DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na giełdach w Europie rosną
Indeksy na giełdach w Europie rosną w pierwszym dniu handlu w nowym roku. Inwestorzy oceniają tańsze wyceny na rynkach akcji po słabym 2022 r. USD umacnia się do euro - informują maklerzy.
Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,5 proc.
Najmocniej zyskują sektory spółek technologicznych, motoryzacyjnych i nieruchomości.
Atos rośnie o 11 proc. po tym, jak francuski dziennik biznesowy "Les Echos" podał, że spółka prowadzi wstępne rozmowy z Airbusem o sprzedaży mniejszościowego pakietu udziałów w firmie Evidian, zajmującej się cyberbezpieczeństwem.
Wskaźnik Stoxx 600 spadł w 2022 r. o 13 proc., w czasie naznaczonym agresywnym zacieśnianiem polityki pieniężnej przez banki centralne i trwającą od lutego wojną na Ukrainie.
Inwestorzy wycofywali się z rynków akcji w obawie przed wysoką inflacją, kryzysem energetycznym i zbliżającą się recesją.
"Pierwsza połowa 2023 r. pozostanie bardzo trudna, biorąc pod uwagę pogarszająca się płynność i opóźnione skutki zacieśniania finansowego" - mówi Ulrich Urbahn, szef strategii wielozasobowej i badań w Berenberg.
"Kiedy minie szczyt inflacji, rynki prawdopodobnie skupią się na wzroście gospodarczym. Tempo wzrostu prawdopodobnie osłabnie, zanim poprawi się w dalszej części roku" - dodaje.
"Tańsze wyceny, pozycjonowanie o niskim ryzyku i wysokie salda gotówki to czynniki, które obiecują inwestorom lepszy 2023 rok niż ubiegły" - wskazuje.
Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany na 130,97 za 1 USD.
Euro jest po 1,0694 USD, niżej o 0,1 proc.
W poniedziałek nie ma m.in. inwestorów z W.Brytanii i Szwajcarii.
Indeksy giełdowe w Europie - godz. 09.25: Euro Stoxx 50 +0,79 proc., CAC 40 +0,78 proc., DAX +0,50 proc.(PAP Biznes)
aj/ asa/
