Skrót wiadomości - wtorek, 31 stycznia, 17.15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
31 sty 2023, 17:20

Skrót wiadomości - wtorek, 31 stycznia, 17.15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w styczniu spadł w Polsce o 1,0 pkt. do 65,1 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wzrost wynagrodzeń w 2023 r. przez większą część roku będzie niższy od inflacji - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Inflacja w styczniu wyniosła ok. 17 proc., w lutym nie zbliży się do 20 proc., a od marca bardzo wyraźnie zacznie się obniżać - powiedział członek RPP Henryk Wnorowski. Jego zdaniem, CPI w połowie roku będzie na takim poziomie, że dyskusja o wydłużeniu wakacji kredytowych będzie bezprzedmiotowa.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 r. do 0,3 proc. z 0,5 proc., a w 2024 r. do 2,4 proc. z 3,1 proc. - wynika z bazy danych cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2022 r. wzrósł o 0,1 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że PKB kdk spadł o 0,1 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że globalny wzrost gospodarczy zmniejszy się do 2,9 proc. w 2023 r. w porównaniu z 3,4 proc. w 2022 r., ale jego najnowsze prognozy oznaczają poprawę w stosunku do październikowej prognozy 2,7 proc. wzrostu w tym roku - poinformował Reuters.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w grudniu spadła o 5,3 proc. mdm - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się mdm -0,2 proc. wobec +1,7 proc. miesiąc wcześnie, po korekcie z +1,1 proc.

Resort rolnictwa chce wakacji kredytowych dla rolników, takich jakie mają gospodarstwa domowe - napisał w biuletynie ministerstwa rolnictwa wicepremier Henryk Kowalczyk.

Stopa bezrobocia w Niemczech w styczniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 5,5 proc. - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 5,5 proc. wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej.

Wydatki konsumentów we Francji w grudniu spadły o 1,3 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,6 proc., po korekcie z +0,5 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się, że wydatki konsumentów mdm wzrosną o 0,3 proc.

Produkt Krajowy Brutto Francji kdk wzrósł o 0,1 proc. w IV kwartale 2022 - poinformował urząd statystyczny Insee w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się, że PKB kdk pozostał bez zmian, po +0,2 proc. w III kw.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago spadł w styczniu do 44,3 pkt. z 45,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podał MNI, dostawca danych.

Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych, wzrósł w listopadzie 2022 r. o 6,8 proc. rdr i spadł o 0,8 proc. mdm.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w styczniu do 107,1 pkt. z 109 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 108,3 pkt. - wynika z raportu Conference Board.

W Japonii stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 2,5 proc. wobec 2,5 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 2,5 proc.

Produkcja przemysłowa w Japonii w grudniu spadła o 0,1 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się -1,0 proc., po +0,2 proc. miesiąc wcześniej.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin w styczniu wyniósł 54,4 pkt. wobec 41,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki i Zakupów. Analitycy spodziewali się wskaźnika PMI na poziomie 52 pkt.

BUDŻET

Stan środków na rachunkach budżetowych na koniec stycznia wyniósł ok. 96 mld zł - poinformował w komunikacie wiceminister finansów Sebastian Skuza. Na koniec 2022 r. na rachunkach budżetowych było 118,4 mld zł.

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić 14 i 23 lutego przetargi sprzedaży obligacji, z podażą po 4-8 mld zł na każdym z nich - podał resort finansów w komunikacie. Przetargi zamiany obligacji skarbowych w lutym nie są planowane..

BGK planuje przeprowadzić 9 i 28 lutego oraz 9 i 22 marca przetargi sprzedaży obligacji na rzecz Funduszu COVID-19 - podał bank w komunikacie. Dalsze informacje odnośnie przetargów, w tym planowana podaż, będą podawane w kolejnych komunikatach. Możliwe są emisje na rynkach zagranicznych.

W grudniu udział inwestorów zagranicznych w polskich obligacjach spadł o 3,3 mld zł mdm do 146,2 mld - poinformował w komunikacie resort finansów.

W grudniu 2022 r. wartość transakcji na rynku wtórnym obligacji skarbowych spadła o 12,2 proc. mdm do poziomu 774,1 mld zł - podało Ministerstwo Finansów.

Deficyt sektora w ujęciu płynnego roku po III kwartale wyniósł 2,3 proc. PKB - podało Ministerstwo Finansów w opracowaniu kwartalnym.

Norweski państwowy fundusz majątkowy Norges Bank Investment Management (NBIM) zwiększył w 2022 r. zaangażowanie w polskie obligacje o 64 proc. do 144,9 mln USD (1.427,4 mln NOK), głównie w papiery BGK - wynika z raportu banku według stanu na 31 grudnia 2022 r.

SPÓŁKI

Bank Millennium w scenariuszu bazowym zakłada, że w 2023 roku rezerwa na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi będzie niższa niż w 2022 roku - poinformował wiceprezes Fernando Bicho.

Bank Millennium spodziewa się w 2023 roku wzrostu kosztów ryzyka do 60-70 pb. - poinformował wiceprezes Fernando Bicho.

Niekorzystne dla sektora bankowego rozstrzygnięcie TSUE w sprawie kredytów w CHF wymagać będzie jednorazowego zwiększenia rezerw, ale nie powinno to zagrozić sytuacji i planom Banku Millennium - poinformował prezes banku Joao Bras Jorge.

Bank Millennium zakłada, że w kolejnych kwartałach jego wymogi kapitałowe będą się utrzymywały powyżej regulacyjnych minimów, bank podtrzymuje plan wyjścia z planu naprawy z początkiem 2024 roku - poinformował wiceprezes Fernando Bicho.

Bank Millennium liczy, że 2023 rok będzie dobrym rokiem pod względem akwizycji klientów i dynamiki wolumenów. Bank spodziewa się stabilizacji marży odsetkowej netto - poinformował prezes banku Joao Bras Jorge.

Zysk netto grupy Banku Millennium w czwartym kwartale 2022 roku wyniósł 248,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej strata netto banku wynosiła 509 mln zł - poinformował bank we wstępnych wynikach. Zysk netto okazał się 15,5 proc. powyżej oczekwiań, konsensus PAP Biznes zakładał zysk na poziomie 215,5 mln zł.

Liczba dobrowolnych ugód Banku Millennium zawartych z klientami w związku z kredytami CHF w IV kwartale 2022 roku spadła do 1.312 z 2.174 w III kwartale. Koszty tych ugód wyniosły 110 mln zł, podczas gdy w III kwartale było to 143 mln zł – podał bank w raporcie.

Współczynniki kapitałowe Banku Millennium w IV kwartale 2022 roku powróciły do poziomu powyżej wymaganych minimów - podał bank we wtorkowym raporcie.

Bank Millennium, po pierwszym roku realizacji strategii na lata 2022-2024 obserwuje pozytywny, zgodny z oczekiwaniami trend realizacji celów w niej zawartych - poinformował bank w prezentacji wynikowej.

Santander Bank Polska ustanowił program emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej nie więcej niż 5 mld zł - podał bank w raporcie

Elektrotim zawarł z PKP Energetyka dwie umowy na budowę podstacji trakcyjnych PT Lublinek i PT Zduńska Wola Karsznice. Łączna wartość umów wynosi 54,3 mln zł netto - podała spółka w komunikacie.

Grupa LPP uruchomiła pierwsze salony stacjonarne marki Sinsay we Włoszech i w Grecji - podała spółka w komunikacie prasowym.

Wrocławski wydawca gier Techland w ciągu roku od premiery Dying Light 2 Stay Human sprzedał łącznie 30 mln egzemplarzy obu części franczyzy - poinformował PAP Biznes prezes Paweł Marchewka. Spółka pracuje nad nową grą osadzoną w świecie fantasy, będzie też dodawać nowe treści do Dying Light 2.

Stalexport Autostrada Małopolska wystąpiła do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o zgodę na zmianę od 3 kwietnia 2023 r. opłat za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 1,2,3,4 i 5, pobieranych na każdym placu poboru opłat (w Mysłowicach i w Balicach) - podał Stalexport Autostrady w komunikacie.

Fundusz inwestycyjny Three Seas Initiative Investment Fund SA SICAV-RAIF z Luksemburga zgłosił zamiar przejęcia kontroli nad R.Power - podano na stronie UOKiK.

Spółce Wakacje.pl, należącej do grupy Wirtualna Polska, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzut wprowadzania konsumentów w błąd - podał UOKiK w komunikacie prasowym. Spółka nie zgadza się z zarzutami.

Akwizycje podmiotów na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych pozostają istotnym elementem rozwoju strategicznego grupy PKP Cargo - powiedział na konferencji prasowej prezes Dariusz Seliga. Zatwierdzenie nowego planu wieloletniego planowane jest na czwarty kwartał tego roku.

JSW, która w 2022 roku wydała na likwidację szkód górniczych 106,5 mln zł, planuje, że w tym roku koszty mogą być podobne - poinformował Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych.

Rada nadzorcza Apatora powołała Macieja Wyczesany na prezesa spółki od 1 marca 2023 roku. Dotychczasowy prezes spółki Arkadiusz Chmielewski złożył rezygnację z przyczyn osobistych - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

EUR/PLN na skutek oddziaływania czynników globalnych może w najbliższych dniach zmierzać do 4,73 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista Santander BP Jarosław Kosaty. Jego zdaniem na krajowym długu możliwe są korekcyjne wzrosty rentowności wyraźnie ponad 6 proc.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0833 USD i 141,27 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają i są poniżej 78 USD za baryłkę. Inwestorzy czekają na sygnały o zapotrzebowaniu na energię w Chinach i na środową decyzję monetarną amerykańskiej Rezerwy Federalnej - podają maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje, a inwestorzy zaczynają wątpić w ożywienie gospodarcze w Chinach, pomimo pozytywnych wskaźników PMI z gospodarki. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 0,8 proc. wobec 9.210,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

ENERGETYKA

Agencja Fitch oczekuje, że w 2023 roku ceny gazu w Europie będą nadal zdecydowanie wyższe niż średnia długoterminowa, a ropa typu Brent może kosztować średnio 85 USD/bbl - oceniają przedstawiciele Fitch Ratings.

OPINIE, PROGNOZY

Tempo wzrostu krajowego PKB w I kwartale 2023 roku wyniesie około 0,5 proc. - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.

Zysk netto grupy Banku Millennium w czwartym kwartale 2022 roku wyniósł 248,9 mln zł i okazał się 15,5 proc. powyżej oczekiwań rynku. Zdaniem analityków bank pozytywnie zaskoczył na poziomie pozostałych przychodów, pozytywnie wyglądają także jego współczynniki kapitałowe.

Spowolnienie w szerzej pojmowanej branży IT może skłonić właścicieli mniejszych spółek do rozważenia sprzedaży swoich biznesów - ocenia analityk DM Trigon Dominik Niszcz. Wskazuje, że w segmencie software house pozytywnie wyróżniają się Spyrosoft i Ailleron.

Polska nie jest w pełni zabezpieczona pod kątem dostaw gazu, brakuje magazynów. Dla rozwoju OZE kluczowe jest odblokowanie i rozwój sieci - oceniła Małgorzata Kozak, dyrektor Urzędu Regulacji Energetyki.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce Wakacje.pl z Gdańska zarzut wprowadzania konsumentów w błąd poprzez nieprawidłowe prezentowanie cen – poinformował we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu - dodano.

Największym wyzwaniem dla branży nieruchomości są rosnące koszty finansowania projektów - wynika z raportu Real Estate Confidence Survey for Central Europe, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. 66 proc. ankietowanych deweloperów przewiduje spadek marż.

Produkcja stali surowej w Polsce w 2022 r. spadła o 8,6 proc. do 7,7 mln ton - wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która wprowadza m.in. zasady emisji obligacji kapitałowych, wyposażonych w mechanizm absorbcji strat. Projekt przewiduje też wprowadzenie, zgodnie z prawem UE, instrumentu pokrycia niedoborów wymaganego kapitału przez wsparcie dla instytucji, które złożą w tej sprawie wniosek do Skarbu Państwa.

W Polsce w czwartym kwartale 2022 r. wzrost kosztów najmu wyhamował. W przypadku dużych mieszkań stawki spadły o 1,1 proc. kdk, średnich - wzrosły o 0,8 proc., a koszt najmu małego lokalu niemal się nie zmienił - wynika z raportu Expandera i Rentier .io.

Liczba ofert pracy dla programistów i innych pracowników sektora IT wzrosła w 2022 roku o 183 proc. w porównaniu z rokiem 2021 - napisano w „Raporcie wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022”, opublikowanym przez portal pracy dla branży technologicznej Just Join IT.

WYDARZENIA Z KRAJU

We wtorek został podpisany aneks do umowy na dostawę kolejnych wyrzutni i przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin dla Wojska Polskiego - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Wobec sprawców drobniejszych przestępstw rozszerzamy działanie systemu dozoru elektronicznego - poinformował we wtorek minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Ustawa ws. zakazu odbierania rolnikom zwierząt powinna trafić do Sejmu w ciągu dwóch miesięcy; mamy ją przygotowaną - zapowiedział we wtorek wicepremier Henryk Kowalczyk. Według szefa resortu rolnictwa przed wyborami trudno będzie natomiast zrealizować propozycje związane z Kodeksem rolnym.

Chcemy, żeby NIK zbadała konkurs, w ramach którego Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznawało pieniądze organizacjom pozarządowym na zakup nieruchomości, umożliwiających działalność statutową - mówiły na wtorkowej konferencji Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas (KO).

Z punktu widzenia branży turystycznej rozłożenie rozpoczęcia i końca wakacji w poszczególnych regionach na wzór ferii zimowych byłoby korzystne - przyznał wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Zastrzegł, że nie jest to projekt priorytetowy, natomiast wymaga szerokiego rozpatrzenia.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski uważa, że wprowadzenie od razu wcześniejszych emerytur dla nauczycieli może spowodować brak pedagogów. Wtedy – jak ocenił – trudno byłoby uzupełnić te braki.

Lewica żąda od ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz prezesa NFZ Filipa Nowaka konkretnych działań w sprawie zgwałconej 14-latki. Oczekuje też wyciagnięcia konsekwencji wobec dyrektorów szpitali, którzy nie zapewniają świadczeń zdrowotnych - w tym aborcji, choć otrzymują na nie publiczne środki .

Składamy wniosek do NIK o kontrolę rządowych dotacji na zakup nieruchomości przez różne fundacje i stowarzyszenia; przyszły rząd skontroluje wszystkie dotacje, w razie jakichkolwiek uchybień, będą decyzje o ich zwrocie - zapowiedzieli posłowie Lewicy - Krzysztof Śmiszek i Andrzej Szejna.

Obrońcy niektórych oskarżonych w głośniej sprawie korupcyjnej tzw. grupy Sławomira Nowaka chcą wyłączenia sędzi Iwony Szymańskiej od prowadzenia procesu. Według tych prawników na sędzię mogą być wywierane naciski na m.in. jak najszybsze prowadzenie sprawy.

W wieku 73 lat zmarła Anna Czerwińska, jedna z najbardziej znanych polskich himalaistek, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, na którą składają się najwyższe szczyty wszystkich kontynentów - poinformowała Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

W Polsce potwierdzono dotąd siedem zakażeń subwariantem XBB.1.5 omikronu, popularnie zwanym krakenem – przekazał w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla Wp.pl minister zdrowia Adam Niedzielski.

Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu przedstawiła we wtorek księdzu 38-letniemu Rafałowi K. zarzut naruszenia nietykalności cielesnej 15-letniego ucznia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Mazowieckim. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia czynu i odmówił składania wyjaśnień.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Deklarację dotyczącą rozwoju współpracy na rzecz wzmocnienia zbiorowego odstraszania i odporności oraz promowania wzrostu gospodarczego w regionie - podpisali we wtorek w Rydze ministrowie SZ Polski i państw bałtyckich Estonii, Łotwy i Litwy. Podkreślili w niej też znaczenie dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

Zachodnie, ukraińskie i rosyjskie źródła wskazują, że Rosja przygotowuje się do nieuchronnej ofensywy, która najprawdopodobniej nastąpi w najbliższych miesiącach; taka prognoza zgadza się również z naszymi wcześniejszymi ocenami - informuje w swojej najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Francja nie wyklucza dostawy myśliwców dla Ukrainy - oświadczył francuski prezydent Emmanuel Macron w poniedziałek wieczorem podczas wizyty w Hadze. We wtorek wizytę w Paryżu złoży ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Premier Holandii Mak Rutte powiedział w poniedziałek wieczorem, że obecnie nie ma żadnej możliwości, aby jego kraj dostarczył Ukrainie myśliwce F-16. Dodał przy tym, że Kijów nie występował o takie samoloty.

Portugalska armia nie przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy swoich czołgów Leopard 2 samodzielnie - zapowiedziała w rozmowie z dziennikarzami minister obrony Helena Carreiras. Dodała, że decyzja w tej sprawie zapadnie w ramach uzgodnień z innymi państwami NATO.

Norwegia wyśle część swojej floty niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę "tak szybko, jak to możliwe", w praktyce może to oznaczać koniec marca - poinformował norweski minister obrony Bjoern Arild Gram.

Sankcje nałożone przez USA na rosyjską prywatną firmę wojskową Grupa Wagnera mogą oznaczać, że wagnerowcy stracą źródła dochodu w krajach Afryki i w Syrii, kluczowe dla finansowania ich udziału w wojnie na Ukrainie - poinformowała we wtorek ukraińska agencja UNIAN za niezależnym rosyjskim projektem dziennikarskim WCzK-OGPU na Telegramie.

Premier Japonii Fumio Kishida i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegli we wtorek w Tokio przed coraz większym zbliżeniem Rosji z Chinami w sferze militarnej w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzrostu aktywności chińskiego wojska w regionie Indo-Pacyfiku.

Trzy lata po opuszczeniu Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii nie ma przekonania, że brexit przynosi obiecane efekty, ani nawet, że został dokończony, choć pierwsze po części wynika z drugiego. Ale nie ma też, przynajmniej wśród polityków, apetytu, by wracać do budzącej podziały kwestii.

Na Białorusi rozpoczęły się wspólne z Rosją ćwiczenia sztabowe Regionalnego Zgrupowania Wojsk – powiadomił we wtorek Reuters, powołując się na tamtejsze ministerstwo obrony.

Premier Czech Petr Fiala zapewnił we wtorek, że jego kraj pozostaje przy polityce jednych Chin, ale chce mieć także dobre stosunki z Tajwanem. W poniedziałek czeski prezydent-elekt Petr Pavel rozmawiał telefonicznie z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen, co spotkało się z krytyką władz ChRL.

Podczas wtorkowej drugiej tury strajków przeciwko reformie emerytalnej we Francji przy tablicach stanęła zaledwie połowa nauczycieli szkół podstawowych, dostawy energii spadły o 4,4 proc., a na tory wyjechał tylko co trzeci szybki pociąg TGV - poinformowały związki zawodowe.

Bilans ofiar śmiertelnych samobójczego ataku w meczecie w Peszawarze wzrósł do 83. Zamachowiec zdetonował kamizelkę z materiałami wybuchowymi, dziesiątki osób zostało rannych, wiele z nich znajduje się w stanie krytycznym - podała we wtorek agencja Reutera.

Rosja i Iran integrują systemy bankowe - informuje agencja Reutera, powołując się na irański bank centralny. Banki w obu krajach zostały wcześniej odcięte od międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Dzięki integracji systemów Rosja ma zamiar zwiększyć handel z Iranem do 10 miliardów dolarów rocznie.

Trzy osoby zostały ranne w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany. Stan jednego z poszkodowanych jest krytyczny - poinformowała belgijska policja.

W ślad za śmiertelnym pobiciem przez policję w Memphis czarnoskórego Tyre Nicholsa w poniedziałek odsunięto od służby dwóch kolejnych funkcjonariuszy. Zwolniono też trzech pracowników Departamentu Straży Pożarnej w tym mieście.

Australijska agencja bezpieczeństwa jądrowego ARPANSA ogłosiła we wtorek, że dołącza do poszukiwań drobnej kapsułki zawierającej materiał radioaktywny, która zaginęła na pustkowiu. Agencja wysłała zespół ze specjalnym pojazdem, który jest wyposażony w przenośny detektor promieniowania.

Obywatelka Niemiec wydała w sobotę wieczorem jedynie jedno euro w kasynie w Venlo na wschodzie kraju i od razu wygrała główną wygraną Mega Millions, która wyniosła przeszło milion euro, informuje dziennik „De Telegraaf”. „Kupię forda mustanga dla męża i kabriolet dla siebie” – zadeklarowała kobieta. (PAP Biznes)

asa/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości