Skrót wiadomości - środa, 25 stycznia, 17.35 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 sty 2023, 17:37

Skrót wiadomości - środa, 25 stycznia, 17.35

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w grudniu 2022 r. wyniosła 5,2 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w grudniu 2022 r. w ujęciu rdr spadły o 6,5 proc., po wzroście o 23,1 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle w grudniu 2022 r. spadły o 7,9 proc., po wzroście o 13,7 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w grudniu 2022 r. wzrosła o 30,5 proc. rdr, a mdm spadła o 5,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Podwyżki stóp procentowych w tym roku prawdopodobnie nie nastąpią - powiedział w wywiadzie dla portalu gazeta .pl członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki. Jego zdaniem, jest za wcześnie, aby dyskutować o obniżkach stóp proc.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w styczniu 90,2 pkt. wobec 88,6 pkt. miesiąc wcześniej - podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 90,3 pkt.

World Trade Monitor, wskaźnik obrazujący dynamikę wolumenu handlu międzynarodowego, w listopadzie spadł o 2,5 proc. względem października - podało holenderskie Biuro Analizy Polityki Gospodarczej (CPB).

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA - indeks wyrównany sezonowo wzrósł o 7,0 proc. w tygodniu zakończonym 20 stycznia - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

Bank Kanady podniósł referencyjną stopę procentową o 25 pb. do 4,50 proc., zgodnie z oczekiwaniami analityków - poinformowano w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

SPÓŁKI

Polski Fundusz Rozwoju nie wyklucza w perspektywie 2026 roku wprowadzenia Pesy na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych - poinformował PAP Biznes prezes PFR Paweł Borys.

PKN Orlen podpisał z Sempra Infrastructure umowę na długoterminowe dostawy LNG - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Kontrakt obejmuje dostawę 20 mln ton i będzie realizowany od 2027 r.

Arctic Paper w sierpniu 2023 roku prawdopodobnie przedstawi aktualizację strategii na lata 2022–2030 roku – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Michał Jarczyński. Dodał, że wśród tegorocznych inwestycji może pojawić się nowy magazyn w papierni w Kostrzynie, uruchomienie fabryki opakowań przesunie się raczej na I kw. 2024 roku.

Arctic Paper obserwuje w styczniu uspokojenie popytu i przewiduje, że wykorzystanie mocy produkcyjnych papierni zarówno w I kwartale, jak i całym 2023 roku sięgnie 92-93 proc – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Michał Jarczyński. Dodał, że w 2022 roku wykorzystanie mocy produkcyjnych wyniosło 95 proc.

Krajowa infrastruktura telekomunikacyjna daje szansę spółkom z sektora centrów danych, ułatwiając im dostęp m. in. do sieci środkowoeuropejskich i skandynawskich - powiedział PAP Biznes dyrektor polskiego oddziału Data4 Adam Ponichtera. Data4 nie odczuwa symptomów recesji i planuje wejście na rynki południowoeuropejskie.

Gwarancja należytego wykonania kontraktu dotyczącego budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie została przedłużona do 10 marca 2023 roku - poinformowało Rafako w komunikacie.

UOKiK wydał zgodę na utworzenie przez ZE PAK i Orsted Wind Power pięciu wspólnych spółek - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów komunikacie.

Polregio podpisało umowy ramowe z Newagiem, Pesą, FPS Cegielski i Stadler Polska na dostawę do 200 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych (ETZ) za ponad 7 mld zł. Nowe pociągi mają być dostarczone w ciągu najbliższych trzech lat.

Zarząd SDS Optic ustalił cenę emisyjną akcji serii F na 13 zł, co oznacza, że przy założeniu objęcia przez inwestorów wszystkich oferowanych akcji, tj. 450 tys. szt., wartość oferty wyniesie 5,85 mln zł - podała spółka w komunikacie.

LPP Logistics planuje uruchomić centrum dystrybucyjne w rumuńskiej miejscowości Bolintin-Deal, podpisało 10-letnią umowę najmu obiektu - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Stalprofil szacuje, że w czwartym kwartale 2022 roku jednostkowa strata netto wyniosła 5,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej spółka miała 26,3 mln zł zysku - poinformowała spółka w komunikacie. W 2022 r. zysk netto Stalprofilu spadł o 39 proc. rdr do 64,9 mln zł.

Nadzwyczajne Walne zgromadzenie Drago entertainment zdecydować ma o upoważnieniu zarządu spółki do przeprowadzenia skupu do 20.084 akcji, stanowiących do 1,85 proc. kapitału zakładowego spółki - wynika z projektów uchwał na NWZ zwołane na 21 lutego.

Polski oddział Haitong Banku przekazał do KNF informację o planowanym zawieszeniu działalności pionów Equity Capital Markets oraz Equity Research - poinformował bank w komunikacie prasowym.

Urteste w polityce dywidendowej zakłada, że może rekomendować walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy wypłaty dywidend w wysokości od 40 proc. do 60 proc. zysku netto uzyskanego w danym roku obrotowym – poinformowała spółka w komunikacie.

No Gravity Games po odliczeniu prowizji należnej operatorowi miało ok. 852 tys. zł przychodu ze sprzedaży gier na platformie Nintendo Switch w grudniu 2022 r., o ponad dwa razy więcej niż w grudniu 2021 r. - podała spółka w komunikacie.

Bez porozumienia zakończyły się środowe mediacje płacowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Związki podtrzymały postulat 25-proc. podwyżki płac, która - jak wyliczył zarząd JSW - kosztowałaby spółkę 910 mln zł rocznie. Zarząd zadeklarował otwartość na rozmowy o nagrodzie pieniężnej dla załogi.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Genomtec, sporządzony w związku z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A, B, C, D, E, F, G, H, J i K - podała Komisja w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt spółki Less, sporządzony w związku z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii H, J, K, L i M - podała Komisja w komunikacie.

Izoblok dokona odpisu aktualizującego w kwocie 2,4 mln zł na poczet potencjalnej kary umownej z tytułu nieodebranego wolumenu paliwa gazowego wynikającego z umowy zawartej z PGNiG Obrót Detaliczny - poinformował Izoblok w komunikacie. Odpis wpłynie na obniżenie wyniku finansowego za pierwsze półrocze zakończone 31 października.

WALUTY

Do czasu posiedzenia Fed na EUR/PLN możemy dotrzeć do strefy 4,74-4,75, a ruch taki będą wspierać czynniki lokalne - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. W jego opinii, na krajowym długu w krótkim terminie może budować się trend boczny o dużej zmienności.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0878 USD i 141,17 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje, a metal od początku tego roku zyskał już 11 proc. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,7 proc. - po 9.376,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po spadku we wtorek o 1,8 proc. Inwestorzy rozważają zakres możliwego ożywienia gospodarczego w Chinach i potencjalne utrzymanie produkcji ropy przez kraje OPEC+ na niezmienionym poziomie - podają maklerzy.

Ceny gazu w Europie zniżkują od trzech sesji, a wysokie dostawy i rezerwy w magazynach tego paliwa pomagają łagodzić kryzys energetyczny w regionie. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) tracą 3 proc. - cena paliwa wynosi rano 56,50 euro za MWh - informują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 0,533 mln baryłek, czyli o 0,1 proc. do 448,548 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

ENERGETYKA

Jeżeli nie na tym, to na następnym posiedzeniu Sejmu zamkniemy temat ustawy wiatrakowej - zadeklarował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Jesteśmy otwarci na korekty w tym projekcie, ale takie, które zasadniczo nie zmienią możliwości liberalizacji budowy wiatraków - dodał.

OPINIE, PROGNOZY

W ocenie pośredników hamujący od połowy ubiegłego roku rynek nieruchomości stabilizuje się. W 2023 r. liczba transakcji i ofert przede wszystkim na rynku pierwotnym będzie znacząco mniejsza niż w rekordowym 2021 r. Niekoniecznie spowoduje to jednak znaczące obniżki cen - wynika z badania nastrojów pośredników, które przeprowadził portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online .pl.

Presja płacowa była zawsze obecna w IT i w ostatnich latach mocno przyspieszyła, ale ze względu na wyższą bazę i zmniejszenie dystansu do Zachodu, jej tempo powinno spadać - ocenia analityk Haitong Bank Konrad Księżopolski. Wśród preferowanych spółek wymienia R22, LiveChat i Vercom.

W ostatnim kwartale 2022 roku banki pokażą silne wyniki, nieobciążone kosztami regulacyjnymi. Z danych zebranych przez PAP Biznes wynika, że zysk dziewięciu giełdowych banków wyniesie wówczas łącznie 7,2 mld zł. Zdaniem analityków wyniki będą miały jednak drugorzędne znaczenie, bo rynek skupi się na perspektywach 2023 roku.

Na sektor gamingu w 2023 roku należy patrzeć z ostrożnością, niskie wyceny nie powinny być jedynym uzasadnieniem pozytywnej oceny - uważa analityk Biura Maklerskiego Pekao Emil Popławski. Inwestorzy skupią się na liczbie gier w harmonogramach spółek i ekspansji kosztowej w sektorze.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Grudzień rozczarował hotelarzy, prognozy też nie najlepsze - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

W ostatnim kwartale 2022 roku banki pokażą silne wyniki, nieobciążone kosztami regulacyjnymi. Z danych zebranych przez PAP Biznes wynika, że zysk dziewięciu giełdowych banków wyniesie wówczas łącznie 7,2 mld zł. Zdaniem analityków wyniki będą miały jednak drugorzędne znaczenie, bo rynek skupi się na perspektywach 2023 roku.

Aktywa PPK zbliżają się do kwoty 13 mld zł - powiedział w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że na przestrzeni ostatniego roku wszystkie fundusze PPK wypracowały dodatni wynik.

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad ustawowym rozwiązaniem, które pozwoliłoby na skorzystanie z tzw. kilometrówki posiadaczom samochodów elektrycznych i hybrydowych - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wartość akcji niemieckiej firmy Rheinmetall, producenta czołgów Leopard, podwoiła się od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wzrastając o około 5 mld euro - informuje belgijski dziennik „De Standaard”. Firma z Düsseldorfu zakłada, że w 2025 r. jej obroty wyniosą nawet 12 mld euro.

WYDARZENIA Z KRAJU

Sejm nie poparł w środę wniosku o odrzucenie projektu ustawy o Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027 i skierował go do dalszych prac w komisji rolnictwa. Projekt stwarza ramy prawne dla realizacji unijnej polityki rolnej w naszym kraju.

Sejm odrzucił w środę wniosek o odrzucenie projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej w pierwszym czytaniu. Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju. Wniosek o odrzucenie złożyła Konfederacja.

Dalsze wsparcie dla białoruskich środowisk demokratycznych było wśród tematów rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua i liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej - poinformował resort dyplomacji. Spotkanie odbyło się w środę w Warszawie.

Nowy subwariant omikronu – kraken – jest bardziej zakaźny, ale nie stanowi większego zagrożenia w przebiegu COVID-19 – powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowa Wojciech Andrusiewicz. Zastrzegł, że testy wykrywają jego obecność w 90-95 proc.

Minionej doby badania potwierdziły 494 zakażenia koronawirusem, w tym 143 ponowne. Zmarło 6 osób z COVID-19 – poinformowano w środę na stronach rządowych. Wykonano 4793 testy w kierunku SARS-CoV-2.

51 proc. badanych dobrze ocenia działalność prezydenta Andrzeja Dudy, 40 proc. wystawiło mu negatywną opinię - wynika z sondażu CBOS. Pozytywnie o pracy posłów wypowiedziało się 26 proc. ankietowanych, negatywnie – 61 proc.; prace Senatu dobrze oceniło 33 proc., a negatywnie - 46 proc. badanych.

Obecnie nie są prowadzone żadne prace legislacyjne w zakresie przedłużania wakacji kredytowych - powiedział w środę po południu rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że rząd "na bieżąco analizuje sytuację na rynku jeżeli chodzi o energetykę czy inne obszary funkcjonowania".

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams o łącznej wartości 400 mln dolarów - podała na Twitterze dziennikarka Bloomberga Jennifer Jacobs. Oficjalnie decyzję ogłosić ma prezydent Joe Biden w środę o 18 czasu polskiego.

Niemiecki rząd zapowiedział w środę dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. W pierwszym etapie Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Poinformował o tym w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Według ministra obrony RFN Borisa Pistoriusa Niemcy będą mogły dostarczyć Ukrainie pierwsze czołgi Leopard za około trzy miesiące. Niemieckie siły zbrojne "bardzo szybko" rozpoczną teraz szkolenie ukraińskich żołnierzy - powiedział polityk po posiedzeniu komisji obrony Bundestagu w środę w Berlinie.

Będziemy kontynuować naszą pomoc dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne - zadeklarował w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Tego samego dnia rząd RFN poinformował, że podjął decyzję o wsparciu Kijowa czołgami Leopard 2.

Holandia oficjalnie poinformowała rząd w Berlinie, że chce przekazać czołgi Leopard 2 zaatakowanemu przez Rosję krajowi, przekazał w środę premier Mark Rutte w rozmowie z portalem RTL Nieuws.

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE dali w środę zielone światło na przedłużenie na kolejne sześć miesięcy wszystkich unijnych sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję - przekazało PAP źródło unijne.

Na Białorusi znajduje się niemal sześć tysięcy rosyjskich żołnierzy, jednak ich oddziały nie są tak groźne jak te, które były tam na początku otwartej agresji Rosji przeciw Ukrainie – powiedział przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

Finlandia zaaprobowała sprzedaż materiałów wojskowych dla Turcji - poinformował w środę fiński resort obrony. Jesienią 2019 roku Helsinki zawiesiły eksport takich towarów ze względu na turecką ofensywę w Syrii - przypomina agencja AFP.

Słowacki parlament przyjął w środę poprawkę do konstytucji, która pozwoli posłom skrócić kadencję parlamentu. Zmiana konstytucji jest pierwszym krokiem do zorganizowania nowych wyborów po upadku w grudniu 2022 r. mniejszościowego rządu premiera Eduarda Hegera.

Lider nowozelandzkiej Partii Pracy Chris Hipkins został w środę zaprzysiężony na premiera - podał Reuters. Zmiana na czele szefa rządu następuje po nagłej rezygnacji w zeszłym tygodniu premier Jacindy Ardern, która uzasadniła swoją decyzję o ustąpieniu, stwierdzając, że "nie ma już dość energii", by dalej rządzić.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) ogłosił w środę po południu, że zajmie się skargą złożoną przez Niderlandy na Rosję w sprawie zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines w 2014 r. ETPC zajmie się również indywidualnymi skargami krewnych ofiar tragedii, w której zginęło 283 pasażerów oraz 15 członków załogi.

Władze stolicy Korei Północnej Pjongjangu zarządziły pięciodniowy lockdown z powodu rosnącej liczby przypadków nieokreślonej choroby układu oddechowego.

Rok 2022 był zabójczy dla ludzi mediów. Zginęło co najmniej 67 dziennikarzy i pracowników mediów - informuje amerykański Komitet Ochrony Dziennikarzy (Committee to Protect Journalists).

Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku ataku nożownika w pociągu regionalnym z Kilonii do Hamburga - poinformowała minister spraw wewnętrznych kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn Sabine Suetterlin-Waack. Wcześniej informowano o siedmiu osobach rannych.

Co najmniej dwóch członków załogi zginęło, a dziewięciu wciąż jest poszukiwanych po zatonięciu statku handlowego u wybrzeży Japonii – poinformowała w środę agencja Kyuodo, cytując japońską straż przybrzeżną.

(PAP Biznes)

gor/ osz/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości