Skrót wiadomości - czwartek, 1 grudnia, 18.15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 gru 2022, 18:28

Skrót wiadomości - czwartek, 1 grudnia, 18.15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w październiku, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,0 proc., tak jak we wrześniu - podał Eurostat.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w listopadzie wyniósł 43,4 pkt. wobec konsensusu PAP Biznes 42,8 pkt. i wobec 42,0 pkt. w październiku - podał S&P Global.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w październiku spadła o 2,8 proc. mdm - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się mdm spadku wskaźnika o 0,5 proc. wobec +1,2 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,9 proc.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w listopadzie 49,4 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 48,9 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w listopadzie 48,3 pkt. wobec 47,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 49,1 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w listopadzie 46,2 pkt. wobec 45,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 46,7 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w listopadzie 47,1 pkt. wobec 46,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 47,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w listopadzie 46,5 pkt. wobec 46,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się, że indeks wyniesie 46,2 pkt.

Stopa bezrobocia w strefie euro w październiku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,5 proc. wobec 6,6 proc. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 6,6 proc.

Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w listopadzie wzrosła o 416,5 proc. w ujęciu rok do roku, po wzroście o 48,3 proc. miesiąc wcześniej - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

Deflator PCE w USA w październiku wyniósł 6 proc. rdr, wobec 6,3 proc. rdr miesiąc wcześnie, po korekcie z 6,2 proc. i wobec konsensusu na poziomie 6 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 225 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 235 tys. wobec 241 tys. poprzednio, po korekcie z 240 tys.

Wydatki amerykańskich konsumentów w październiku wzrosły o 0,8 proc. mdm, po wzroście o 0,4 proc. miesiąc temu - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. Oczekiwano wzrostu o 0,4 proc. mdm.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 47,7 pkt. wobec 50,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 47,6 pkt.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w listopadzie wyniósł 49 pkt. wobec 50,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 49,7 pkt.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów zakłada możliwość przeprowadzenia zagranicznej emisji obligacji na początku 2023 roku - powiedziała na konferencji prasowej minister Magdalena Rzeczkowska. Nie wiadomo czy emisja denominowana byłaby w dolarach amerykańskich, czy w euro.

Bank Gospodarstwa Krajowego 29 listopada 2022 r. dokonał ponownego otwarcia emisji 3-letnich obligacji nominowanych w euro o terminie wykupu 31 października 2025 r. emitowanych na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w formacie private placement - podał BGK w komunikacie. Wartość nominalna emisji wyniesie 200 mln EUR.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 31,5 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Otwarte Fundusze Emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 527,9 mln zł w ramach tzw. suwaka - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe ZUS.

ZUS podał, że wskaźnik pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek wyniósł w trzech kwartałach 84,8 proc.

W okresie I-III kwartały 2022 r. przyznano 213,5 tys. nowych emerytur wobec 200,2 tys. w analogicznym okresie 2021 roku - podał ZUS.

Transfery środków z Unii Europejskiej do Polski w październiku wyniosły 712,36 mln euro - podało Ministerstwo Finansów.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem projektu budżetu na 2023 r. z poprawkami. Wśród nich znalazły się m.in. wnioski dotyczące zwiększenie do 2,7 mld zł środków dla publicznej telewizji i radia, zmniejszenia kwoty tzw. janosikowego czy przesunięcia niektórych wydatków w ramach rezerw celowych.

GIEŁDA

W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów po sesji w dniu 16 grudnia 2022 r. do indeksu WIG30 trafią akcje Banku Handlowego oraz LiveChat Software, a indeks ten opuści Budimex oraz Mercator - poinformowała GPW Benchmark w komunikacie.

Czwartkowa sesja przyniosła kontynuację wzrostów na warszawskim parkiecie, a trend potwierdzały spore obroty - powiedział PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Lukas Cinikas. Wzrostom ponownie przewodziły spółki z WIG20, a sam indeks zbliżył się na ok. 20 pkt. do technicznych oporów usytuowanych w okolicach 1.785 pkt. - dodał.

WIG20 zakończył czwartkową sesję wzrostem o 1,73 proc. do 1.766,38 pkt., a WIG zwyżkował o 1,44 proc. do 56.867,54 pkt. W górę poszły również indeksy małych i średnich spółek: sWIG80 o 0,96 proc. do 17.900,05 pkt., a mWIG40 o 1,01 proc. do 4.150,31 pkt.

SPÓŁKI

Orlen Unipetrol podpisał z MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company umowy, w wyniku których nabędzie 100 proc. udziałów w spółce Normbenz Magyarorság Kft i stanie się właścicielem 79 stacji paliw zlokalizowanych na Węgrzech - poinformował Orlen w komunikacie.

MOL, który przejął ponad 410 stacji paliw Lotosu, planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski - podała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa CCC miała w trzecim kwartale roku obrotowego 2022/23 64,9 mln zł straty netto jednostki dominującej wobec 12,2 mln zł zysku netto w analogicznym okresie rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie.

K2 Holding spodziewa się dobrych wyników w IV kwartale i rekordowych w całym 2022 roku. W związku z przeglądem opcji strategicznych przesuwa prezentację aktualizacji strategii na 2023 rok - poinformował na konferencji prasowej prezes Paweł Wujec.

Wirtualna Polska Media, spółka zależna Wirtualnej Polski Holding, nabyła udziały w spółce Selsey za 32,9 mln zł - podała spółka w komunikacie. Po dokonaniu transakcji WPM posiada łącznie około 44,5 proc. udziałów w kapitale zakładowym i głosach na zgromadzeniu wspólników Selsey.

Gming Factory w ramach aktualizacji założeń do strategii rozwoju grupy na lata 2023 - 2024 chce m.in. poprawiać wyniki finansowe i zakłada dalszą budowę pozycji wydawcy gier niezależnych - podała spółka w komunikacie. Gming Factory planuje wydać ok. 8 gier w 2 lata.

UniCredit w drugiej transzy programu skupu akcji własnych nabył łącznie 86.949.149 akcji, co stanowi 4,30 proc. kapitału zakładowego spółki, za łączną kwotę 999,9 mln euro – poinformowała spółka w komunikacie.

SimFabric ogłosił premierę gry Quantum Storm na konsole PS4/PS5 na 16 grudnia 2022 r. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Cena Gry będzie wynosić 4,99 EUR za sztukę.

Echo Investment ustanowiło program emisji obligacji do kwoty 500 mln zł - podała spółka w komunikacie.

PCF Group nie planuje emisji akcji, a ze względu na niewystarczające środki ze strony biznesowo-deweloperskiej będzie szukał wydawców dla swoich gier - poinformował na GPW Innovation Day Sebastian Wojciechowski, prezes grupy People Can Fly. Spółka nie zakłada przełożenia premiery projektu Gemini.

Beta Securities Poland liczy, że w przyszłym roku Komisja Nadzoru Finansowego przyzna jej licencję maklerską - poinformował prezes spółki Robert Sochacki. Nowe produkty ETF mogą pojawić się w ciągu najbliższych miesięcy, po przyjęciu przez Sejm zapowiedzianych zmian w regulacjach.

Mirbud podpisał umowę na budowę Krakowskiego Centrum Muzyki w Krakowie. Wartość umowy to 116,5 mln zł brutto – poinformowała spółka w komunikacie.

Polenergia Obrót, spółka zależna Polenergii, złożyła pozew przeciwko Jeronimo Martins Polska, w którym domaga się zapłaty 40,85 mln zł. Pozew dotyczy roszczeń z umów sprzedaży energii elektrycznej - poinformowała spółka w komunikacie.

Creotech Instruments planuje w 2024-2025 pierwszą misję small-sat dla polskiego MON - powiedział wiceprezes spółki Jacek Kosiec na konferencji GPW Innovation Day.

Prefa Group z emisji do 340 tys. akcji serii D planuje pozyskać do 5,1 mln zł, które przeznaczy na sfinansowanie projektów inwestycyjnych, w tym realizowanych i planowanych projektów deweloperskich oraz projektów inwestycyjnych mających na celu zwiększenie posiadanych zdolności produkcyjnych - poinformowała w czwartek spółka.

WALUTY

W czwartek kurs EUR/PLN wyraźnie odbija, a ruch ten na przełomie tygodnia może wynieść tę parę do okolic 4,72 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Na rynku krajowego długu w czwartek mają miejsce wyraźne spadki rentowności, a ruch ten wspierają rynki bazowe, które reagują na środowe, wieczorne wypowiedzi szefa Fed - dodał.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0454 USD i 142,48 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny gazu w Europie zyskują ponad 5 proc. z powodu nasilającej się fali niskich temperatur w regionie, co zwiększa popyt na paliwa do ogrzewania. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) zwyżkują do 153,00 euro za MWh - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje, a inwestorzy chętniej nabywają metale przemysłowe po pozytywnych sygnałach z Chin i Fed. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana wyżej o 0,8 proc. - po 8.305,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Zużycie w kraju trzech głównych gatunków paliw (benzyna, olej napędowy, LPG) po dziewięciu miesiącach 2022 r. wzrosło o 3 proc. rdr i wyniosło 25.615 tys. m sześc. - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po serii sesji ze zwyżką notowań. Inwestorzy oceniają sygnały z Chin o możliwym złagodzeniu polityki "Zero Covid" i czekają na zbliżające się posiedzenie OPEC+ - informują maklerzy.

ENERGETYKA

Energia elektryczna dla gospodarstw domowych na Słowacji nie zdrożeje w 2023 roku, ale cena gazu i ciepła wzrośnie o 15 procent - poinformował w czwartek słowacki premier Eduard Heger.

Ceny węgla energetycznego spadły w październiku o 13,2 proc. mdm, a dla rynku ciepła spadły o 30,3 proc. mdm - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.

Chcę dość szybko wyjść z ustawą, która będzie ułatwiała instalowanie własnych źródeł zielonej energii odnawialnej przez firmy - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że poprosił minister klimatu o pilne prace nad takim rozwiązaniem w zakresie przemysłowym.

OPINIE, PROGNOZY

W I kwartale 2023 roku tempo wzrostu cen żywności w Polsce będzie zbliżone do 20 proc., a w całym przyszłym roku wzrost ten wyniesie ok. 6,5 proc. - oceniają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Eksport z Polski wzrośnie w 2023 roku o 14,3 proc. rdr - wynika z prognozy ekonomistów Krajowej Izby Gospodarczej.

Przyszły rok powinien przynieść wyraźniejsze spadki cen zbóż – powiedział PAP Biznes Jakub Olipra, starszy ekonomista Credit Agricole. Jego zdaniem wzrost cen środków produkcji już został zdyskontowany w cenach produktów rolnych, a ryzyko związane z transportem zboża poprzez porty Morza Czarnego znacznie spadło.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W związku z wejściem w życie regulaminów indeksu WIRON i rodziny indeksów składanych WIRON oraz kodeksu postępowania ww. indeksów od 2 grudnia zostaną spełnione warunki do stosowania ich jako wskaźnik referencyjny w umowach, czy instrumentach finansowych - podała GPW Benchmark w komunikacie.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zakłada, że w 2023 roku wyda decyzje rezerwacyjne na pasma na potrzeby sieci 5G - podał UKE w planie działalności na rok 2023.

Sprzedaż węgla w Polsce w październiku wyniosła 3,9 mln ton wobec 3,72 mln ton we wrześniu i 5,28 mln ton w październiku 2021 roku - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla.

Planujemy, że pierwsza w Polsce fabryka leków onkologicznych Polfy Tarchomin ruszy na przełomie lat 2024/2025 - powiedział w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Dodał, że będzie miała ok. 12 tys. m kw., a w budynku będzie pracowało ok. 150 osób.

WYDARZENIA Z KRAJU

Składamy do Sejmu ustawę o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 - poinformował w czwartek poseł PiS Kazimierz Smoliński. Jak dodał, organ ten będzie funkcjonował na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

W celu zbadania potencjalnych rosyjskich wpływów na polską politykę energetyczną potrzebna jest sejmowa komisja śledcza, która będzie miała uprawnienia prokuratorskie; badanie powinno obejmować lata 2005-2022 - powiedział w czwartek w Studiu PAP poseł PSL Marek Sawicki.

Skala zrzutu ścieków do Odry jest większa, niż myślano. Wydano aż 751 pozwoleń – ustaliła "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że rząd mówił o 500.

Sejmowa komisja infrastruktury opowiedziała się w czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Nowela ma umożliwić przekazywanie dotacji z budżetu województw do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Rezygnacja prezesa Polskiego Związku Tenisa Mirosława Skrzypczyńskiego nie wystarczy; żądamy, aby cały zarząd PZT podał się do dymisji - oświadczyli posłowie KO. Dodali, że na komisji sportu złożyli wniosek o powołanie podkomisji do opracowania projektu o zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom sportu.

Sejmowa komisja rolnictwa poparła w czwartek poprawkę PiS, do projektu noweli o paszach, która przesuwa wejście w życie zakazu stosowania pasz GMO w karmieniu zwierząt do 1 stycznia 2025 r.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rzadko korzysta z prawa pierwokupu nieruchomości rolnej. Z analiz wynikało, że na terenie gminy Choczewo nie ma zapotrzebowania na ziemię. Kupił ją więc prezes Orlenu Daniel Obajtek - powiedział w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom: Ewie W. i Małgorzacie M. - poinformowała w czwartek szczecińska prokuratura. Śledczy chcą postawić im zarzuty związane m.in. zaangażowaniem się w działalność polityczną.

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył do końca lutego obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE–CRP - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stopień BRAVO dotyczy zagrożenia terroryzmem, a CHARLIE-CRP - cyberterroryzmem.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Hiszpańskie służby przechwyciły w bazie wojskowej w Torrejon de Ardoz pod Madrytem ładunek wybuchowy znajdujący się wewnątrz koperty - podały w czwartek media. To trzeci list-bomba znaleziony od środy na terenie Hiszpanii.

Czas na puste kompromisy się skończył; zbyt wiele żyć ludzkich zostało zniszczonych przez rosyjską niczym niesprowokowaną agresję. Nie mamy prawa dawać Putnowi szansy na to, by stosowany przez niego szantaż okazał się skuteczny - mówił w czwartek w Łodzi szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Koncern Raytheon Technologies otrzyma kontrakt na produkcję sześciu systemów obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy - podał w środę Pentagon. Systemy mają trafić na Ukrainę w ramach zapowiedzianego już wcześniej pakietu pomocy wojskowej, a data wykonania umowy to listopad 2025.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa możliwość znacznego rozszerzenia szkolenia ukraińskiego wojska w amerykańskiej bazie w Niemczech. Chodzi o przeszkolenie do 2500 osób miesięcznie - podała w środę CNN.

Pełniący obowiązki głównego inżyniera Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Jurij Czerniczuk, który dopuścił się zdrady i kolaboracji z rosyjskimi okupantami, został odwołany z funkcji - powiadomił w czwartek na Telegramie ukraiński państwowy koncern Enerhoatom.

Szwajcaria zamroziła do tej pory około 7,9 miliarda dolarów rosyjskich funduszy w ramach sankcji Zachodu nałożonych na Rosję po jej inwazji na Ukrainę - przekazał w czwartek rząd. Oznacza to wzrost o około 0,8 miliarda dolarów w stosunku do ostatnich danych opublikowanych przez szwajcarski Sekretariat Stanu do Spraw Gospodarczych (SECO) w lipcu.

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuela Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako "superagresywną" i ostrzegając, że może doprowadzić do "fragmentaryzacji" Zachodu i deindustrializacji Europy.

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury - poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika "Expressen", oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Po serii protestów przeciwko surowym restrykcjom i lockdownom władze Chin sygnalizują zamiar optymalizacji polityki „zero covid”. Odpowiedzialna za walkę z pandemią wicepremier Sun Chunlan wezwała do dostosowania środków w związku ze słabnącą zjadliwością wirusa.

W miesiącach letnich duże obszary kontynentu europejskiego ocieplają się dwa razy szybciej, niż wynosi średnia dla całego świata – piszą naukowcy na łamach „Journal of Geophysical Research Atmospheres”.

Bojownicy sprzeciwiającej się syryjskiemu reżimowi Wolnej Armii Syryjskiej przeprowadzili operację, w której zginął przywódca Państwa Islamskiego Abu al-Hasana al-Haszimiego al-Kurajsziego - podało w środę Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych (CENTCOM). Do śmierci dżihadysty miało dojść jeszcze w październiku.

Jak na pacjenta, który ma 850 lat Krzywa Wieża w Pizie jest w nadzwyczajnym stanie - orzekli eksperci po kolejnej inspekcji słynnego zabytku, uratowanego ponad dwie dekady temu przez zespół naukowców kierowany przez 90-letniego obecnie profesora Michele Jamiolkowskiego z Politechniki w Turynie. Został on nazwany we Włoszech czarodziejem. (PAP Biznes)

asa/ ana/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości