Ceny gazu w Europie rosną | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 gru 2022, 09:32

Ceny gazu w Europie rosną

Ceny gazu w Europie zwyżkują we wtorek rano o prawie 4 proc. w reakcji na coraz niższe temperatury w krajach w regionie. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) zyskują 3,9 proc. do 140,00 euro za MWh - informują maklerzy.

W krajach regionu spadają temperatury, a to zwiększa zapotrzebowanie na gaz i wystawia na próbę system energetyczny w Europie.

Prognozy na następne dwa tygodnie wskazują na napływ arktycznego powietrza szczególnie do Wielkiej Brytanii i krajów nordyckich - podaje firma meteo Maxar Technologies Inc.

Mroźna pogoda nie dotrze tylko części południowej Europy i Iberii.

Wyższe zapotrzebowanie na gaz w Europie do ogrzewania zaczyna wpływać na spadek zgromadzonych zapasów tego paliwa.

Nadal jednak ceny gazu ziemnego są utrzymywane "w ryzach" ze względu na fakt, że wypełnienie magazynów gazem w Europie wynosi obecnie 91 proc. i jest powyżej 5-letniej średniej na tę porę roku.

"Oczekuje się jednak, że podaż gazu w Europie pozostanie napięta, zwłaszcza zimą 2023-34, a to oznacza, że ceny tego paliwa mogą ponownie mocniej wzrosnąć, a zmienność cen prawdopodobnie będzie się utrzymywać" - piszą w raporcie eksperci Oxford Institute for Energy Studies. (PAP Biznes)

aj/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości