Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA FX/FI: Rynki czekają na komunikat Fed

W opinii ekonomistów kluczowym wydarzeniem środy będzie decyzja i komunikat po posiedzeniu Fed. Zdaniem części z nich ewentualny jastrzębi przekaz J. Powella nie wpłynie znacząco na rynek FX i FI, inni zaś wskazują, że wówczas mogą pojawić się spadki na EUR/USD.

"Mimo porannych odczytów indeksów PMI z Europy to oczekiwanie na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej zdominuje obraz notowań dzisiejszej sesji. Do tego czasu nie oczekujemy większej zmienności eurodolara, ale i pary EUR/PLN. Spodziewana podwyżka stóp procentowych w USA o 25 pkt. baz. (mniejsza skala niż w poprzednich miesiącach) nawet z zastosowaniem jastrzębiej narracji banku nie powinna w naszej ocenie umacniać dolara. Tym bardziej, iż nastrój ograniczonych zmian nasilać będzie oczekiwanie na wynik jutrzejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego" - napisał w komentarzu dziennym Mateusz Sutowicz z Banku Millennium.

Natomiast ekonomiści PKO BP wskazują, że bardziej jastrzębi przekaz ze strony Fed mógłby doprowadzić do spadków kursu EUR/USD.

"Rynek wycenia ruch stóp w USA o 25 pb w górę do poziomu 4,75 proc. Oczekiwania implikowane z instrumentów pochodnych wobec działań amerykańskich władz monetarnych są ustawione relatywnie nisko w perspektywie dalszej części roku i zakładają, że Fed zakończy cykl podwyżek na poziomie 5 proc. Bardziej jastrzębia postawa Fed wspierałaby korektę spadkową na kursie EUR/USD" - napisali w Dzienniku rynkowym eksperci PKO BP.

Ok. godz. 09.28 kurs EUR/PLN pozostaje na poziomie zamknięcia z wtorku na 4,7101, a USD/PLN idzie w dół o 0,12 proc. do 4,3302.

W tym czasie na rynkach globalnych kurs EUR/USD rośnie o 0,13 proc. do 1,0877.

RYNEK DŁUGU

"Na krajowym rynku stopy procentowej wtorek upłynął pod znakiem wzrostu rentowności i awersji do ryzyka przed zaplanowanymi posiedzeniami FOMC i EBC. Cała krzywa przesunęła się w górę o około 6-11 pb., przy czym najwięcej tym razem traciły obligacje ze środka krzywej dochodowości" - wskazali w Dzienniku rynkowym ekonomiści PKO BP.

Eksperci z PKO BP zwrócili uwagę, że fundusze hedgingowe w ostatnich tygodniach pozycjonowały się na spadek amerykańskich 10-latek czyli na wzrost ich rentowności.

"Trochę lepiej wyglądała sytuacja na rynkach bazowych. Rentowności obligacji spadały zarówno w USA, jak i w Niemczech, ale na rynku nadal panuje duża zmienność. Mimo, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych o 25 pb. ze strony Fed podczas najbliższego posiedzenia wynosi ponad 90 proc., to inwestorzy spekulacyjni poprzez transakcje na kontraktach funduszy federalnych wskazują również na niewielkie ryzyko podwyżki nawet o 50 pb. Poza tym fundusze hedgingowe w opozycji do asset managerów zwiększyły mocno pozycje krótkie netto na 10-letnie obligacji skarbowe w ciągu ostatnich tygodni. Jednak na tę chwilę należy poczekać na decyzje bankierów centralnych i komentarze po decyzjach, gdyż to one wskażą dalszy kierunek dla rynków finansowych na świecie. Wcześniej przed decyzją Fed poznamy raport z rynku pracy ADP, który może być wskazówką przed piątkowymi danymi o NFP" - wskazali.

Natomiast zdaniem ekonomistów Banku Pekao, ewentualny jastrzębi przekaz ze strony Fed po dzisiejszym posiedzeniu może być przez rynek ignorowany.

"(…) po dzisiejszym ruchu rynek spodziewa się jeszcze jednej podwyżki o 25 pb, odwrócenia tegorocznych podwyżek w II połowie b.r. i ich kontynuacji w 2024. Członkowie FOMC z kolei celują w przedziały stóp powyżej 5 proc., wykluczają obniżki stóp w 2023 i widzą stosunkowo niewielką ich skalę w 2024. Dystans jest zatem duży i pełne rozstrzygnięcie tego zakładu zapewnią dopiero dane. W zastępstwie pozostaje czytanie komunikatu, słuchanie Fed i, co ważniejsze, szukanie tam ewentualnych zmian tonu. Gołębie akcenty (naszym zdaniem takowe się pojawią) będą zatem amplifikowane przez rynek, jastrzębie – raczej ignorowane" – wskazali w Dzienniku ekonomicznym eksperci Banku Pekao.

W środę na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji zniżkują o 5,4 pb. do 3,607 proc., a niemieckich idą w dół o 1,4 pb. do 2,2615 proc.

środa wtorek wtorek
09.32 15.58 09.28
EUR/PLN 4,7104 4,7095 4,7147
USD/PLN 4,3291 4,3413 4,3567
CHF/PLN 4,7276 4,7071 4,7002
EUR/USD 1,0881 1,0848 1,0821
PS0425 6,008 6,025 5,966
WS0428 5,920 5,959 5,868
DS1033 5,990 6,011 5,847

(PAP Biznes)

mt/ gor/

udostępnij: