UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające ws. podwyżek opłat na autostradzie A4 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 lut 2023, 17:14

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające ws. podwyżek opłat na autostradzie A4

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie sygnałów dotyczących podwyżek opłat na autostradzie A4 - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

"Zwrócimy się o wyjaśnienia do zarządcy autostrady, przede wszystkim aby zweryfikować, czy nie mamy do czynienia z cenami nadmiernie wygórowanymi. W pierwszej kolejności chcemy zatem dowiedzieć się m.in. jakie są przyczyny dokonywanej podwyżki, jak przedsiębiorca posiadający pozycję dominującą w zakresie zarządzania odcinkiem autostrady ustala ceny obecnie i jak realizował to w przeszłości, a także w jaki sposób zakres realizowanych prac remontowych wpływa na poziom cen oraz świadczoną usługę" - napisano.

Jak wskazał UOKiK, postępowanie wyjaśniające prowadzone jest zawsze w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy. Po otrzymaniu wyjaśnień i ich analizie Urząd będzie mógł stwierdzić, czy może występować w tym przypadku nadużywanie pozycji dominującej.

We wtorek spółka Stalexport Autostrada Małopolska poinformowała, że wystąpiła do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o zgodę na zmianę od 3 kwietnia 2023 r. opłat za przejazd autostradą A4 dla pojazdów kategorii 1, 2, 3, 4 i 5, pobieranych na każdym placu poboru opłat (w Mysłowicach i w Balicach). Opłata miałaby wzrosnąć do 15 zł z 13 zł dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle) oraz do 46 zł z 40 zł dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5.

GDDKiA poinformowała w komunikacie, że planowany przez Stalexport Autostrada Małopolska wzrost opłat za przejazd pojazdów autostradą jest niezasadny.

GDDKiA podała też, że prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z umowy koncesyjnej, a GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy. Zamierza jednak zwrócić się do koncesjonariusza z prośbą o rozważenie wszystkich okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd.

(PAP Biznes), #STX

pel/ asa/

Zobacz także: Stalexport Autostrady SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości