Skrót wiadomości - wtorek, 24 stycznia, 17.10 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 sty 2023, 17:10

Skrót wiadomości - wtorek, 24 stycznia, 17.10

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W styczniu ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury dla Polski wyniósł 89,3 wobec 90,6 w grudniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w styczniu w przemyśle spadło do 77,5 proc. z 79,5 proc. rok temu - podał GUS.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na luty wyniósł -33,9 pkt. wobec -37,6 pkt. miesiąc wcześniej - podała w komunikacie grupa badań rynkowych GfK. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -33,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w styczniu 48,8 pkt. wobec 47,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 48,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w styczniu 50,7 pkt. wobec 49,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wskaźnik na 50,1 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w styczniu 47,0 pkt. wobec 47,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 48,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w styczniu 50,4 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 49,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w styczniu 50,8 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 49,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w styczniu 49,2 pkt. wobec 49,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 49,8 pkt.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w styczniu 102 pkt. wobec 103 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie instytut statystyczny INSEE. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 102 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w styczniu 46,7 pkt. wobec 45,3 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się, że indeks wyniesie 45,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w styczniu 48,0 pkt. wobec 49,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu S&P Global. Na rynku prognozowano, że indeks wyniesie 49,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2023 r. 46,8 pkt. wobec 46,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 46 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2023 r. 46,6 pkt. wobec 44,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 45 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2023 r. 46,6 pkt. wobec 45 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 46,4 pkt.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w styczniu 2023 r. spadł do -11 pkt. z 1 pkt. miesiąc wcześniej - poinformował oddział Fed w Richmond.

BUDŻET

Ceny biletów kolejowych powinny być obniżone, a wszystkie spółki PKP powinny podjąć zdecydowane działania oszczędnościowe - powiedział premier Mateusz Morawiecki, w trakcie konferencji prasowej.

Rząd planuje od września przekazać uczniom czwartych klas nieodpłatnie laptopy, koszt programu wynosi 760 mln zł plus VAT - poinformował minister w Kancelarii Premiera Janusz Cieszyński.

SPÓŁKI

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w grudniu 52,8 tys. ton i była niższa rdr o 10 proc. Produkcja miedzi płatnej KGHM wyniosła w tym czasie 55,7 tys. ton, co oznacza spadek rdr o 3 proc. - podała grupa w komunikacie, dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

Grupa Azoty uruchomiła nową instalację kwasu azotowego stężonego o zdolności produkcyjnej 40 tys. ton/rok, która zwiększa dotychczasowe moce produkcyjne o 100 proc. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Wartość inwestycji sięgnęła 57,1 mln zł.

Centralny Port Komunikacyjny chce kupić od Towarzystwa Finansowego Silesia 8.728.600 akcji, stanowiących 38 proc. kapitału Torpolu - podała budowlana spółka w komunikacie. Strony zawarły przedwstępną umowę sprzedaży.

Olymp zadebiutował we wtorek na NewConnect, kurs akcji spółki na otwarciu w pierwszym dniu notowań wzrósł o ponad 49 proc. do 1,30 zł.

PKN Orlen miał na koniec 2022 roku 1.920 stacji paliw wobec 1.819 na koniec 2021 roku - podał POPiHN.

PKP Cargo zawarło porozumienie ze związkami zawodowymi, które zakłada przyznanie pracownikom spółki podwyżki wynagrodzenia z dniem 1 stycznia 2023 r. - podała spółka w komunikacie. Szacowany koszt podwyżek wyniesie ok. 166 mln zł.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodził się na zakup przez PKP PLK od PKO Cargo 100 proc. udziałów w spółce Cargotor - poinformował PKP Cargo w komunikacie.

WALUTY

Złoty wspierany przez rynki bazowe oraz poniedziałkowe krajowe dane makro pozostaje stabilny i czeka na nowe impulsy - powiedział PAP Biznes ekonomista ds. rynków finansowych Santander Bank Polska, Jarosław Kosaty. Jego zdaniem, otoczenie krajowe i globalne będzie wspierać dalsze wzrosty rentowności SPW, choć nie powinny być one znacząco większe niż do strefy 6,20-6,25 proc.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0858 USD i 141,47 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują, a inwestorzy czekają na nowe sygnały dotyczące chińskiego popytu na paliwa po tym, jak władze odstąpiły od surowej strategii "Zero Covid" - podają maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie utrzymuje cenę blisko 7-miesięcznego maksimum. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,3 proc. - po 9.380,00 USD za tonę - informują maklerzy.

ENERGETYKA

Decyzje w sprawie wyboru lokalizacji i kontrahenta przy budowie trzeciej elektrowni jądrowej zapadną w ciągu kilku najbliższych miesięcy - poinformował wicepremier i ministra aktywów państwowych Jacek Sasin.

Pod koniec 2025 r. pierwsze morskie farmy wiatrowe zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego - powiedział PAP wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Dodał, że będzie to 5,9 - 6 GW mocy zainstalowanej. Ocenił, że w ciągu10-15 lat Polska może być jednym z liderów tej branży w Europie.

OPINIE, PROGNOZY

PKO BP podwyższył prognozę deficytu sektora w 2022 r. do 2,6 proc. z 1,7 proc. szacowanych wcześniej - napisał bank w komentarzu do danych Eurostatu.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W dwóch dekadach stycznia zarejestrowano w Polsce o 17,5 proc. więcej rdr nowych samochodów osobowych i dostawczych - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

PKP Intercity nie mieści się w kryteriach pomocowych wydanych przez Komisję Europejską, dlatego rząd nie mógł zamrozić cen energii elektrycznej dla tego przewoźnika - poinformował podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister finansów Piotr Patkowski.

WYDARZENIA Z KRAJU

Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Apeluję do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami - chodzi o bezpieczeństwo całej Europy - poinformował we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Wystąpimy do Unii Europejskiej o zwrot kosztów za uzbrojenie przekazane Ukrainie, będzie to kolejny sprawdzian dobrej woli UE. Unia powinna nam zrekompensować te koszty. Mam nadzieję, że tak się stanie - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego została powiązana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia i w związku z tym w tym roku wyniesie 2458 zł – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że "prowadzone są rozmowy na temat ewentualnej możliwości dorabiania do tego świadczenia".

Nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły w 2022 r. blisko 38 mld zł. Na programy w ramach Funduszu Solidarnościowego przeznaczyliśmy blisko 1 mld zł – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rozszerzenie przepisów tzw. ustawy antyprzemocowej - chodzi m.in. o zakaz zbliżania się i kontaktowania przez sprawcę z osobą pokrzywdzoną - przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a także procedury karnej, o której podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę poinformowała we wtorek KPRP.

Projektowane zmiany w Kodeksie wyborczym są rozgrywane przez Zjednoczoną Prawicę jako sposób na zwiększenie frekwencji wyborczej, ale fakty absolutnie są inne; przez te zmiany może być nawet pół miliona mniej oddanych głosów - uważa poseł Michał Gramatyka (Polska 2050).

Na 21 marca przełożona została kontynuacja rozprawy Trybunału Konstytucyjnego ws. unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN. Poprzednio kontynuacja tej rozprawy wyznaczona była na wtorek.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Wpłynął wniosek z Polski w sprawie przekazanie Ukrainie niemieckich czołgów Leopard 2. "Rozpoczęto niezbędne uzgodnienia i procedury", które "trwają i są prowadzone z niezbędną pilnością" - poinformowało we wtorek PAP niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem we wtorek w Berlinie wyraził przekonanie, że Sojusz znajdzie wkrótce rozwiązanie w sprawie dostawy czołgów na Ukrainę. "Konsultacje wśród sojuszników będą kontynuowane i jestem pewien, że wkrótce będziemy mieli rozwiązanie" - oświadczył.

Siły rosyjskie przygotowują się do przeprowadzenia w nadchodzących miesiącach na Ukrainie zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że taką ocenę sytuacji potwierdza też ukraiński wywiad wojskowy HUR.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko złożył rezygnację - poinformował w poniedziałek portal Ukraińska Prawda. Jego miejsce ma zająć szef administracji wojskowej obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

Finlandia może być zmuszona, by rozważyć ubieganie się o członkostwo w NATO samodzielnie, bez Szwecji, ponieważ ostatnie napięcia na linii Sztokholm-Ankara hamują proces ratyfikacji rozszerzenie Sojusz przez Turcję - ogłosił we wtorek szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto.

Przystąpienie Szwecji i prawdopodobnie Finlandii do Sojuszu utknęło w martwym punkcie, co może być wynikiem celowej próby podważenie procesu rozszerzenia NATO na rzecz geostrategicznych interesów Putina. Od dawna wiadomo o istnieniu ideologicznej i organizacyjnej przyjaźni między rosyjskimi i szwedzkimi, a także duńskimi prawicowymi ekstremistami i ultranacjonalistami" - zauważa we wtorek "Dagens Nyheter".

Szwedzkie sieci elektroenergetyczne przekażą Ukrainie urządzenia elektryczne, niezbędne do przywrócenia i utrzymania zaopatrzenia w energię. Zgodę na przekazanie państwowego mienia wyraził rząd Szwecji.

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zachęcił państwa partnerskie do rozpoczęcia szkolenia wojskowych z Ukrainy na czołgach Leopard. "Nie stoimy na drodze do tego" - powiedział Pistorius we wtorek w Berlinie na konferencji prasowej razem z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Gąsienicowe wozy bojowe piechoty Bradley, które USA przekażą Ukrainie dotrą do tego kraju w najbliższych tygodniach - poinformował wysoki rangą urzędnik amerykańskiego ministerstwa obrony. Do tej pory USA zobowiązały się do wysłania Ukrainie 109 takich pojazdów.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wspólnie z państwami Unii Europejskiej wprowadziły w poniedziałek dodatkowe sankcje wobec Iranu w związku z łamaniem tam praw człowieka podczas protestów antyrządowych - poinformowano na stronie Departamentu Stanu USA.

Mocno popieramy dążenia Szwecji i Finlandii do wstąpienia do NATO i uważamy, że są one w pełni gotowe - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Odniósł się w ten sposób do słów prezydenta Turcji, który zasugerował, że nie poprze akcesji Szwecji. Według Price'a oba państwa będą jednak musiały porozumieć się z Turcją.

Prezydent USA Joe Biden mianował w poniedziałek specjalnego wysłannika ds. praw człowieka w Korei Północnej. Stanowisko to było nieobsadzone przez całą kadencję poprzedniej administracji Donalda Trumpa.

Setki piekarzy, niektórzy ubrani w fartuchy i wymachujący bagietkami, protestowało na ulicach Paryża, ostrzegając, że przetrwaniu wytwórców chleba i croissantów zagrażają ceny energii elektrycznej, które gwałtownie wzrosły w 2023 roku oraz wysokie ceny surowców potrzebnych do wypieków. (PAP Biznes)

osz/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości