Skrót wiadomości - czwartek, 23 listopada, 18.15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 lis 2022, 18:19

Skrót wiadomości - czwartek, 23 listopada, 18.15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Najnowsze, listopadowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku niższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS.

W listopadzie 2022 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.

Narodowy Bank Polski mógłby rozważyć udział w finansowaniu transformacji energetycznej i polityki klimatycznej w Polsce - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk.

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w październiku 2022 r. spadła w Polsce o 74,5 proc. rdr, a w ujęciu liczbowym spadła o 73,2 proc. rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 323,47 tys. zł i była niższa w ujęciu rocznym o 4,6 proc.

Podaż pieniądza (M3) w październiku 2022 r. wzrosła o 7,0 proc. rdr, do 2.071.258,222 mln zł - podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 0,4 proc.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w listopadzie 86,3 pkt. wobec 84,5 pkt., po korekcie z 84,3 pkt. - podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 85,0 pkt.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w listopadzie 102 pkt. wobec 102 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie instytut statystyczny INSEE. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 101 pkt.

W Szwecji bank centralny Riksbank podwyższył stopy procentowe - benchmark wzrósł do 2,50 proc. z 1,75 proc. - podał bank w komunikacie. To najwyższy poziom od 14 lat.

Bank centralny Turcji obniżył benchmarkową, jednotygodniową stopę repo o 150 pb. do 9 proc. - poinformował bank w komunikacie. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. zostaną obniżone o 150 pb.

BUDŻET, DŁUG

Nadwyżka budżetu po październiku 2022 r. wyniosła ok. 27,2 mld zł - poinformował główny ekonomista resortu finansów, Łukasz Czernicki, w komentarzu przesłanym PAP Biznes.

Od marca 2023 roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 250 zł. Minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł - przewiduje to nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

GIEŁDA

Poprawa globalnego sentymentu związana z gołębim odbiorem protokołu z ostatniego posiedzenia Fed stała za mocnymi wzrostami głównych krajowych indeksów na czwartkowej sesji - powiedział PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Lukas Cinikas. Motorem napędowym wzrostów były spółki z WIG20, a sam indeks zbliżył się do technicznego oporu usytuowanego nieco poniżej 1.800 pkt.- dodał.

WIG20 zakończył czwartkową sesję wzrostem o 2,35 proc. do 1.753,95 pkt., a WIG zwyżkował o 1,79 proc. do 56.107,93 pkt. W górę poszły również indeksy małych i średnich spółek: sWIG80 o 0,15 proc. do 17.365,16 pkt., a mWIG40 o 0,86 proc. do 4.016,9 pkt.

SPÓŁKI

PZU liczy, że zysk netto w 2022 roku nie będzie niższy niż osiągnięty w 2021 roku. Spowolnienie gospodarcze może mieć wpływ na wolumeny sprzedażowe grupy w II-III kwartale 2023 roku, ale obecna dobra sprzedaż ubezpieczeń umożliwi PZU lepsze wejście w ten trudniejszy okres - poinformował PAP Biznes członek zarządu PZU Tomasz Kulik.

Grupa CCC ma kilka opcji na pozyskanie finansowania w ramach budowania "poduszki bezpieczeństwa" na gorsze czasy, ale nie musi skorzystać ze wszystkich naraz. Chce obniżyć zadłużenie grupy, zredukować koszty i inwestycje - poinformował PAP Biznes Marcin Czyczerski, prezes CCC.

Grupa CCC jest zadowolona ze sprzedaży na początku czwartego kwartału - poinformował PAP Biznes Marcin Czyczerski, prezes CCC. Spółka liczy, że przyszły rok będzie lepszy pod względem wyników - zakłada wzrost przychodów i rentowności.

W proces transformacji ESG powinien być zaangażowany regulator, który przyspieszyłby wdrażanie przepisów. Ich liczba może odstraszać spółki od raportowania ESG, ale Związek Banków Polskich podjął kroki w celu ich ujednolicenia - poinformowała PAP Biznes wiceprezes ING Banku Śląskiego Joanna Erdman.

Zysk netto przypisany właścicielom jednostki dominującej grupy PZU w trzecim kwartale 2022 roku spadł do 660 mln zł z 739 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Zysk okazał się13 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 583 mln zł.

Grupa PKP Cargo miała w III kw. 2022 roku 37,7 mln zł zysku netto wobec 23,5 mln zł straty netto rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Grupa CI Games wypracowała w III kwartale 2022 r. 10,8 mln zł przychodów, EBITDA wyniosła w tym okresie -3,1 mln zł, a strata netto sięgnęła 3,9 mln zł - podała spółka w raporcie.

Grupa Pracuj oczekuje, że wzrost przychodów softgarden będzie szybszy niż ten z serwisów rekrutacyjnych grupy. Spodziewany jest także negatywny wpływ konsolidacji softgarden na poziom marży EBITDA grupy - poinformowali przedstawiciele Grupy Pracuj podczas czwartkowej wideokonferencji. Grupa pracuje nad nowymi projektami i planuje systematyczny wzrost średnich cen.

Skorygowana EBITDA Grupy Pracuj w trzecim kwartale 2022 r. wyniosła 85,3 mln zł, czyli wzrosła rdr o 13,8 proc. - wynika z raportu kwartalnego spółki. Konsensus PAP Biznes zakładał 77,1 mln zł skorygowanej EBITDA.

Grupa PHN w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. miała 54,4 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost rdr o 25 proc. Zysk operacyjny wzrósł o prawie 30 proc. wyniósł 133 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Portfel zamówień grupy Pekabex wynosił na koniec września 1,06 mld zł - podała spółka w komunikacie prasowym. Po trzech kwartałach 2022 roku skonsolidowane przychody Pekabeksu wzrosły rdr o blisko 20 proc. i wyniosły 1,26 mld zł. EBITDA sięgnęła w tym okresie 90,2 mln zł (+43,8 proc. rdr), zysk netto j.d. 47,8 mln zł (+56,7 proc. rdr), a EBIT wyniósł 69,7 mln zł (+62,7 proc. rdr).

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające w sprawie Orange Polska, P4 i T- Mobile Polska. Urząd weryfikuje zapisy uprawniające do zmian wysokości opłat za usługi telekomunikacyjne w umowach na czas oznaczony - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

Akcje spółki Interma Trade zostaną wycofane z obrotu na GPW w dniu 27 listopada 2022 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

PZU liczy, że w kolejnych kwartałach wynik grupy będzie "w sposób zdecydowany" zbliżać się do celu strategicznego, czyli osiągnięcia na koniec 2024 roku zysku netto w wysokości około 3,4 mld zł - poinformował członek zarządu PZU Tomasz Kulik.

CI Games obserwuje duże zainteresowanie ze strony potencjalnych strategicznych inwestorów - poinformował na telekonferencji prezes CI Games Marek Tymiński.

Grupa Orlen buduje pierwszą w Polsce ekologiczną biogazownię, która ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla w transporcie ciężarowym. Pilotażowa instalacja, która powstaje w Głąbowie na Mazurach, umożliwi produkcję ponad 7 mln m sześc. biometanu rocznie - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Zakup akcji PKN Orlen nie jest dla PZU inwestycją strategiczną, jej celem nie jest pozostawanie na bilansie przez długi czas - poinformował członek zarządu PZU Tomasz Kulik.

Sprzedaż spółki Tauron Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa powinna nastąpić na przełomie roku - ocenił w czwartek prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek. Zadeklarował, że transakcja będzie przeprowadzona "w atmosferze porozumienia społecznego". Trwają w tej sprawie rozmowy ze związkowcami.

Votum ocenia, że IV kwartał 2022 roku będzie najlepszym kwartałem w historii grupy. Spółka liczy, że 2023 rok przyniesie duży wzrost prawomocnych orzeczeń sądowych w sprawach frankowych - poinformował prezes Votum Bartłomiej Krupa.

Grupa Enea spodziewa się, że nie wykona w 100 proc. zaplanowanego na 2022 r. CAPEXU - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas czwartkowej konferencji. W ocenie zarządu potrzeby w obszarze dystrybucji są ogromne i na inwestycje w tym segmencie Enea nie będzie szukała nadmiernych oszczędności.

Rada Nadzorcza KGHM Polska Miedź podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 10 grudnia 2022 roku Mirosława Kidonia do pełnienia funkcji wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych spółki - poinformowała spółka w komunikacie.

PGE Energia Odnawialna zamierza uruchomić na Pomorzu kolejne inwestycje z sektora energetyki odnawialnej. W ciągu kilku najbliższych lat mogą powstać instalacje fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW - podała spółka w komunikacie prasowym.

PKP Cargo spodziewa się dużych przewozów kruszyw w 2023 roku - poinformował na telekonferencji członek zarządu ds. handlowych Jacek Rutkowski.

Silesia, spółka zależna Bumechu, zawarła aneks do umowy sprzedaży węgla z krajową spółką kapitałową, będącą częścią europejskiego koncernu energetycznego - poinformował Bumech w komunikacie. Aneks zwiększył cenę sprzedaży surowca o ok. 113,5 proc.

Grupa STS Holding planuje na początku stycznia przedstawić dane operacyjne i swoje plany na przyszły rok. Chce nadal poprawiać efektywność biznesu i liczy na kilkadziesiąt milionów złotych oszczędności w przyszłym roku - poinformowali przedstawiciele grupy na konferencji prasowej.

Bogdanka pracuje nad odbudową mocy po problemach geologicznych w trzecim kwartale. Zarząd szacuje, że na początku grudnia ukończony zostanie chodnik pomocniczy, a ściana ruszy w drugim kwartale 2023 r. - poinformowali przedstawiciele spółki podczas czwartkowej konferencji.

Asseco Poland patrzy ostrożnie na 2023 rok i planuje skupić się na posiadanych produktach. W przyszłym roku ważny będzie powtarzalny biznes i stałe umowy, w których największy udział mają systemy klasy ERP - poinformował na spotkaniu prasowym wiceprezes spółki Artur Wiza.

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w październiku 59,8 tys. ton i była wyższa rdr o 3 proc. Produkcja miedzi płatnej KGHM wyniosła w tym czasie 60,7 tys. ton, co oznacza spadek rdr o 2 proc. - podała grupa w komunikacie, dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

Walne zgromadzenie Polwaksu upoważniło zarząd do nabycia maksymalnie 5,9 mln akcji własnych po cenie nie mniejszej niż 0,05 zł i nie większej niż 6 zł - wynika z uchwał przyjętych na czwartkowym WZ. Łączna kwota przeznaczona na buyback nie będzie większa niż kapitał rezerwowy utworzony w tym celu, czyli 35,6 mln zł.

Zarząd Develii podjął uchwałę w sprawie emisji obligacji serii P2022A i zatwierdził jej ostateczne warunki - podała spółka w komunikacie. Obligacje będą oferowane w trybie oferty publicznej, w ramach której zostanie zaoferowanych do 20 tys. niezabezpieczonych obligacji o łącznej wartości nominalnej 20 mln zł.

WALUTY

W czwartek złoty pozostaje stabilny pomimo negatywnych informacji z regionu, które powodują osłabianie węgierskiego forinta - wskazała w rozmowie z PAP Biznes Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Na krajowym długu, pod wpływem globalnych czynników i krajowych danych makro mają miejsce spadki rentowności, choć piątkowy powrót inwestorów z USA może wygenerować korektę - dodała.

TOWARY, PALIWA

Projekt dotyczący zamrożenia cen gazu zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów, będzie to pod koniec tego tygodnia lub w przyszłym - powiedział w Radiu Zet wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że mechanizm będzie podobny jak w przypadku zamrożenia cen prądu.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w czwartek po tym, jak na koniec poprzedniej sesji surowiec stracił prawie 4 proc. Inwestorzy oceniają perspektywy spowolnienia popytu na paliwa w reakcji na rekordowe liczby nowych zakażeń Covid-19 w Chinach i ryzyko recesji w USA - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje po publikacji protokołu Fed. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana wyżej o 1,0 proc. do 8.082,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Do 13 grudnia kraje UE mają pracować nad dokumentem ws. maksymalnej ceny gazu - minister klimatu

OPINIE, PROGNOZY

Rynek wstępnie szacuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce w listopadzie wyniósł 18,1 proc. rdr wobec 17,9 proc. w październiku. Prognozy wahają się od 17,4 proc. do 18,4 proc.

Dynamika wzrostu e-commerce w Polsce w ujęciu ilościowym w 2023 roku może spowolnić do jednocyfrowej, ale w ujęciu wartościowym, napędzana inflacją, powinna pozostać dwucyfrowa - uważają analitycy. Ich zdaniem, rynek będzie borykał się ze spadkiem realnej siły nabywczej Polaków, a trudna sytuacja może zweryfikować kondycję internetowych biznesów i przyspieszyć konsolidację.

WYDARZENIA Z KRAJU

Zmiany, które chcielibyśmy wprowadzić w ramach procesu wyborczego, dotyczą transparentności; przezroczyste urny, kamery, wspólne komisyjne liczenie głosów i kolegialne procedury, tak żeby nie było żadnej wątpliwości, kto jak oddał głos - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Między Polską i Węgrami nie ma żadnych uzgodnień dotyczących procedury negocjacyjnej w sprawie odblokowania środków z UE - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Oba kraje są w "zupełnie innych miejscach" jeśli chodzi o te negocjacje - dodał.

To dobra propozycja dla ochrony pogranicza Polski i Ukrainy; robimy wszystko, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa w tej części Polski - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki o propozycji strony polskiej dotyczącej przekazania niemieckich wyrzutni Patriot Ukrainie.

Odrzucenie niemieckiej propozycji rozmieszczenia w Polsce wyrzutni rakiet Patriot jest zdradą lub głupotą; domagamy się debaty na w parlamencie i zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego - oświadczył w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przed nami są fundamentalne wyzwania, ale PiS nie ma na nie odpowiedzi; w sprawach tak fundamentalnych jak walka z ocieleniem klimatycznym nie są w stanie podejmować żadnych sensownych decyzji - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konwencji klimatycznej PO.

Zielona, bezpieczna i czysta Polska to wystarczający powód, żeby pójść do wyborów jako zjednoczona opozycja - podkreślił w czwartek lider PO Donald Tusk. Ochrona środowiska to jest interes dla państwa polskiego, polskich rodzin, małych i średnich przedsiębiorców - dodał.

Efekt wpływu środków z KPO odczuwalny będzie w gospodarce i budzicie państwa w latach 2024, 2025 - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że rząd czeka na powrót tzw. protokołu ustaleń operacyjnych z KE, by przygotowywać pierwszy wniosek o płatność

Na poziomie UE są teraz dyskutowane i głosowane wszystkie pakiety sankcyjne i różnego rodzaju pomoc dla Ukrainy. Jeżeli ktoś proponuje zablokowanie tego typu pakietów, to są to propozycje dalece nieprzemyślane - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do propozycji Solidarnej Polski. Premier był pytany podczas konferencji po szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach na Słowacji o propozycję Solidarnej Polski, by - w celu przyspieszenia wypłacenia środków z KPO - wetować kluczowe unijne regulacje, np. nowelizację unijnego budżetu.

Po rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem uzyskaliśmy jasną deklarację: już na początku roku Węgry ratyfikują przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO - podkreślił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Do 43 proc. wzrósł w ciągu ostatniego miesiąca odsetek Polaków, którzy pesymistycznie patrzą w przyszłość, wzrosły też obawy o utratę pracy - wynika z "Radaru konsumenckiego" ARC Rynek i Opinia. Jak zaznaczono, na razie pogorszenie nastrojów nie wpływa na plany zakupowe.

Po okresie ponad dwóch lat pandemii notujemy zdecydowany przyrost zapotrzebowania na opiekę psychologiczno-psychiatryczną - powiedział w czwartek w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przed warszawskim sądem okręgowym rozpoczął się w czwartek proces cywilny związany z doniesieniami o organizowanej w resorcie sprawiedliwości akcji dyskredytowania i hejtowania prezesa stowarzyszenia sędziowskiego Iustitia Krystiana Markiewicza. Pozwanym w tej sprawie jest m.in. Minister Sprawiedliwości.

Poseł Rafał Bochenek zostanie nowym rzecznikiem PiS - poinformował w czwartek dotychczasowy rzecznik partii Radosław Fogiel.

Minionej doby badania potwierdziły 454 zakażenia koronawirusem, w tym 88 ponownych. Zanotowano 4 przypadki śmierci osób z COVID-19 – poinformowano w czwartek na stronach rządowych. Wykonano 6 526 testów w kierunku SARS-CoV-2.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Unia Europejska kontynuuje prace nad dziewiątym pakietem sankcji wobec Rosji - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas czwartkowej wizyty w Finlandii.

Rozlokowanie systemów Patriot na zachodzie Ukrainy wzmocniłoby bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej Ukrainy i Europy - oznajmił w czwartek Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych, komentując inicjatywę polskich władz w sprawie niemieckiej oferty wsparcia obejmującej Patrioty

Minionej doby rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie 78 ataków rakietowych i 23 ataki lotnicze oraz ponad 70 ostrzałów miejscowości i ukraińskich pozycji z wykorzystaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rząd Viktora Orbana wprowadził w ostatnich tygodniach szereg wymaganych przez Komisję Europejską zmian w prawie w celu odblokowania miliardów euro unijnych środków. Jednak w środę Komisja stwierdziła, że Budapeszt nie wywiązał się z przyjętych zobowiązań.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel spotka się 1 grudnia w Chinach z prezydentem tego kraju Xi Jinpingiem, aby omówić globalne wyzwania - poinformowała Rada w wydanym w czwartek oświadczeniu.

Przed Bożym Narodzeniem spodziewany jest we Włoszech szczyt zakażeń koronawirusem i grypą - ostrzegają wirusolodzy. Ich zdaniem bardzo prawdopodobna jest poważna epidemia. Dlatego apelują o noszenie maseczek w miejscach zamkniętych, choć nie są one wymagane.

Mimo ostrych restrykcji, w Chinach zarejestrowano najwyższą w 2022 roku dobową liczbę zakażeń koronawirusem. Służby medyczne poinformowały w czwartek o 31.444 nowych przypadkach Covid-19 w całym kraju.

Rosyjskie zmasowane ostrzały w środę wywołały na Ukrainie blackout; od godz. 4 sieć energetyczna znów działa jako całość - poinformował w czwartek ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

Jeśli OBWE nie będzie w stanie zawiesić państwa agresora, będziemy musieli rozważyć zawieszenie naszego członkostwa. Podjęto decyzję, by dostosować regulamin do takiej sytuacji, trzeba wdrożyć te zmiany - powiedział Mykyta Poturajew reprezentant Ukrainy podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

Nasze możliwości zakwaterowania uchodźców z Ukrainy są wyczerpane, ale będziemy pomagać tak długo, jak to będzie potrzebne - zapowiedział Janis Lange z władz Rygi. Uciekających przed wojną będziemy lokować w szkołach, salach sportowych itp. - dodał.

Węgry przekażą 187 mln euro pomocy finansowej Ukrainie jako wkład do planowanego pakietu wsparcia Unii Europejskiej o wartości 18 mld euro - wynika z dekretu opublikowanego w środę w węgierskim dzienniku urzędowym.

To nie jest czas na opuszczenie Ukrainy - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden. Ocenił też, że nowy Kongres będzie wspierał dalszą pomoc dla Ukrainy, zaś sprawa nałożenia limitu ceny na rosyjską ropę jest wciąż "w grze".

Ponad 95 proc. terytorium Mołdawii odzyskało już dostęp do energii elektrycznej po środowej awarii spowodowanej rosyjskimi ostrzałami Ukrainy - poinformował na Twitterze wicepremier i minister infrastruktury Mołdawii Andrei Spinu.

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji spotkali się w zeszłym tygodniu w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi, aby omówić kwestie wymiany jeńców oraz wznowienia eksportu rosyjskiego amoniaku - poinformowała w czwartek agencja Reutera.

Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział w czwartek swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Szojgu podczas rozmowy telefonicznej, że Ankara będzie nadal odpowiadać na zagrożenia pochodzące z północnej Syrii. Wcześniej Moskwa zwróciła się do Turcji o powstrzymanie ofensywy wojskowej na syryjskich terenach.

Setki osób zostały bez dachu nad głową w Kantonie na południu Chin, bo po kwarantannie nie wpuszczono ich do mieszkań w borykającej się z lockdownami covidowymi dzielnicy Haizhu – podał w środę dziennik „South China Morning Post”, cytując źródła w dzielnicy.

Policja postawiła w czwartek zarzuty korupcyjne prezesowi Narodowego Banku Słowacji Peterowi Kaźimirowi. Zarzuty dotyczą okresu, gdy był on ministrem finansów w rządach premiera Roberta Fico i Petera Pellegrniego. Postępowanie w tej sprawie już raz zostało przerwane przez prokuratora generalnego Marosza Żilinkę.

Policja w Indiach oskarżyła szczury o zjedzenie blisko 200 kilogramów marihuany skonfiskowanej handlarzom i przechowywanej na posterunkach - podał w czwartek serwis BBC. (PAP Biznes)

osz/ asa/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości