziewamy się w Europie, będzie się przedłużać. Oznacza to, że EBC może nie być w stanie posunąć się tak daleko, jak Fed i ostatecznie będą musieli zacząć obniżać stopy procentowe wcześniej niż Fed” - powiedział Karim Chedid, szef strategii inwestycyjnej iShares EMEA w BlackRock.

Bank centralny Turcji obniżył benchmarkową, jednotygodniową stopę repo o 150 pb. do 9 proc. Decyzja była zgodna z prognozami analityków. Bank poinformował o zakończeniu cyklu obniżek stóp proc.

O podwyżce stóp procentowych zdecydował tymczasem w czwartek bank centralny w Szwecji. Riksbank podwyższył stopy procentowe - benchmark wzrósł do 2,50 proc. z 1,75 proc. To najwyższy poziom od 14 lat.

Decyzja zgodna jest z prognozami analityków. To już 4. z kolei podwyżka stóp procentowych w Szwecji. Bank wskazał w czwartek, że na początku przyszłego roku stopa procentowa zostanie podwyższona do poziomu nieco poniżej 3 proc. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości