Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA zniżkują; oczekiwanie na Fed

Futures w USA spadają, a indeksy w Europie są na plusach. Inwestorzy oczekują na komunikat po posiedzeniu Fedu o 20.00 czasu polskiego. Rynki spodziewają się podwyżki stóp proc. w USA o 25 pb. Dolar osłabia się.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,28 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,4 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,1 proc.

Rynki oczekują na publikację decyzji Fedu o 20.00 czasu polskiego oraz konferencję prezesa Rezerwy Federalnej USA Jerome’a Powella 20.30. Wśród analityków panuje konsensus, że w środę bankierzy z Fed zdecydują o podwyżce stóp procentowych o 25 pb.

W czwartek swoje decyzje monetarne podadzą banki w Europie - Europejski Bank Centralny i Bank Anglii. Tu analitycy prognozują w obu przypadkach podwyżkę kosztu kredytu po 50 pb.

"Powell z pewnością będzie zadowolony ze spadającej inflacji i spowalniającego wzrostu płac, ale prawdopodobnie zwróci uwagę, że inflacja pozostaje wysoka a ryzyko dla perspektyw inflacji podwyższone, więc praca Fedu jeszcze się nie skończyła. Powell z pewnością odsunie na bok oczekiwania na jakąkolwiek obniżkę stóp procentowych w tym roku” – powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote Bank.

"Pytanie brzmi czy Fed będzie kładł w swojej retoryce nacisk na pauzę w podwyżkach, czy też na odrzucenie możliwości obniżek stóp proc. zawartych w wycenach rynkowych na ten i następny rok. Rynek jest tym zaniepokojony, ponieważ duża część obecnego rajdu była wywołana przez słabsze rentowności obligacji i dolara, a jeśli Fed zacznie walczyć ze spekulacjami ws. obniżek stóp proc., będzie to miało negatywne konsekwencje dla krzywej dochodowości i rynków akcji” – powiedział Steve Donzé, wiceszef ds. inwestycji w Pictet Asset Management.

Inwestorzy analizują również wyniki spółek za czwarty kwartał.

Akcje Snapa spadają o 13,5 proc. przed sesją po tym, jak firma zajmująca się mediami społecznościowymi opublikowała rozczarowujące kwartalne przychody.

Electronic Arts spada o 10 proc. przed sesją po obniżeniu przez producenta gier wideo swojej całorocznej prognozy zysków i ogłoszeniu sześciotygodniowego opóźnienia w wydaniu kolejnej gry z uniwersum Star Wars.

Akcje Pelotonu rosną o 6 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak firma zajmująca się sprzętem fitness poinformowała, że jej strata netto zmniejszyła się rok do roku.

Akcje Advanced Micro Devices zyskują 3,5 proc. przed sesją po tym, jak firma produkująca półprzewodniki odnotowała lepsze od oczekiwań wyniki w czwartym kwartale.

Match Group spada o 8,5 proc. w handlu przedsesyjnym po przedstawieniu przez firmę produkującą aplikacje randkowe prognoz na pierwszy kwartał, które wykazały, że w najbliższym czasie spodziewana jest niewielka fundamentalna poprawa biznesowa.

Foot Lockera zwyżkuje o 3 proc. przed sesją. Credit Suisse podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „neutralnie”.

W środę po sesji wyniki za IV kw. przedstawi m.in. Meta, a w czwartek m.in. Apple, Amazon i Alphabet.

We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,09 proc., czyli 368,95 pkt. i wyniósł 34.086,04 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,46 proc. i wyniósł 4.076,60 pkt. To najlepszy styczeń dla tego indeksu od czterech lat. Nasdaq Composite poszedł w górę o 1,67 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.584,55 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 19,55 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,48 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,4 proc., francuski CAC 40 idzie w górę 0,25 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,24 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,29 proc.

Vodafone traci 2,5 proc. Operator telekomunikacyjny odnotował spowolnienie wzrostu swoich przychodów z usług na rynkach bazowych, w tym w Niemczech i Hiszpanii.

Husqvarna rośnie o 4,5 proc. po tym, jak szwedzki producent elektronarzędzi ogrodniczych odnotował lepszą niż oczekiwano sprzedaż w czwartym kwartale.

BBVA zyskuje 4,5 proc. po tym, jak zysk netto hiszpańskiego banku w czwartym kwartale wzrósł o 17,6 proc. rok do roku, dzięki dobrym wynikom w Meksyku.

Szwajcarski producent leków Novartis spada o 2,5 proc., ponieważ analitycy wskazywali na słabość sprzedaży jego kluczowych leków Cosentyx i Zolgensma.

Basic-Fit zwyżkuje o 4,5 proc. Analitycy ING podtrzymali rekomendację dla akcji tego operatora siłowni na poziomie "kupuj".

Dolar osłabia się o 0,33 proc. wobec koszyka walut do 101,74 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,37 proc. do 1,0902.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,69 proc. do 129,51.

Kurs funta zwyżkuje o 0,16 proc. wobec dolara do 1,2339.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,54 proc., wyżej o 3 pb.

Rentowność 10-letnich UST spada o 4 pb. do 347 proc. Dochodowość 30-letnich spada o 4 pb. do 3,59 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -72 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -122 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,28 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec są wyceniane po 79,39 USD za baryłkę, po wzroście o 0,69 proc., a kwietniowe futures na Brent zwyżkują o 0,25 proc. do 85,69 USD/b.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 8,5 proc. w styczniu w ujęciu rdr, po wzroście o 9,2 proc. miesiąc wcześniej. Na rynku szacowano wzrost o 8,9 proc.

W firmach w USA przybyło w styczniu 106 tys. miejsc pracy wobec wzrostu o 253 tys. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 235 tys. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 180 tys. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

udostępnij: