ML System beneficjentem nowych, unijnych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 mar 2023, 09:16

ML System beneficjentem nowych, unijnych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków

Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które pozwolą przyspieszyć tempo renowacji budynków, zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisje gazów cieplarnianych. Od 2028 r. wszystkie nowe budynki będą zeroemisyjne1. Zmiana dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków otwiera perspektywę ponadprzeciętnego rozwoju dla branży BIPV, w tym dla jednego z liderów tego rynku – ML System.

- Cieszy nas świadomość unijnych decydentów, że transformacja energetyczna nie może opierać się jedynie na inwestycjach w farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, ale powinna w znaczącym stopniu uwzględniać możliwości, jakie oferują rozwiązania BIPV. Są one zdecydowanie tańsze niż wielkoskalowe instalacje wiatrowe i solarne, ponieważ nie generują dodatkowych, istotnych kosztów związanych z rozbudową sieci energetycznych i utrzymaniem mocy rezerwowych – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Standardowe rozwiązania fotowoltaiczne, które w większości nie odpowiadają nowym wymogom, wśród których istotną pozycję zajmują kwestie trwałości oraz bezpieczeństwa użytkowego i pożarowego, stanowić będę w ocenie ML System jedynie uzupełnienie asortymentu w ramach realizowanych inwestycji.

W treści komunikatu opublikowanego przez Parlament Europejski wskazano, że „od 2028 r. zeroemisyjne mają być wszystkie nowe budynki, a do 2026 r. zeroemisyjne mają stać się nowe budynki zajmowane czy eksploatowane przez władze publiczne lub do nich należące”. W komunikacie wskazano jednocześnie, że „budynki w Unii odpowiadają za 40% ogółu zużycia energii, a także za 36% emisji gazów cieplarnianych” a zmiana przepisów ma sprawić, że „do 2030 r. znacznie zmniejszą się emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii przez sektor budownictwa, zaś do 2050 r. sektor ten ma stać się neutralny dla klimatu.”

- Już dzisiaj inwestorzy, chcąc sprostać wymogom określonym na 2026 r., dotyczącym zeroemisyjności nowych budynków publicznych, muszą uwzględnić produkty BIPV w swoich projektach, inaczej nie uzyskają pozwolenia na budowę. Spodziewamy się, że nowe regulacje upowszechnią zastosowanie technologii BIPV, a zapotrzebowanie na oferowane przez nas produkty stanie się masowe. To nowe otwarcie dla naszej branży. Jesteśmy jednak gotowi na tę rewolucję, ponieważ przygotowywaliśmy się do niej od początku naszej działalności, tj. od 17 lat. Pomimo, że dyrektywa w ostatecznym kształcie może nieco się różnić, to trudno na dziś znaleźć w Europie spółkę tak dobrze dostosowaną do nowej rzeczywistości nie tylko technologicznie, ale także w zakresie dokumentów dopuszczających do stosowania oferowane produkty, jak ML System – podsumowuje Dawid Cycoń.

O spółce ML System:

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 25 tys. m kw. Spółka dysponuje 16 patentami, a sześć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.

1 https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20230310IPR77228/poslo...

Źródło: Spółka, #MLS

Zobacz także: ML System SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości