Zmniejsza się różnica między dynamiką eksportu i importu z powodu zmian w strukturze obrotów - NBP
Zmniejsza się różnica między dynamiką eksportu i importu z powodu zmian w strukturze wzrostu obrotów - napisał NBP w notatce do wyników w bilansie płatniczym za październik.
"W ostatnich miesiącach odnotowano systematyczne zmniejszanie się różnicy między dynamiką eksportu i importu. Utrzymującemu się na wysokim poziomie wzrostowi eksportu towarzyszyło stopniowe obniżanie dynamiki importu. Było to spowodowane zmianami struktury wzrostu obrotów" - napisał NBP.
Bank centralny podał, że obecnie do zwiększenia wartości eksportu przyczynił się przede wszystkim wzrost sprzedaży w branży motoryzacyjnej.
"Poprawa dostępności kluczowych komponentów do produkcji wpłynęła na ożywienie w europejskim sektorze motoryzacyjnym. Znalazło to odzwierciedlenie zarówno w eksporcie gotowych pojazdów (aut osobowych, samochodów dostawczych i ciągników drogowych) oraz części (w tym baterii i silników)" - napisał NBP.
Według NBP istotny wpływ na wzrost wartości eksportu miała także żywność.
Z kolei do stopniowego wyhamowywania wysokiej dynamiki importu przyczyniło się spowolnienie w przywozie największych grup w towarach zaopatrzeniowych, zwłaszcza żelaza i stali oraz tworzyw sztucznych.
"Składały się na to zarówno słabnący popyt, jak i wolniejszy wzrost cen" - napisał NBP.
Jednocześnie największy wzrost wartości importu kontynuowany był w paliwach. Wynikało to zarówno z utrzymujących się wysokich cen, jak również rosnących dostaw.
W październiku wartość importu węgla wzrosła do rekordowego poziomu, a wartość dostaw ropy była najwyższa od 2019 r. (PAP Biznes)
map/ osz/
