Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 26-27 listopada | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 lis 2022, 20:24

Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 26-27 listopada

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 26-27 listopada.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT-----------------------

Polska rozbudowuje swoją infrastrukturę graniczną i przygotowuje transportowe „linie solidarności”, by wesprzeć eksport ukraińskiego zboża i innych towarów przez swoje terytorium oraz porty nad Morzem Bałtyckim – oświadczył w sobotę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.

Wydatki na inwestycje drogowe realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wzrosły o okresie styczeń - październik tego roku do 10,88 mld zł z 10,69 mld zł za dziesięć miesięcy roku ubiegłego - poinformował PAP rzecznik GDDKiA Szymon Piechowiak.

Chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw w ramach inicjatywy "Zboże z Ukrainy". Ukraina doświadczyła ludobójstwa za pomocą głodu; musimy powstrzymać Rosję przed stosowaniem żywności jako broni - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Polskie wojsko będzie potrzebowało ponad 1 tys. wozów bojowych Borsuk, a może nawet do 2 tys. sztuk; zakładamy produkcję minimum 100 sztuk rocznie - poinformował w niedzielę prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek. Zapewnił, że przemysł zbrojeniowy poradzi sobie z wyzwaniami, które stawia nowa sytuacja geopolityczna.

Systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie. Tempo w ostatnich dwóch latach było szybsze niż zakładane. Do planów dołożyliśmy dodatkowe ponad 43 mld zł - przypomniał w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Są oznaki, że Rosjanie mogą się przygotowywać do opuszczenia terytorium (okupowanej) Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze – oświadczył w sobotę prezes koncernu Enerhoatom, operatora ukraińskich elektrowni atomowych.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

O zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego zaapelowało do prezydenta Andrzeja Dudy 173 karnistów z największych uczelni wyższych w kraju. "Ustawa ta cofa polskie prawo karne do czasów PRL-u" - alarmują naukowcy. Chodzi o czekające na podpis prezydenta przepisy, które m.in. zaostrzają kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzają tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców.

Rosja atakuje różnego rodzaju infrastrukturę cywilną, infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną, bo chce rzucić Ukrainę na kolana; nie udało im się zniszczyć Ukrainy militarnie ani pokonać jej finansowo, bo z całego świata płynie pomoc finansowa - powiedział premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Kijowie.

Nowa fala uchodźców może dotrzeć do Polski z powodu problemów energetycznych na Ukrainie lub eskalacji działań zbrojnych - mówił szef MSWiA Mariusz Kamiński portalowi i pl. Przygotowujemy się na różne scenariusze, a jednocześnie aktywnie pomagamy uchodźcom na miejscu, na Ukrainie - dodał.

Resort rozwoju analizuje sytuację na rynku mieszkaniowym; pracuje nad propozycją kredytów mieszkaniowych z niskim oprocentowaniem - powiedział PAP wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Dodał, że chodzi o rozwiązanie dla osób, które kupują pierwsze mieszkanie.

W 2023 roku wydatki Polski na obronność wyniosą 3 proc. PKB — powiedział w sobotę w Toruniu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że polską racją stanu jest wspieranie euroatlantyckich aspiracji Ukrainy i Gruzji.

Rozpoczynamy zbieranie podpisów pod wnioskiem o powołanie komisji śledczej w sprawie polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r. Chcemy postawić Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu - oświadczył w niedzielę wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

Adrian Zandberg i Magdalena Biejat zostali wybrani współprzewodniczącymi partii Razem. To pierwsze takie wybory tej formacji, którą dotąd kolektywnie kierował Zarząd Krajowy.

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych; na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z poparciem 29 proc., a Lewica i Konfederacja po 9 proc. - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę, 35,7 proc. ankietowanych głosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, 28,4 proc. na Koalicję Obywatelską, a 11,2 proc. na Lewicę - wynika z badań pracowni Estymator dla DoRzeczy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie Ukrainy i próbuje kontynuować ofensywę na odcinku awdijiwskim i bachmuckim - pisze w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W najbliższych tygodniach w związku z zamarznięciem gruntów może wzrosnąć tempo działań na froncie na Ukrainie - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

10 grudnia w Rosji i na okupowanych terytoriach Ukrainy ruszy kolejna fala potajemnej mobilizacji do rosyjskiej armii - pisze w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Kasym Żomart-Tokajew, który wygrał wybory prezydenckie w Kazachstanie, złożył w sobotę w Astanie przysięgę prezydencką. Pierwszą wizytę zagraniczną Tokajew odbędzie już w poniedziałek, a celem będzie Moskwa. Według oficjalnych wyników polityk uzyskał w wyborach przedterminowych 81,3 proc. głosów.

Stany Zjednoczone ogłosiły w sobotę złagodzenie embarga na ropę wobec Wenezueli w obliczu rosyjskiej izolacji, zaraz po ogłoszeniu podpisania porozumienia między rządzącym krajem Nicolasem Maduro a opozycją, poinformowała AFP.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un oświadczył w sobotę, że finalnym celem Korei Płn. jest "posiadanie najpotężniejszego arsenału nuklearnego na świecie". Wygłosił to oświadczenie podczas uroczystości promowania oficerów pracujących przy programie nuklearnym na wyższe stopnie wojskowe.

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w niedzielę o kolejnej rekordowej liczbie zakażeń koronawirusem od początku pandemii. W sobotę zarejestrowano 39 791 nowych przpadków, z których 36 082 określono jako bezobjawowe a 3 709 jako objawowe. Dzień wcześniej tych przypadków było 35 183 - 3474 objawowych i 31 709 bezobjawowych. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości