DZIEŃ NA GPW: Na giełdzie spadki; w krótkim terminie można oczekiwać ich kontynuacji | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 sty 2023, 15:12

DZIEŃ NA GPW: Na giełdzie spadki; w krótkim terminie można oczekiwać ich kontynuacji

Po nieudanej, wtorkowej próbie kontynuacji trendu wzrostowego, środa na GPW przynosi mocniejsze spadki, a tym samym prawdopodobnie wchodzimy w drugą fazę korekty – ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk BM PKO BP, Przemysław Smoliński. Jego zdaniem, kluczowe dla WIG20 techniczne wsparcia znajdują się w strefie 1.785-1.800 pkt. i dopóki będą one utrzymana, powrót wzrostów średnim terminie jest możliwy, choć w krótkim spadki będą prawdopodobnie kontynuowane.

"WIG20 jest w korekcie i pomimo, że na wtorkowej sesji indeks ten próbował zaatakować ostatnie szczyty, to próba ta była nieudana, a na wykresie dziennym ukształtowała się czarna świeca z długim górnym cieniem. Na środowej sesji spadki są już zdecydowanie mocniejsze, a np. na wykresie dziennym mWIG40 buduje się w tej fazie sesji długa, czarna świeca. Tym samym pozostajemy w korekcie i prawdopodobnie weszliśmy w jej drugą fazę" - powiedział PAP Biznes analityk BM PKO BP, Przemysław Smoliński.

Analityk wskazał, że dopóki WIG20 pozostaje powyżej górnego ograniczenia konsolidacji z końca 2022 r., obecne spadki należy traktować w kategorii ruchu korekcyjnego.

"Ważne wsparcia dla WIG20 znajdują się w strefie 1785-1800 pkt. i dopóki będą one utrzymane, to wzrosty w średnim terminie mogłyby powrócić. Odwrotna sytuacja wskazywałaby, że spadki mogą się przeciągnąć, choć raczej nie mówiłbym o powrocie trendu spadkowego" – dodał.

Ekspert BM PKO BP uważa również, że na kolejnych sesjach można oczekiwać utrzymania tendencji spadkowej.

Ok. godz. 14.43 WIG20 spada o 1,76 proc. do 1.884 pkt., a WIG idzie w dół 1,6 proc. do 60.505 pkt. Zniżkują także indeksy małych i średnich spółek: sWIG80 o 1,1 proc., a mWIG40 o 1,53 proc.

Obroty na szerokim rynku wynoszą 0,85 mld zł, a z tego 0,711 mld przypada na spółki z WIG20.

W Europie na głównych rynkach panują umiarkowanie negatywne nastroje. DAX spada o 0,46 proc., CAC40 idzie w dół o 0,43 proc., a brytyjski FTSE250 znajduje się na 0,26-proc. minusie.

Kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 zniżkują o 0,85 proc.

W ujęciu sektorowym na GPW rosną tylko 2 z 15 indeksów. WIG-Nieruchomości zwyżkuje o 0,39 proc., a WIG-Chemia o 0,21 proc. Najsłabsze są natomiast WIG-Media (-4,8 proc.), WIG-Banki (-3,6 proc.) oraz WIG-Gry (-0,95 proc.).

W WIG20 słabe są banki, których kursy spadają, choć skala zniżek w porównaniu do godziny 9.40 uległa zmniejszeniu. Najmocniej w dół idzie Pekao, o 4,1 proc., kurs PKO BP zniżkuje o 3,8 proc., mBanku o 3,9 proc., a Santander Bank Polska o 3,5 proc.

Jak powiedział na briefingu rzecznik rządu Piotr Müller, przedłużenie wakacji kredytowych zależne będzie od wysokości stóp procentowych, a w tej sprawie decyzje zapadną w połowie roku. Müller na Twitterze podał, że nie toczą się prace w tym zakresie.

"Zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja. Na ten rok rozwiązania są przyjęte. Zobaczymy jak będą kształtowały się stopy procentowe. Jeśli stopy spadną, to nie będzie potrzebne przedłużenie" - powiedział.

Natomiast - jak wynika z danych zebranych przez PAP Biznes - w ostatnim kwartale 2022 roku banki pokażą silne wyniki, nieobciążone kosztami regulacyjnymi. Według przewidywań analityków zysk dziewięciu giełdowych banków wyniesie wówczas łącznie 7,2 mld zł, jednak w ich opinii wyniki będą miały drugorzędne znaczenie, bo rynek skupi się na perspektywach 2023 roku.

Oprócz banków w WIG20 wyraźnie w dół idą w środę także akcje PGE (-1,9 proc.), Allegro (-1,8 porc.) oraz CD Projekt (-1,5 proc.), którego kurs pozostaje w obrębie mocno już zaawansowanej, średnioterminowej konsolidacji.

O 1,1 proc. spada natomiast kurs LPP i zbliża się do najniższych poziomów z br. LPP Logistics planuje uruchomić centrum dystrybucyjne w rumuńskiej miejscowości Bolintin-Deal i podpisało 10-letnią umowę najmu obiektu. Spółka podała, że po wycofaniu się z Rosji, to właśnie zachodnia i południowa cześć Europy stały się kierunkiem rozwoju sieci sprzedaży marek modowych.

Na 0,6-proc. minusie notowany jest natomiast PKN Orlen, który poinformował, iż podpisał z Sempra Infrastructure umowę na długoterminowe dostawy LNG. Kontrakt obejmuje dostawę 20 mln ton i będzie realizowany od 2027 r.

W WIG20 niewielkie wzrosty notują tylko akcje Dino Polska (+0,9 proc. do 377,5 zł).

Po godzinie 11.00 słabnąć zaczął sentyment na akcjach KGHM, które w tej fazie sesji zniżkują o 1,1 proc., a ich kurs kontynuuje budowanie lokalnego trendu bocznego.

Koncern poinformował, iż sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w grudniu 52,8 tys. ton i była niższa rdr o 10 proc. Produkcja miedzi płatnej KGHM wyniosła w tym czasie 55,7 tys. ton, co oznacza spadek rdr o 3 proc.

W gronie średnich spółek z mWIG40 najmocniej w górę idą walory ZE PAK (+3,5 proc.), dla których jest to trzecia wzrostowa sesja pod rząd.

UOKiK wydał zgodę na utworzenie przez ZE PAK i Orsted Wind Power pięciu wspólnych spółek. Przedmiotem działalności wspólnych przedsiębiorców będzie występowanie o pozwolenia ustalające lokalizację oraz określające warunki wykorzystania sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej, przede wszystkim w celu przygotowania do budowy morskich farm wiatrowych oraz świadczenie innych usług związanych z tymi zadaniami.

W mWIG40 w środę pozytywnie wyróżnia się także Ten Square Games (+0,9 proc.), dla którego jest to pierwsza wzrostowa sesja po czterech dniach spadków pod rząd.

W tym segmencie rynku najmocniej w dół idzie natomiast kurs Banku Millennium (-6,2 proc.), który wrócił do okolic poziomów z początku br.

Mocne spadki notuje także kurs WP Holding (-6 proc. do 100 zł), który narusza strefę technicznych wsparć usytuowanych między 102 zł a 104 zł.

O ok. 1,3 proc. spada natomiast kurs PKP Cargo, a spółka poinformowała, iż zawarła porozumienie ze związkami zawodowymi, które zakłada przyznanie jej pracownikom podwyżki wynagrodzenia z dniem 1 stycznia 2023 r. Szacowany koszt podwyżek wyniesie ok. 166 mln zł.

Spośród małych spółek z sWIG80 bardzo mocne wzrosty notuje Newag (+15 proc.), którego kurs zbliża się do 52-tygodniowych maksimów.

Polregio podpisało umowy ramowe z Newagiem, Pesą, FPS Cegielski i Stadler Polska na dostawę do 200 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych (ETZ) za ponad 7 mld zł. Nowe pociągi mają być dostarczone w ciągu najbliższych trzech lat.

Po wzroście o 3 proc. do 36,9 zł w tym segmencie rynku pozytywnie wyróżnia się Synektik, którego kurs ustanawia 52-tygodniowe maksima.

Po drugiej stronie tabeli notowań w tym indeksie są akcje Torpolu (-8,7 proc.), których kurs we wtorek przy bardzo dużych obrotach ustanowił historyczne maksima.

Skalę spadku z początku sesji zwiększyły natomiast akcje Forte (-5,8 proc.), a do grona najsłabszych składników sWIG80 dołączyły walory BNP Paribas Bank Polska, które zniżkują o 5,6 proc.

Na 1,2-proc. minusie notowany jest natomiast Arctic Paper, którego kurs od sierpnia 2022 buduje rozległy trend boczny, który jest już mocno zaawansowany. Jak poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Michał Jarczyński, Arctic obserwuje w styczniu uspokojenie popytu i przewiduje, że wykorzystanie mocy produkcyjnych papierni zarówno w I kwartale, jak i całym 2023 roku sięgnie 92-93 proc. Dodał, że w 2022 roku wykorzystanie mocy produkcyjnych wyniosło 95 proc.

Na szerokim rynku spadki z początku sesji utrzymuje Stalprofil (-4,9 proc.), którego kurs przy dużych obrotach wybija się dołem z kilkudniowego trendu bocznego.

Stalprofil szacuje, że w czwartym kwartale 2022 roku jednostkowa strata netto wyniosła 5,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej spółka miała 26,3 mln zł zysku. W 2022 r. zysk netto Stalprofilu spadł o 39 proc. rdr do 64,9 mln zł. (PAP Biznes)

mt/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości