Polskie Satelity SatRev wyruszą w kosmos podczas startu ze Spaceport Cornwall w UK | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 sty 2023, 09:33

Polskie Satelity SatRev wyruszą w kosmos podczas startu ze Spaceport Cornwall w UK

SatRev nie zwalnia tempa! Po pozyskaniu 5 mln USD z firmy Richarda Bransona Virgin Orbit, polska spółka została uznana przez Europejską Agencję Kosmiczną za Wschodzącą Gwiazdę nowej gospodarki kosmicznej, a dzisiaj bierze udział w pierwszym starcie satelitarnym ze Spaceport Cornwall.

Polska firma kosmiczna SatRev we współpracy z Virgin Orbit, ETCO oraz firmą TUATARA przygotowała misję satelity AMAN. Jest to pierwszy projekt kosmiczny spółki realizowany dla rządu Omanu. Nano-satelita zostanie wyniesiony na niską orbitę okołoziemską dzisiaj o godzinie 22:15 czasu polskiego na pokładzie rakiety LauncherOne od Virgin Orbit.

Start kolejnych wyprodukowanych w całości we Wrocławiu to historyczne wydarzenie dla polskiego przemysłu kosmicznego. Tym razem na orbitę wyniesiony zostanie pierwszy omański satelita AMAN oraz Stork-6. Za jego zaprojektowanie oraz produkcję odpowiadała polska spółka SatRev.

Urządzenie zostało przygotowane w technologii CubeSat. Za realizację projektu, prócz SatRev, odpowiadały reprezentujący Sułtanat Omanu ETCO - pochodzący z Omanu innowator w dziedzinie technologii wschodzących, Virgin Orbit - wiodąca amerykańska firma zajmującą się wynoszeniem satelitów na orbitę oraz TUATARA - specjalista w zakresie zaawansowanych rozwiązań z zakresu AI, analityki danych i technologii kognitywnych.

Wystrzelenie satelity jest pierwszym krokiem na drodze do budowy omańskiegi programu kosmicznego, który wpisuje się w narodową strategię cyfryzacji „Oman Vision 2040”. Jest to krajowy program mającym na celu wspieranie konkurencyjności gospodarczej i dobrobytu społecznego przy jednoczesnym stymulowaniu wzrostu oraz budowaniu zaufania we wszystkich relacjach gospodarczych, społecznych i rozwojowych. Program kosmiczny Omanu umożliwi przełomowe badania naukowe i przechwytywanie obrazów satelitarnych o wysokiej rozdzielczości. Będą on dalej analizowane cyfrowo przy użyciu rozwiązań wizji komputerowej (computer vision), uczenia maszynowego (machine learning) oraz sztucznej inteligencji, które opracowane zostało przez TUATARĘ w strategicznym partnerstwie z ETCO.

Satelity AMAN i STORK-6 zostaną wyniesione przez rakietę od Virgin Orbit z lotniska w Kornwalii, w Wielkiej Brytanii. Jest to także pierwszy wystrzał satelity z nowopowstałego Spaceport Cornwall.

Szczegóły startu:

Dzień: 9 stycznia br.
Godzina: 22:15 CET
Link do transmisji: https://youtu.be/5Co18HcyqHk

O SatRev:

SatRev został założony w Polsce w 2016 roku, aby skoncentrować się na wschodzącym rynku kosmicznym. Dzięki pionowo zintegrowanej działalności firma specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i eksploatacji satelitów. W czerwcu 2021 r. SatRev umieścił dwa satelity STORK-4 i STORK-5 Marta na niskiej orbicie okołoziemskiej, a w styczniu 2022 kolejne sześć. Satelity SatRev mogą być wykorzystywane do rozwiązywania problemów związanych z wykorzystaniem i optymalizacją zasobów w szerokim zakresie zagadnień, takich jak rolnictwo precyzyjne, ocena zasobów energetycznych, monitorowanie infrastruktury transportowej. Obecni inwestorzy to polskie fundusze VC, takie jak JR HOLDING, Infini, Newberg, Tech Invest Group i Kvarko (część programu finansowania start-upów naukowych NCBiR).

O TUATARA:

TUATARA to firma, w której DNA leży wsparcie dla efektywnego rozwiązywania problemów biznesowych. Wierzymy, że w ten sposób zapewniamy naszym Klientom największą wartość, co przekłada się też na sukcesy naszej firmy. Od 2015 roku łączymy doradztwo i technologię, aby tworzyć wyjątkowe doświadczenia dla klientów, od rozwiązań integracyjnych, poprzez cyfryzację procesów, po innowacyjne modele biznesowe. Misją TUATARA jest wspieranie firm i instytucji, aby mogły rozkwitać w gospodarce cyfrowej. TUATARA wspiera doskonałość cyfrową na każdym etapie cyklu życia klienta, świadcząc usługi w zakresie marketingu, cyfryzacji sprzedaży i usprawnienia obsługi klienta.

W portfolio produktów znajdują się boty oparte o sztuczną inteligencję (Actionbot), technologie kognitywne (sensID) wykorzystujące NLP i machine learning, narzędzia do kampanii marketingowych w czasie rzeczywistym (RETIXA), narzędzia do monetyzacji danych (TASIL) oraz platforma finansowa (FINTIN), czyli zestaw gotowych modułów dopasowanych do potrzeb sektora usług finansowych.

TUATARA jest także partnerem pierwszej kosmicznej misji Omanu oraz współzałożycielem Silesian Space Valley – klastra technologii kosmicznych, stworzonego w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Źródło: Spółka

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości