DZIEŃ NA FX/FI: Rynek czeka na Fed; złoty i dług mogą być pod presją | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 mar 2023, 10:04

DZIEŃ NA FX/FI: Rynek czeka na Fed; złoty i dług mogą być pod presją

Dalszy trend złotego oraz krajowego długu będzie zależny od środowych decyzji i przekazu Fed, szczególnie jeśli gołębie oczekiwania części rynku nie zostaną potwierdzone – wskazują w porannych komentarzach ekonomiści. Jeśli Fed utrzyma jastrzębią retorykę, złoty może się osłabić, a rentowności SPW wzrosnąć wyraźnie ponad 6 proc. – wskazują.

"Posiedzenie Rezerwy Federalnej jest niewątpliwie niezwykle istotnym wydarzeniem z perspektywy większości światowych aktywów. Od decyzji, ale i narracji Fed uzależniamy reakcję m.in. dolara, czy obligacji rynków bazowych. Uważamy, iż FOMC podniesie dziś stopy procentowe o 25 pkt. baz., czym nieznacznie wesprze wartość amerykańskiej waluty i co najmniej chwilowo podbije rentowność Treasuries z uwagi na fakt, iż część inwestorów spodziewa się dziś pauzy w cyklu zacieśniania monetarnego. Od wypowiedzi J.Powella uzależniamy natomiast trwałość opisywanych ruchów. Przed Fed trudne zadanie uspokojenia rynków w związku z zawirowaniami w sektorze finansowym oraz podkreślenia konieczności walki z inflacją. Złoty wyróżnia się stabilnością, a reakcja polskich aktywów na wynik posiedzenia Rezerwy Federalnej w naszej ocenie skupi się przede wszystkim na rynku obligacji" - napisał w komentarzu dziennym Mateusz Sutowicz z Banku Millennium.

Również w opinii ekspertów PKO BP dalszy trend złotego będzie uzależniony od decyzji oraz komunikatu Fed i w zależności od scenariusza kurs EUR/PLN może utrzymać się powyżej 4,70 lub zejść w okolice 4,66.

"(…)Już w środę gołębie oczekiwania uczestników rynku zostaną skonfrontowane z najnowszymi prognozami członków FOMC odnośnie docelowego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec bieżącego i przyszłego roku. Mogą one okazać się zdecydowanie bardziej wyważone niż tego oczekuje rynek, a ewentualny brak w ,,dot plot’’ wyraźnej wyceny obniżek stóp w tym roku sprzyjałby ponownemu umocnieniu dolara w relacji do wysokooprocentowanych walut EM, w tym złotego. W takim scenariuszu według naszej oceny kurs EUR/PLN mógłby utrzymać się powyżej 4,70 w nieco dłuższym okresie. Jeśli jednak ostatnie napięcia w amerykańskim systemie bankowym skłonią Fed do zakomunikowania pauzy w cyklu zacieśniania i możliwości cięcia stóp w II połowie roku, to dolar powinien ulec przecenie co sprzyjałoby pod koniec tygodnia spadkowi EUR/PLN do 4,66" – wskazali w Dzienniku Rynkowym ekonomiści PKO BP.

Ok. godz. 09.46 kurs EUR/PLN zniżkuje o 0,01 proc. do 4,6875, a USD/PLN idzie w dół o 0,14 proc. do 4,3477.

W tym czasie na rynkach globalnych dolar nieco się osłabia, a kurs EUR/USD rośnie o 0,11 proc. do 1,0780.

RYNEK DŁUGU

"Na krajowym rynku stopy procentowej wtorek przyniósł wzrost rentowności obligacji. Był to efekt poprawy nastrojów na świecie i wzrostu apetytu na ryzyko skutkującego spadkiem zainteresowania bezpiecznymi aktywami. Bardzo ważnym wydarzeniem w perspektywie najbliższych tygodni będzie środowe posiedzenie Fed. (…) Dzięki ustabilizowaniu się systemu finansowego ostatecznie rynek wycenił, że bank centralny podniesienie stopy procentowe o 25 pb. (dla stopy funduszy federalnych do 4,75 proc.-5,00 proc.). Taki scenariusz wzmacniać może ostatnia decyzja zwykle bardzo umiarkowanego EBC, który podnosząc w marcu stopy mimo niestabilnej sytuacji rynkowej zasygnalizował jednoznacznie determinację w walce z inflacją"- napisali w Dzienniku Rynkowym ekonomiści PKO BP.

Ich zdaniem scenariusz agresywnych obniżek stóp przez Fed w drugiej części 2023 roku jest wątpliwy.

"Warto przy tym wspomnieć, że notowania rynkowe sugerują pierwsze obniżki stóp już w perspektywie wrześniowego posiedzenia Fed, bądź nawet lipcowego. Od tego czasu stopy w USA miałyby spaść w 2023 r. o blisko 75 pb. Tak agresywne luzowanie polityki pieniężnej wydaje się jednak wątpliwe, a oczekiwania w tym aspekcie powinny ulec wyraźnej korekcie po posiedzeniu. Historycznie patrząc, banki centralne z pierwszymi obniżkami stóp czekają przynajmniej pół roku obserwując efekty dokonanego zaostrzenia polityki pieniężnej. Tym razem zapewne będzie podobnie" – dodali.

Ekonomiści wskazali, że korekta rynkowych oczekiwań odnośnie obniżek stóp w USA może doprowadzić do istotnego wzrostu rentowności długu.

"Za większym umiarkowaniem Fed przemawiać może też wolniejszy spadek inflacji bazowej i inflacji w usługach. Wspomniana korekta oczekiwań powinna przynieść do końca kwartału mocny wzrost rentowności obligacji na rynkach bazowych. W ślad za tymi zmianami prawdopodobny jest też trwały wzrost dochodowości polskich obligacji wyraźnie powyżej 6 proc." – napisali eksperci PKO BP.

W środę na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji zniżkują o 2,1 pb. do 3,585 proc., a niemieckich idą w górę o 5,5 pb. do 2,3325 proc.

środawtorekwtorek
09.4514.5009.49
EUR/PLN4,68894,69694,6997
USD/PLN4,34914,35794,3798
CHF/PLN4,71984,71854,7113
EUR/USD1,07811,07781,0731
PS04255,8615,8205,832
WS04285,9215,8475,861
DS10336,0255,9615,983

(PAP Biznes)

mt/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości