Przejdź do treści

udostępnij:

Wyniki 9. edycji konkursu na prace licencjackie, magisterskie i doktorskie o nagrodę Prezesa Zarządu GPW

Poznaliśmy laureatów dziewiątej edycji konkursu na prace licencjackie, magisterskie i doktorskie o nagrodę Prezesa Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). W tym roku na konkurs nadesłano 108 prac.

- Bardzo cieszy nas rosnące zainteresowanie konkursem. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba 108 uczestników. Wraz ze z wzrostem zainteresowania, rośnie również renoma i poziom konkursu. Nadpłynęły do nas prace z 22 uczelni w całej Polsce. Najwięcej prac zostało obronionych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie - powiedział Piotr Krygiel, Prezes Zarządu Fundacji GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.

Prace konkursowe oceniała pięcioosobowa Kapituła składająca się z przedstawicieli Grupy Kapitałowej GPW oraz środowiska akademickiego: - Z każdą edycją poziom konkursu wzrasta. Nadesłane prace były bardzo zróżnicowane: dotyczyły zarówno tematyki polskiego, jak i zagranicznego rynku kapitałowego, a także zjawisk, które miały miejsce w latach minionych, takich jak na przykład kwestie dotyczące inwestowania w pandemii czy inwestowania w nowe instrumenty. Osoby, które obroniły prace różnych poziomów wykazały się dużą pomysłowością - dodał Wojciech Nagel, Przewodniczący Kapituły Konkursu i Rady Fundacji GPW.

Laureatem głównej nagrody w kategorii prac licencjackich został Jakub Chlebda za pracę „Zarządzanie portfelem inwestycyjnym w okresie paniki”, obronioną na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Jej promotorką była dr Małgorzata Snarska.

W kategorii prac magisterskich przyznano dwie pierwsze nagrody. Ex aequo otrzymali je: Paweł Pomorski za pracę „Inwestycje w instrumenty udziałowe w okresach zwiększonej inflacji w Stanach Zjednoczonych” obronioną w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie pod kierunkiem dr. Sylwii Frydrych oraz Jakub Ratajczak za pracę „W poszukiwaniu alfy. Analiza efektywności portfela inwestycyjnego z wykorzystaniem danych alternatywnych”, której promotorką była dr. Małgorzata Snarska. Pracę obroniono na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Laureatem nagrody głównej w kategorii prac doktorskich został Arkadiusz Bebel. Był on autorem pracy „Determinanty stóp zwrotu z funduszy LETF” napisanej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie pod kierunkiem prof. Tomasza Berenta: - Cieszę się, że taka instytucja jak Giełda doceniła moją pracę. Fundusze lewarowane są już obecne na polskiej giełdzie. Sam przez kilka lat zarządzałem tego typu produktem. Jest to produkt trudny, skomplikowany i nieintuicyjny. Mam jednak nadzieję, że dzięki mojej pracy, przybliżyłem zasady jego działania - powiedział Arkadiusz Bebel, Laureat Nagrody Prezesa Zarządu GPW.

Głównym celem konkursu jest zachęcenie studentów i doktorantów do poszerzania wiedzy na temat rynku kapitałowego, instytucji tworzących jego infrastrukturę, a także notowanych instrumentów finansowych.

- Edukacja finansowa jest niezmiernie ważna. Jest podstawą budowania zaufania do rynku finansowego, a którego rynek kapitałowy jest częścią. Jest również jednym z celów statutowych GPW. Mając na uwadze tę ważną rolę edukacji, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Fundacja GPW od lat wspierają edukację finansową poprzez szereg konkursów i inicjatyw takich jak między innymi Szkolna Internetowa Gra Giełdowa, Szkoła Giełdowa, Index Investment Challenge czy konkurs na najlepszą pracę licencjacką, magisterską i doktorską. Konkurs spełnia swoją rolę, ponieważ jego celem jest rozwój nauki w zakresie rynku finansowego, jego infrastruktury i instrumentów finansowych (…) - podkreśliła Monika Gorgoń, Członek Zarządu GPW.

W tym roku, po raz pierwszy przyznano także wyróżnienie specjalne, którego patronem była Izba Zarządzającym Funduszami i Aktywami. Otrzymała je Jadwiga Pisarska za pracę „Otwarte fundusze inwestycyjne uwzględniające aspekty ESG w Polsce na tle Europy. Oferta, strategie i rozwój segmentu w 2021 roku”, której promotorką była dr Katarzyna Niewińska. Praca została obroniona na Uniwersytecie Warszawskim.

Ponadto PFR Portal PPK przyznał nagrody rzeczowe oraz dyplomy autorom trzech prac, które dotyczyły tematyki długoterminowego oszczędzania oraz PPK.

„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube GPW.

O Grupie Kapitałowej GPW:

Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Więcej informacji na www.gpw.pl

Źródło: Spółka, #GPW

Zobacz także: GPW SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

udostępnij: