Skrót wiadomości - środa, 8 lutego, 17.20 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 lut 2023, 17:24

Skrót wiadomości - środa, 8 lutego, 17.20

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała po posiedzeniu w dn. 7-8 lutego 2023 r. wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 6,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny. Ankietowani przed posiedzeniem analitycy spodziewali się braku zmian stóp procentowych.

W ocenie RPP, w ostatnich miesiącach 2022 r. obniżyły się ceny surowców oraz PPI, spadły również zaburzenia w globalnych sieciach podażowych, co wraz z oczekiwanym spowolnieniem PKB, będzie stopniowo osłabiać dynamikę CPI, ale powrót do celu będzie stopniowy - podano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Z nowej perspektywy finansowej do Polski napłynęło już 5 mld zł zaliczek - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Ministerstwo Finansów ocenia, że PKB w IV kwartale 2022 roku wzrósł o 2,1 proc. - podał resort w analizie.

Saldo obrotów bieżących po listopadzie 2022 roku wyniosło -3,5 proc. PKB - podał resort finansów.

Wzrost PKB Polski w 2023 roku wyniesie 1,5 proc., a w 2025 roku wzrośnie do 3,5 proc. - wynika z raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce, spadł w lutym o 3,7 pkt. do 93,7 pkt. - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Proces dezinflacji w USA się rozpoczął, ale nadal musimy podnosić stopy proc., by mieć pewność, że inflacja powróci do 2-proc. celu - powiedział prezes Fedu Jerome Powell we wtorek podczas wystąpienia w Economic Club of Washington.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował o 7,4 proc. w tygodniu zakończonym 3 lutego - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych.

Zapasy amerykańskich hurtowników w grudniu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował w końcowym odczycie Departament Handlu. Wstępnie szacowano +0,1 proc.

BUDŻET

Według stanu na koniec stycznia do wykupu w 2023 r. pozostaje dług o wartości nominalnej 89,8 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Na koniec stycznia 2023 r. na rachunkach budżetowych zgromadzono równowartość 98,8 mld zł wobec 119,0 mld zł na koniec grudnia 2022 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów w informacji miesięcznej.

Na koniec stycznia 2023 r. średnia zapadalność długu krajowego wyniosła 4,22 roku wobec 4,11 na koniec grudnia 2022 r., a długu ogółem 4,94 roku wobec 4,84 na koniec grudnia - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Według stanu na koniec stycznia wartość środków do przekazania z budżetu na rynek krajowy do końca 2023 r. wynosi 78,0 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

SPÓŁKI

Acciona wkrótce uruchomi w Polsce pięć inwestycji i chce rocznie oddawać do użytku ok. 500 mieszkań. Planuje zakupy kolejnych gruntów w Warszawie i Trójmieście - poinformowała dyrektorka zarządzająca Katarzyna Unold. W jej ocenie, wyzwania dla deweloperów to, m.in. legislacja oraz koszty wykonawstwa.

Best spodziewa się w 2023 roku dobrych spłat z portfeli, spółka może kontynuować skup akcji własnych i chce w tym roku poinformować o projekcie wejścia na inny europejski rynek - poinformował PAP Biznes prezes spółki Krzysztof Borusowski.

PKO BP wprowadza do oferty pożyczkę dla rolników na dowolny cel. Pożyczka do 300 tys. zł oferowana będzie bez żadnych zabezpieczeń, a w przypadku przedstawienia zabezpieczeń rzeczowych, kwota pożyczki może wzrosnąć do 500 tys. zł - poinformował bank w komunikacie prasowym.

PGNiG Obrót Detaliczny wprowadza nową ofertę na gaz, zgodnie z którą małe i średnie firmy mogą skorzystać z ceny gazu o 33 proc. niższej niż cena bazowa - poinformowała spólka w komunikacie.

Bank Handlowy oczekuje, że koszty ryzyka w 2023 roku nie będą odbiegały od poziomów z 2022 roku, obecny ich podwyższony poziom nie oznacza pogorszenia portfela kredytowego. Bank w tym roku spodziewa się zdecydowanie niższej dynamiki wzrostu wolumenów w bankowości przedsiębiorstw, nie ma planów emisji długu pod MREL - poinformowali przedstawiciele banku.

Zysk netto grupy Banku Handlowego w czwartym kwartale 2022 roku wyniósł 479,5 mln zł - wynika z obliczeń PAP Biznes na podstawie wstępnych danych finansowych banku. Zysk banku okazał się zgodny z oczekiwaniami rynku, który zakładał zysk na poziomie 483 mln zł.

Projekt Mabionu, pod nazwą ogólną rituximab, uzyskał możliwość uznania za lek sierocy w leczeniu niedokrwistości hemolitycznej autoimmunologicznej przez amerykańskiego regulatora FDA (ang. Food and Drug Administration) - wynika z informacji zamieszczonych na stronie FDA.

Porozumienie akcjonariuszy DO OK ogłasza przymusowy wykup 2.760 akcji spółki, stanowiących 0,2 proc. kapitału zakładowego, po 23,6 zł za akcję - poinformował DM BOŚ, podmiot pośredniczący.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zawarł porozumienie z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi w sprawie wzrostu funduszu płac od 1 stycznia 2023 roku o 15,4 proc., czyli o ok. 580 mln zł - podało JSW w komunikacie.

Asbis Enterprises, dystrybutor, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, otworzył centrum dystrybucyjne w RPA o powierzchni 500 m kw. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

NWZ CI Games zdecydowało o przekształceniu spółki w spółkę europejską (SE) - wynika z uchwał NWZ.

TFI PZU podpisało umowę na zarządzanie funduszem nieruchomości mieszkaniowych dla Vienna Life TU na Życie - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Rank Progress zawarł ze spółką Lidl umowę przyrzeczoną sprzedaży nieruchomości położonej w Opolu, obręb Gosławice, o łącznej powierzchni 1,2016 ha, za cenę 7,55 mln zł netto - podała spółka w komunikacie.

Przejęcie Activision Blizzard Inc. przez Microsoft Corp. za 69 mld USD zaszkodzi konkurencji na brytyjskim rynku gier - poinformował brytyjski organ antymonopolowy w komunikacie. Urząd dodał, że może wymusić odsprzedaż znanej serii „Call of Duty”.

WALUTY

W najbliższych dniach eurozłoty może oscylować przy 4,75, jednak w kolejnych tygodniach może pojawić się presja na osłabienie polskiej waluty - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska, Jarosław Kosaty. Jego zdaniem, w najbliższych dniach istnieje przestrzeń do dalszych wzrostów rentowności SPW.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0735 USD i 141,81 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku kontynuują wzrosty po wtorkowych komentarzach prezesa Fed Jerome'a Powella nt. gospodarki i inflacji. Do tego w Stanach Zjednoczonych maleją zapasy ropy w ich strategicznych rezerwach - podają maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie rosną i zbliżają się do 9.000 USD za tonę. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,5 proc. po 8.970,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Ceny gazu w Europie spadają - w regionie ujemne temperatury w przyszłym tygodniu mają ustąpić miejsca łagodniejszej pogodzie. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) spadają o 2,5 proc. - cena paliwa wynosi 55,31 euro za MWh - informują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 2,42 mln baryłek, czyli o 0,54 proc. do 455,11 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

ENERGETYKA

Rząd chce w I kw. br. przyjąć projekt ustawy dot. systemu osłon socjalnych dla pracowników branży energetycznej i branży górnictwa węgla brunatnego dotkniętych skutkami polityki klimatycznej - podano w wykazie prac rządu.

OPINIE, PROGNOZY

Rynek chemii budowlanej w 2023 roku spadnie o około 9 proc. w ujęciu rocznym - wynika z prognoz firmy badawczej PMR.

Na międzynarodowych rynkach węgla sytuacja podażowo – popytowa powraca do równowagi - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

W lutym główną barierą utrudniającą działalność firm jest niepewność sytuacji gospodarczej - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego.

W 2023 roku deweloperzy rozpoczną budowę ok. 70 tys. mieszkań - ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu nadal będzie rósł, a w 2023 roku wzrost zatrudnienia wyniesie od 2 do 4 proc. - wynika z raportu „Business Services 2023”, przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Strefa euro uniknie recesji zimą, chociaż aktywność gospodarcza w tej części świata pozostanie poniżej średniej - uważają ekonomiści UBS. Podnieśli oni prognozę wzrostu PKB w strefie euro w 2023 roku do 0,8 proc. z wcześniej zakładanych 0,2 proc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Giełda w Turcji zawiesiła handel na pięć dni i anulowała wszystkie transakcje zawarte w środę - podała Borsa Istanbul w komunikacie.

Giełda w Turcji, Borsa Istanbul, po raz pierwszy od 24 lat zawiesiła handel, po odpływie kapitału w wysokości 35 mld USD. Stało się to w następstwie dwóch trzęsień ziemi, które nawiedziły południowy region Turcji na początku tygodnia.

Prezes UOKiK postawił Auchan Polska i SCA PR Polska (Intermarche) zarzuty nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych - podał UOKiK w komunikacie prasowym. Jeśli zarzuty się potwierdzą, właścicielom sieci grozi kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu.

W lutym główną barierą utrudniającą działalność firm jest niepewność sytuacji gospodarczej - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Mediana ceny auta używanego w styczniu spadła do 30,7 tys. zł mdm z 30,9 tys. w grudniu 2022 r. - podał AURES Holdings, operator międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

NASK ostrzega przed kolejną kampanią phishingową wycelowaną w klientów mBanku. Oszuści namawiają do kliknięcia w podany w wiadomości link, który prowadzi do fałszywej strony mBanku i wyłudzają w ten sposób dane logowania do bankowości internetowej.

Ruch pasażerski w europejskich portach lotniczych w 2022 r. prawie podwoił się w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając 1,94 mld pasażerów - poinformowała w raporcie Airports Council International Europe (ACI Europe).

WYDARZENIA Z KRAJU

Resort rolnictwa chce przedstawić program ochrony rolników dotyczący rynku zboża - poinformował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Planowana jest oferta preferencyjnych kredytów dla rolników. Kredyty w wysokości do 300 tys. zł bez zabezpieczeń na dowolny cel, który będzie służył w produkcji rolnej, ma zaoferować PKO BP - poinformował w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

To ostatni moment, aby w sposób skuteczny zablokować "logikę szantażu", którą kieruje się w swojej polityce KE wobec Polski - uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W środę zaapelował do premiera o wstrzymanie prac nad nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym.

Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na zwycięstwo wyborcze w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim i zachodnio-pomorskim — wynika z analizy IBRiS dla Radia ZET na podstawie sondaży wyborczych realizowanych od listopada 2022 do stycznia 2023; w pozostałych województwach wygrałoby PiS. Autorzy analizy zaznaczają jednocześnie, że poparcie dla PiS wyraźnie zmalało względem wyników, które osiągnęło w wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

Resort edukacji i nauki zmienił skład zespołu opiniującego wnioski w konkursie mającym wspierać system oświaty i wychowania z powodu rezygnacji części członków - poinformowała w środę rzecznik MEiN Adrianna Całus-Polak, odnosząc się do artykułu w "Rzeczpospolitej".

Posłowie KO Kinga Gajewska i Michał Krawczyk zapowiedzieli złożenie wniosku do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Zwrócili uwagę, że Fundacja obraca publicznymi środkami, a suma jej aktywów przekracza 2,5 miliarda zł.

Hanna Gill-Piątek poinformowała w środę, że wystąpiła z Polski 2050. Jednym z powodów, jak wyjaśniła, jest rezygnacja ugrupowania Szymona Hołowni z budowania jednej wspólnej listy opozycji.

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych zarekomendowała w środę przyjęcie przez Sejm wniosku o uchylenie immunitetu Katarzynie Lubnauer (KO).

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS wraz z amunicją za 10 mld dolarów - podała we wtorek należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA). W skład zamówienia wchodzi m.in. 45 rakiet ATACMS i ponad 1,5 tys. zestawów innych pocisków.

Potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd autorytarnego państwa ws. Andrzeja Poczobuta; to świadectwo antypolskich działań władz Białorusi; Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota; stoimy za nim - podkreśliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Pominięty w werdykcie jury konkursu głównego 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nominowany do Oscara "IO" Jerzego Skolimowskiego został w środę liderem nominacji do 25. Polskich Nagród Filmowych Orły 2023. Obraz ma szanse na 11 statuetek, m.in. w kategoriach najlepszy film i reżyseria.

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie syna rotmistrza Witolda Pileckiego, który wystąpił o 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa. Sąd zasądził mu 1,5 mln zł.

W Polsce w 2-8 lutego 2023 r. stwierdzono 5.661 nowych zakażeń koronawirusem wobec 3.518 tydzień wcześniej - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Kary dożywotniego pozbawienia wolności zamiast orzeczonych 25 lat więzienia dla zabójcy pielęgniarki z Legnicy domaga się prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Do Sądu Najwyższego trafiła kasacja prokuratury w tej sprawie.

Kara 25 lat więzienia dla Łukasza B. skazanego za brutalne zabójstwo dziennikarza Krzysztofa Leskiego w sylwestrową noc 31 grudnia 2019 r. jest ostateczna. Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego, według którego wymierzona kara była zbyt łagodna.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uda się w środę do Paryża i wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent USA Joe Biden w corocznym orędziu o stanie państwa wezwał Kongres, by zwiększył limit zadłużenia i uniknął gospodarczej katastrofy kraju. Biden zadeklarował m.in. że Ameryka będzie nadal wspierać Ukrainę i jest na dobrej drodze, by wygrać rywalizację z Chinami.

Jesteśmy w lepszej pozycji, by zapanować nad inflacją, niż jakikolwiek kraj na ziemi - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas corocznego orędzia o stanie państwa w Kongresie. Oznajmił też, że Ameryka nie będzie już "eksportować miejsc pracy".

Pokazaliśmy w ubiegłym tygodniu, że jeśli Chiny zagrożą naszej suwerenności, będziemy działać, by chronić nasz kraj - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas corocznego orędzia o stanie państwa w Kongresie. Ocenił, że skończyły się czasy, kiedy Chiny wzmacniały swoją pozycję kosztem Ameryki.

Francuski parlament przyjął we wtorek ustawę, która ma na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), a tym samym nadrobienie zaległości kraju w dziedzinie zielonej energii w obliczu kryzysu energetycznego.

Szef obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj poinformował w środę, że na odcinku frontu w rejonie miasta Kreminna trwa "maksymalna eskalacja" walk; siły rosyjskie intensyfikują ostrzały i codziennie ponawiają ataki, rzucając falami do walki kolejne oddziały.

Rosyjscy agresorzy zaatakowali Charków, w centralną część miasta trafiły rakiety - poinformował w nocy z wtorku na środę na Telegramie Ołeh Synehubow, szef charkowskich władz obwodowych.

Brytyjskie MSZ nałożyło w środę sankcje na siedem kolejnych firm rosyjskich, w tym sześć, które produkują sprzęt wojskowy bądź zajmują się logistyką, oraz następnych osiem osób fizycznych powiązanych z reżimem Władimira Putina.

Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Polityczny proces toczył się od 16 stycznia. Poczobut przebywa za kratami od blisko dwóch lat.

Chiński balon zestrzelony nad USA był częścią szerokiej kampanii zwiadu z powietrza, w ramach której Pekin od lat obserwował instalacje wojskowe w kilku krajach – podał we wtorek dziennik „Washington Post”, cytując amerykańskich urzędników.

Siły reżimu Baszara el-Asada zbombardowały miasto, będące w rękach antyrządowych syryjskich rebeliantów, natychmiast po wystąpieniu trzęsienia ziemi - poinformował rząd Wielkiej Brytanii.

Do ponad 11 tys. wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które dotknęło południową Turcję i północną Syrię. To najbardziej tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi od ponad dekady na całym świecie - donosi "Washington Post". Ostatni kataklizm tego typu, w którym zginęło więcej osób miał miejsce w 2011 r. w Japonii.

Blisko 300 tysięcy mieszkańców Syrii musiało opuścić domy po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi - podaje agencja Reutera za mediami syryjskimi. Konstrukcje budynków zostały naruszone, co wciąż grozi zawaleniem.

Międzynarodowy zespół śledczy (Joint Investigation Teams - JIT) ustalił, że istnieją „mocne przesłanki”, iż Władimir Putin podjął decyzję o przekazaniu separatystom na Ukrainie broni, której użyto do zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines w 2014 r. - poinformowano na konferencji prasowej holenderskiej prokuratury w Hadze.

(PAP Biznes)

osz/ asa/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości