DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street spadkowy początek tygodnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 sty 2023, 22:12

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street spadkowy początek tygodnia

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki głównych indeksów, a Dow przerwał serię sześciu wzrostowych dni z rzędu. W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów będą się znajdować banki centralne, w tym amerykański Fed, który w środę prawdopodobnie kolejny raz podniesie stopy proc.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,77 proc. i wyniósł 33.717,09 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,30 proc. i wyniósł 4.017,77 pkt.

Nasdaq Composite poszedł w dół o 1,96 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.393,81 pkt.

W tym tygodniu w centrum uwagi rynków znajdują się banki centralne. Kontrakty terminowe na stopy procentowe wskazują, że Rezerwa Federalna USA ma podnieść swoją główną stopę procentową o 25 pb. do przedziału 4,50-4,75 proc. w środę, podczas gdy Europejski Bank Centralny i Bank Anglii mają podnieść stopy procentowe po 50 pb. do odpowiednio 2,50 proc. i 4,0 proc. w czwartek.

„Chociaż podwyżki stóp powodują spowolnienie gospodarki USA, pojawiły się nadzieje, że nadal będzie miała ona miękkie lądowanie. Jednak przed kluczowym posiedzeniem Fed w tym tygodniu panuje nerwowość” - powiedziała Susannah Streeter, analityczka rynkowa w Hargreaves Lansdown.

„Przy wciąż napiętym rynku pracy w USA, podwyższonej inflacji bazowej i łagodzeniu warunków finansowych, ton prezesa Fed Powella będzie jastrzębi, podkreślając, że redukcja do podwyżki o 25 pb. nie oznacza, że nadchodzi pauza. Oczekujemy również, że Powell będzie nadal odpierał rynkową wizję obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku” – powiedział Bruce Kasman, główny ekonomista JPMorgan, który spodziewa się kolejnej podwyżki w marcu.

Akcje spółek Big Tech, w tym Apple, Amazon Inc i Alphabet, spadały po ponad 2 podczas poniedziałkowej sesji. Wymienione firmy podadzą wyniki kwartalne w czwartek po sesji.

„Apple da wgląd w ogólną kondycję popytu konsumentów na całym świecie oraz problemy w chińskim łańcuchu dostaw. Na podstawie naszych ostatnich analiz łańcucha dostaw w Azji uważamy, że popyt na iPhone’a 14 Pro utrzymuje się na wyższym poziomie niż oczekiwano. Apple prawdopodobnie obniży niektóre koszty, ale nie spodziewamy się masowych zwolnień” – napisali analitycy z Wedbush.

Notowania Intela spadły ponad 1 proc. Wyniki spółki za IV kw. były poniżej oczekiwań.

Swoje wyniki za czwarty kwartał w tym tygodniu pokaże około 20 proc. firm wchodzących w skład indeksu S&P500, w tym General Motors i McDonald's.

Ponad 3 proc. stracił na wartości producent półprzewodników, Advanced Micro Devises.

Ponad 2 proc. zniżkował Ford, który zapowiedział obniżkę cen swoich samochodów i zmniejszenie produkcji samochodów elektrycznych.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec są wyceniane po 78,59 USD za baryłkę, po spadku o 1,38 proc., a marcowe futures na Brent zniżkują o 1,36 proc. do 85,45 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości