Od '23 taryfy na gaz dla gosp. domowych zamrożone na poziomie z '22; VAT przywrócony - Moskwa, MKiŚ (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 lis 2022, 17:32

Od '23 taryfy na gaz dla gosp. domowych zamrożone na poziomie z '22; VAT przywrócony - Moskwa, MKiŚ (opis)

W 2023 r. taryfy na gaz dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych zostaną zamrożone na poziomie z tego roku - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że od stycznia 2023 r. VAT na gaz powróci do poprzedniej stawki.

"Do końca roku funkcjonuje jeszcze rozwiązanie dla gazu - zamrożona taryfa dla gospodarstw domowych, 200 zł, taryfa, która funkcjonuje od początku roku. Ta ustawa kończy się w grudniu tego roku i w związku z tym przygotowaliśmy nowe rozwiązanie. W tym momencie ta ustawa jest konsultowana w rządzie, ona zostanie w ciągu najbliższych godzin przyjęta" - powiedziała Moskwa.

"Podstawowe założenie ustawy gazowej to jest zamrożenie, 100-proc. zamrożenie taryfy gazowej, stawki, którą zapłacą gospodarstwa domowe na poziomie tego roku. Mówimy o kwocie netto" - dodała.

Jak wskazała Moskwa, VAT na gaz od 2023 r. powróci do poprzedniej stawki.

"Komisja Europejska oczekuje od nas przywrócenia VAT-u, więc od początku 2023 r., od stycznia ten VAT do taryfy gazowej wróci, to będzie jedyna zmiana w stosunku do rachunku z 2022 r. Ta kwota, na poziomie 200 zł taryfy będzie przeniesiona na kolejny rok i to dotyczy zarówno gospodarstw domowych jak i szerokiej listy z ustawy - czyli szkół, szpitali, żłobków, przedszkoli, pieczy zastępcze, noclegowni, organizacji pozarządowych, kościołów wyznaniowych" - dodała.

"Wszyscy, którzy się znaleźli na liście mrożącej taryfę na ten rok, ta lista podmiotów uprawnionych zostanie przeniesiona na przyszły rok" - dodała. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości