PKN Orlen podpisał z Sempra Infrastructure umowę na długoterminowe dostawy LNG (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 sty 2023, 14:49

PKN Orlen podpisał z Sempra Infrastructure umowę na długoterminowe dostawy LNG (opis)

PKN Orlen podpisał z Sempra Infrastructure umowę na długoterminowe dostawy LNG - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Zawarty na 20 lat kontrakt obejmuje odbiór 1 miliona ton LNG rocznie z terminalu skraplającego Port Arthur w Teksasie. Pierwsze dostawy spodziewane są w 2027 roku.

"Dziś podpisujemy umowę z firmą Sempra. To amerykańska firma, która jest istotnym graczem na rynku amerykańskim w zakresie LNG. To kontrakt na 20 mln ton. Będziemy go realizować od początku 2027 r. To 1 mln ton rocznie” – powiedział prezes Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.

Jak podano w komunikacie prasowym, umowa przewiduje odbiór 1 mln ton LNG rocznie, co odpowiada ok. 1,3 mld m sześc. gazu w stanie lotnym. Umowa oparta jest na formule free-on-board (FOB), co oznacza, że za odbiór i transport gazu odpowiada kupujący. Ładunki LNG będą pochodzić z terminala skraplającego Port Arthur LNG w stanie Teksas. Formuła cenowa kontraktu oparta jest na indeksie Henry Hub wraz z kosztami skroplenia.

Po podpisaniu umowy z Sempra Infrastructure łączny wolumen kontraktów PKN Orlen z amerykańskimi dostawcami LNG wzrósł do blisko 8 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie. Zdecydowana większość surowca – 6,5 mln ton LNG – będzie kupowana na podstawie kontraktów w formule FOB.

"W związku z tym Grupa Orlen rozpoczęła rozwój własnej floty jednostek do przewozu skroplonego gazu ziemnego w oparciu o długoterminowe umowy czarterowe. Dwa pierwsze gazowce, zbudowane specjalnie na potrzeby grupy, rozpoczną transport LNG jeszcze w tym roku. W 2025 r. Grupa będzie dysponować ośmioma takimi jednostkami" - napisano w komunikacie.

"Ten kontrakt jest ważny, by dodatkowo zabezpieczać nasz system i wzrost zużycia gazu w Polsce, ale i w regionie. (...) Kontrakt na 20 lat, który nas zabezpiecza, ale też mamy zabezpieczoną logistykę. To jest osiem gazowców, które będą dostarczać gaz do Polski. Już dwa gazowce zostały odebrane, pozostałe będą odebrane do 2025 r." - dodał prezes Orlenu podczas konferencji.

Obajtek podczas konferencji poinformował także, że kwestie gazowe są zabezpieczone, a w ciągu kilku lat Orlen chce zwiększyć wydobycie na szelfie norweskim do 4 mld m sześc.

"Jeśli chodzi o kwestie gazowe (...) jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami. (...) W 100-proc. mamy wypełnione magazyny gazu, 3 mld 200 mln m sześc. gazu, wydobycie krajowe 3 mld 700 mln m sześc. gazu, 80 proc. zarezerwowanych mocy Baltic Pipe, tj. 6 mld 500 mln m sześc. gazu, w tym niedawno podpisany kontrakt z firmą Equinor” – powiedział.

"To również wydobycie – na szelfie norweskim wydobywamy dziś ok. 3 mld m sześc. gazu, ale to nie wszystko. Dokonujemy i będziemy dokonywać tam coraz większych procesów inwestycyjnych. W ciągu paru lat zwiększymy wydobycie do 4 mld m sześc. gazu. (...) Również mamy w 100 proc. wykorzystanie gazoportu im. Lecha Kaczyńskiego, to ok. 6 mld m sześc. gazu” – dodał prezes Orlenu.

(PAP Biznes), #PKN

doa/ osz/

Zobacz także: PKN Orlen SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości